WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура як суспільне явище - Реферат

Культура як суспільне явище - Реферат

прикраса тіла, спільна праця, танці, освіта, похоронні ритуали, звичай дарувати подарунки, гостинність, заборони кровозмішення, жарту, мова, релігійні обряди, виготовлення знарядь праці і спроби впливати на погоду.
Однак для різних культур можуть бути характерними різні види спорту, прикрас і т.д. Навколишнє Середовище є одним з чинників. Крім того, всі культурні особливості обумовлені історією певного суспільства і формуються в результаті унікального розвитку подій. На основі різних видів культур виникли різні види спорту, заборони на кровні браки і мови, але головне - в тій абоіншій формі вони є в кожній культурі.
Чому існують культурні універсалії? Деякі антропологи вважають, що вони формуються на основі біологічних чинників. До них відносяться наявність двох статей; безпорадність немовлят; потреба в їжі і теплі; вікові відмінності між людьми; засвоєння різних навичок. У зв'язку з цим виникають проблеми, які треба вирішувати на основі даної культури. Певні цінності і образи мислення також є універсальними. У кожному суспільстві заборонене вбивство і засуджується брехня, ні в одному з них не схвалюється страждання. Всі культури повинні сприяти задоволенню певних фізіологічних, соціальних і психологічних потреб, хоча звичайно можливі різні варіанти.
Етноценризм і культурний релятивізм при вивчені культури.
У суспільстві виникає тенденція судити про інші культури з позиції власної культури. Ця тенденція називається - етноцентризмом. Принципи этноцентризму знаходять своє вираження в діяльності місіонерів, які прагнуть обернути, "варварів" в свою віру. Этноцентризм пов'язаний з ксенофобією - страхом і неприязнню до чужих поглядів і звичаїв.
Этноцентризмом відмічена діяльність перших антропологів. Вони були схильні порівнювати всі культури зі своєю, яку вважали передовою. На думку американського соціолога Уїльяма Грем Самнера культуру можна зрозуміти тільки на основі аналізу її власних цінностей, в її власному контексті. Така точка зору називається культурним релятивізмом. Читачі книги Самнера були приголомшені, прочитавши, що людоїдство і дітовбивство мали значення в тих суспільствах, де практикувалися подібні звичаї.
Культурний релятивізм сприяє розумінню тонких відмінностей між близькими культурами. Наприклад, в Німеччині двері в установі завжди щільно закриті, щоб роз'єднати людей. Німці вважають, що інакше службовці відволікаються від роботи. Навпаки, в США двері кабінетів завжди відкриті. Американці, які працюють в Німеччині, часто скаржилися, що закриті двері викликали у них відчуття непривітності навколишніх і почуття відчуження. Закриті двері для американця мають зовсім не те значення, що для німця.
Культура як основа суспільства.
Культура - цемент будівлі суспільного життя. І не тільки тому, що вона передається від однієї людини до іншої в процесі соціалізації і контактів з іншими культурами, але також і тому, що формує у людей почуття приналежності до певної групи. Видно, члени однієї культурної групи в більшій мірі випробовують взаєморозуміння, довіряють і співчувають один одному, чим стороннім. Їх загальні почуття відображені в сленгу і жаргоні, в улюблених стравах, моді і інших аспектах культури.
Культура не тільки зміцнює солідарність між людьми, але і є причиною конфліктів всередині груп і між ними. Це можна проілюструвати на прикладі мови, головного елемента культури. З одного боку, можливість спілкування сприяє згуртуванню членів соціальної групи. Спільна мова об'єднує людей, з іншого - спільна мова виключає тих, хто не говорить на цій мові або говорить на ньому трохи інакше. У Великобританії представники різних суспільних класів вживають декілька відмінних форми англійської мови. Хоч всі володіють "англійською мовою", деякі групи вживають
"більш правильний" англійський, ніж інші. У Америці є буквально тисяча і одна різновидів англійської мови. Крім того, соціальні групи відрізняються один від одного своєрідністю жестикуляції, стилю одягу і культурних цінностей. Все це може стати причиною конфліктів між групами.
Структура культури.
На думку антропологів, культура складається з чотирьох елементів.
1. Поняття (концепти). Вони містяться головним чином в мові. Завдяки їм стає можливим впорядкувати досвід людей. Наприклад, ми сприймаємо форму, колір і смак предметів навколишнього світу, але в різних культурах світ організований по різному.
У мові жителів Тробріандських островів одне слово означає шість різних родичів: батька, брата батька, сина сестри батька, сина сестри матері батька, сина дочки сестри батька, сина сина брата батька батька і сина сина сестри батька батька. У англійській мові навіть відсутні слова, вказуючі чотирьох останніх родичів.
Ця відмінність між двома мовами пояснюється тим, що для жителів Тробріандських островів необхідне слово, що охоплює всіх родичів, до яких прийнято відноситися з особливою повагою. У англійському і американському суспільствах склалася менш складна система родинних зв'язків, тому у англійців немає необхідності в словах, які вказують на таких далеких родичів.
Таким чином, вивчення слів мови дозволяє людині орієнтуватися в навколишньому світі шляхом відбору організації свого досвіду.
2. Відносини. Культури не тільки виділяють ті або інші частини світу за допомогою понять, але також виявляють, як ці складові частини пов'язані між собою - в просторі і часі, за значенням (наприклад, чорне протилежне білому), на основі причинної обумовленості . У нашій мові є слова, що вказують на землю і сонце, і ми упевнені, що земля обертається навколо сонця. Але до Коперника люди вірили, що справа йде навпаки. Культури часто по-різному тлумачать взаємозв'язки.
Кожна культура формує певні уявлення про взаємозв'язки між поняттями, що відносяться до сфери реального світу і до сфери надприродного.
3. Цінності. Цінності - це загальноприйняті переконання відносно цілей, до яких людина повинна прагнути. Вони складають основу етичних принципів.
Різні культури можуть

 
 

Цікаве

Загрузка...