WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура епохи Відродження - Реферат

Культура епохи Відродження - Реферат

кінного монумента, був Донателло. У двох ранніх скульптурах для церкви Орсанмікеле він відроджує античний досвід : в апостолі Марку розв'язує проблему становлення людської постаті на повний зріст за канонами пластики, розробленими ще в Греції, але забутими в епоху Середньовіччя. Античні традиції відчутні у бронзовому Давиді" Донателло. Простий пастух, переможець велетня Голіафа, який врятував жителів Іудеї від ярма філістимлян і став згодом царем, Давид був одним з найулюбленіших образів мистецтва Відродження.
Справжньою науково-технічною революцією можна назвати винахід друкарського верстату Йоганом Гутенбергом з Майну (1399-1486). Гутенберг власноруч сконструював пристрій для металевого виливання літер, удосконалив друкарський прес, запропонував рецепти друкарського сплаву. Першим друкованим виданням в Європі стала 42-рядкова Біблія латигською мовою, яку Гутенберг надрукував протягом 1452-1455 р.р. Він такожвидавав навчальну літературу. Швидко книгодрукування поширюється в Італії, Чехії, Франції, Іспанії, Нідерландах, Англії. Завдяки книгодрукуванню література поширюється серед широких мас населення.
Період зрілого італійського Відродження називають Високим Ренесансом. Це був тяжкий період, пов'язаний з боротьбою італійських міст за незалежність. Мистецтво Високого Ренесансу відходить від часткового, від незначних подробиць заради узагальненого образу, заради прагнення до гармонійного життя. Істинними творцями, титанами такого мистецтва були Леонардо до Вінчі, Рафаель Санто, Мікеланжело Буонарроті.
Леонардо да Вінчі поєднував у собі ледь не всі можливі здібності і таланти. Леонардо да Вінчі об'єднав у собі і митця, і вченого, він не бачив різниці між проектуванням механізму і малюванням картин. Одна з величніших робіт Леонардо да Вінчі - "Таємна вечеря" - розпис на стіні трапезної монастиря Санта-Марія делла Грація. Метою художника було реалістичне відображення складної психологічної реакції дванадцяти апостолів на слова Христа "Один з вас зрадить мене". Через реакцію людей, характерів, індивідуальностей Леонардо намагається вирішити вічні питання людства, про любов і ненависть, зраду і відданість, благородство і підлість. Леонардо вбачав у людському тілі оселю душі, а в манері поведінки, міміці, гримасах відображення душевних рухів. Доля "Таємної вечері" трагічна. Леонардо сам спричинив осипання стінопису, бо проводив досліди з фарбами.
Найзнаменитішою картиною в світі є "Мона Ліза" ("Джоконда"). У цьому портреті художник справді досяг досконалості. В образі молодої флорентійки втілено образ самої епохи Відродження : гармонія, інтелект, велич. Леонардо да Вінчі став символом епохи для наступних поколінь.
Злиття античності і духу християнства дістали найяскравіший вияв у творчості Рафаеля. Він був щасливим митцем. Протягом усього життя він шукав досконало-гармонійний образ і знайшов його в жінці-матері. Насамперед в його "Мадоннах" втілюється Богоматір і вічна краса материнства з її радощами і печалями. Він багато разів звертався до цього образу : "Мадонна Конестабіле", "Мадонна Альте", "Мадонна в зелені". Шедевром його творчості є "Сікстинська мадонна". Ідеально прекрасна молода жінка з дитиною - богом іде хмарами назустріч своїй долі, знаючи, що заради щастя людей вона повинна віддати найдорожче, що в неї є - сина. Звичайний релігійний сюжет перетворюється на гімн людині, яка заради вищого обов'язку іде на зустріч стражданням і смерті. Погляд зовсім юної Марії пройнятий скорботним передбаченням трагічної долі сина, який теж не по-дитячому серйозний.
Рафаель залишив нащадкам фрески -алегорії на стінах папськихкімнат у Ватикані, де представлені науки : богослів'я ("Диспут"), поезія ("Парнас"), юриспруденція ("Мудрість, Міра, Сила") і філософія ("Афінська школа"), портрети відомих людей свого часу (папи Юлія ІІ, письменника Кастільйоне). Крім того, він був головним архітектором величного Собору святого Петра в Римі.
Третій знаменитий майстер Високого Відродження - Мікеланжело Буонарроті (1475-1564), який був архітектором, поетом, живописцем, скульптором. Вище за всі мистецтва він ставив скульптуру. Техніка обробки каменю, яку використовував Мікеланжело, була дуже складною. Сучасні майстри створюють образ завдяки ліпленню, а Мікеланжело - відколюванню на різьбі, що вимагало від скульптора безпомилковості кожного руху, майстерності і терпіння. Ідеальний скульптурний образ прихований у середині кам'яного блоку точно так, як душа живе у матеріальній оболонці тіла. Мистецтво скульптора полягає в тому, щоб видобути з каменю цей образ, пробудити його до життя.
Одна з відомих робіт Мікеланжело - статуя Давида. Образ Давида, який за біблійною легендою переміг велетня Голіафа, цікавив багатьох художників. Якщо Донателло зображує Давида підлітком, то Мікеланжело - красивим і сильним юнаком, який готується до бою, в момент найвищої напруги внутрішніх сил, тілом і духом готовий до подвигу.
Вершини живопису Мікеланжело досяг у творах, зв'язаних з Сікстинською капелою. За замовленням папи Юлія ІІ він працює над розписом стелі (плафона) Сікстинської капели у Ватикані площею 600 кв.м. Мікеланжело присвячує цю гігантську фреску біблійним та античним легендам, починаючи від створення світу і закінчуючи Апокаліпсисом. Сотні фігур, ціле покоління давніх персонажів, де є і старі, і юні, і жінки, і діти. Чотири роки, в тяжких умовах, лежачи на спині на висоті 18 м без помічників створював Мікеланжело свій шедевр живопису. Центральну частину стелі займають сцени із священної історії, починаючи від створення світу. Великі й малі живописні композиції чергуються : великі "Потоп", "Гріхопадіння", "Створення людини", "Створення планет і світил"; малі - "Осміяння Ноя", "Жертвопринесення Ноя", "Створення Єви", "Створення води". Гріх, його покарання і спокута - головні мотиви цих композицій. Принцип розміщення сюжетів від кінця до початку, від Ноя до Бога-творця був невипадковим. Нижчий ступінь земного, буття душі виражений через образи предків Христа, імена яких перелічені на початку Євангелія від Матфея. Зображені на люнетах

 
 

Цікаве

Загрузка...