WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Творчість Леонардо да Вінчі - Реферат

Творчість Леонардо да Вінчі - Реферат

нього не звідані в живописі. Він вважає, що математика - основа знання. І кожна його мальовнича композиція плавно вписується в геометричну фігуру. Але зорове сприйняття світу не вичерпуєтьсягеометрією, виходить за її рамки.
Заглянувши в безодню часу, що є "винищувач речей", він побачив, що усі змінюється, перетворюється, що око сприймає лише те, що народжується перед ним у дану мить, тому що в наступний час уже зробить своя неминуча і необоротна справа.
І йому відкрилася нестійкість, плинність видимого світу. Це відкриття Леонардо мало для всього наступного живопису величезне значення. До Леонардо обрису предметів здобували в картині вирішальне значення. Лінія панувала в ній, і тому навіть у найбільших його попередників картина здається часом розфарбованим малюнком. Леонардо перший покінчив з непорушністю, самодостатньою владою лінії. І назвав цей переворот у живописі "проваллям обрисів". Світло і тіні, пише він, повинні бути різко розмежовані, тому що границі їхній у більшості випадків неясні. Інакше образи вийдуть незграбні, позбавлені принадності, дерев'яними.
"Димчаста світлотінь" Леонардо, його знамените "сфумато" - це ніжне напівсвітло з м'якою гамою тонів молочно-сріблистих, блакитнуватих, іноді з зеленуватими переливами, у яких лінія сама стає як би повітряною.
Олійні фарби були винайдені в Нідерландах, але нові можливості, що таяться в них, у передачі світла і тіні, мальовничих нюансів, майже непомітних переходів з тону в тон були уперше вивчені і до кінця досліджені Леонардо.
Зникли лінеарність, графічна твердість, характерні для флорентійського живопису кватроченто. Світлотінь і " обриси, щопропадають," складають, по Леонардо, саме чудове в мальовничій науці. Але образи його не скороминущі. Міцний їхній кістяк, і міцно коштують вони на землі. Вони нескінченно чарівні, поетичні, але і не менш повновагі, конкретні.
2. Художня спадщина Леонардо да Вінчі
"Мадонна в гроті" (Париж, Лувр) - перший цілком зрілий твір Леонардо - утверджує торжество нового мистецтва.
Зроблена погодженість усіх частин, що створює міцно спаяне єдине ціле. Це ціле, тобто сукупність чотирьох фігур, обрису яких чудово зм'якшені світлотінню, утворить струнку піраміду, плавно і м'яко, у повній волі виростаючу перед нами. Поглядами і розташуванням усі фігури об'єднані нерозривно, і це об'єднання виконане чарівної гармонії, тому що навіть погляд ангела, звернений не до інших фігур, а до глядача, як би підсилює єдиний музичний акорд композиції. Погляд цей і посмішка, що ледве опромінює обличчя ангела, виконані глибокого і загадкового змісту. Світло і тіні створюють у картині деякий неповторний настрій. Наш погляд несеться в її глибини, у вабливі просвіти серед темних скель, під покровом яких знайшли притулок фігури, створені Леонардо. І таємниця, леонардівська таємниця, протягає й у їхніх обличчях, і в синюватих ущелинах, і в півмороку навислих скель. А з якою добірністю, з якою проникливою майстерністю і з якою любов'ю розписані іриси, фіалки, анемони, папороті, усілякі трави.
"Хіба ти не бачиш, - повчав Леонардо художника, - як багато існує тварин, дерев, трав, квітів, яке розмаїтість гористих і рівних місцевостей, потоків, рік, міст..."
"Таємна вечеря" - найбільший утвір Леонардо й один з найбільших добутків живопису всіх часів - дійшла до нас у напівзруйнованому виді.
Цю композицію він писав на стіні трапезної міланського монастиря Санта Марія делле Граціє. Прагнучи до найбільшої барвистої виразності в стінописі, він зробив невдалі експерименти над фарбами і ґрунтом, що і викликало її швидке ушкодження. А потім довершили справа грубі реставрації і... солдати Бонапарта. Після захоплення Мілана французами в 1796 р. Трапезна була перетворена в стайню, випари кінського гною покрили живопис густою цвіллю, а солдати, що заходили в стайню, забавлялися, шпурляючи цеглинами в голови леонардівських фігур.
Доля виявилася жорстокою до багатьох творів великого майстра. А тим часом, скільки часу, скільки натхненного мистецтва і скільки полум'яної любові вклав Леонардо в створення цього шедевра.
Але, незважаючи на це, навіть у напівзруйнованому стані "Таємна вечеря" робить неперевершене враження.
На стіні, як би переборюючи її і несучи глядача у світ гармонії і величних бачень, розгортається древня євангельська драма обманутої довіри. І драма ця знаходить своє вирішення у загальному пориві, спрямованому до головної дійової особи - чоловіку зі скорботним обличчям, що приймає що здійснюється як неминуче.
Христос тільки що сказав своїм учням: "Один з вас зрадить мене". Зрадник сидить разом з іншими; старі майстри зображували Іуду сидячим окремо, але Леонардо виявив його похмуру відособленість куди більш переконливо, тінню огорнувши його риси.
Христос покірний своїй долі, виконаний свідомості жертовності свого подвигу. Його нахилена голова з опущеними очима, жест рук нескінченно прекрасні і величні. Чарівний пейзаж відкривається через вікно за його фігурою. Христос - центр усієї композиції, усього того виру пристрастей, що бушують навколо. Сум його і спокій як би споконвічні, закономірні - і в цьому глибокий зміст показаної драми.
Побачивши "Таємну вечерю" Леонардо, французький король Людовік XII так захопився нею, що тільки острах зіпсувати великий твір мистецтва перешкодила йому вирізувати частину стіни миланского монастиря, щоб доставити фреску у Францію.
Портрет, написаний Леонардо разом з досвідченим міланським художником Амброджо да Предісом, називається "Дама з горностаєм". Портрет чудово відбиває ті якості, якими ця жінка, спокушена Сфорца, коли їй було всього сімнадцять років, володіли: вираження її інтелігентного обличчя проникливі і зосереджене, пальці в неї довгі і чуттєві - такі бувають у музикантів.
Ще один портрет, написаний Леонардо в ранні роки перебування в Мілані, можливо, найменш значний із всіх і гірше всього документований, однак по іронії долі найкраще збережений. Це "Потрет музиканта". У портреті закінчене тільки обличчя; по типі воно близько обличчям ангелів Леонардо. Кілька років назад живопис був розчищений, і на клаптику папера в руці зображеної людини виявилося кілька нотних знаків. Дослідники Леонардо, що знають його схильність до загадок і секретів, поки безрезультатно намагалися прочитати це нотне послання.
Леонардо почав писати свій "Трактат про живопис" саме в Мілані, як свідчать джерела, на прохання Сфорца, що побажав довідатися, яке з мистецтв - чи скульптура живопис - більш шляхетно. Також Леонардо захопився вивченням анатомії людського тіла, а в останні роки перебування в Сфорца він віддавав значну частину свого часу математиці. Роки служіння в Сфорца закінчилися тим, що Лодовико був скинутий і доставлений у Францію як бранця. Після цього Леонардо ще якийсь час

 
 

Цікаве

Загрузка...