WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаКультурологія, Етика, Естетика → Культура як суспільне явище - Реферат

Культура як суспільне явище - Реферат


Реферат на тему:
Культура як суспільне явище
ПЛАН:
Вступ.
1. Соціалізація - функція культури.
2. Відбір культурних форм.
3. Спільні риси різних культур.
4. Этноцентризм і культурний релятивізм при вивченні культури.
5. Культура як основа суспільства.
6. Структура культури.
7. Роль мови в культурі і житті суспільства.
8. Культурні конфлікти.
9. Форми культури.
Висновок.
Використана література.
Вступ.
Слово "культура" походить від латинського слова colere, що означає культивувати, або обробляти грунт. У середні віки це слово стало означати прогресивний метод обробітку зернових, таким чином виник термін agriculture або мистецтво землеробства. Але в XVIII і XIX ст. його стали вживати і по відношенню до людей. Таким чином, якщо людина відрізнялася витонченістю манер і начитаністю, його вважали "культурним". Тоді цей термін застосовувався головним чином до аристократів, щоб відділити їх від "некультурного" простого народу. Німецьке слово Kultur також означало високий рівень цивілізації. У нашому сьогоднішньому житті слово "культура" все ще асоціюється з оперним театром, прекрасною літературою, хорошим вихованням.
Сучасне наукове визначення культури відкинуло аристократичні відтінки цього поняття. Воно символізує переконання, цінності і чіткі засоби (що застосовуються в літературі і мистецтві), які є загальними для якоїсь групи; воно служить для упорядкування досвіду і регулювання поведінки членів цієї групи. Вірування і погляди підгрупи часто називають субкультурою.
Соціалізація - функція культури.
Засвоєння культури здійснюється за допомогою навчання. Культура створюється, культурі навчаються. Оскільки вона що не набувається біологічним шляхом, кожне покоління відтворює її і передає наступному поколінню. Цей процес є основою соціалізації. У результаті засвоєння цінностей, вірувань, норм, правил і ідеалів відбувається формування особистості дитини і регулювання її поведінки. Якби процес соціалізації припинився в масовому масштабі, це привело б до загибелі культури.
Культура формує особистостей членів суспільства, тим самим вона значною мірою регулює їх поведінку.
Про те, наскільки важлива культура для функціонування індивіда і суспільства, можна судити по поведінці людей, не охоплених соціалізацією. Неконтрольвана, або інфантильна, поведінка так званих дітей джунглів, які були повністю позбавленими спілкування з людьми, свідчить про те, що без соціализації люди не здатні засвоїти впорядкований образ життя, оволодіти мовою і навчитися добувати засоби для існування. У результаті спостереження за декількома "істотами, що не виявляли ніякої цікавості до того, що відбувалося навколо, ритмічно розгойдуючись взад і вперед, немов дикі звіри в зоопарку", шведський натураліст XVIII в. Карл Лінней зробив висновок, що вони є представниками особливого вигляду. Згодом вчені зрозуміли, що у цих диких дітей не сталося розвитку особистості, для якого необхідне спілкування з людьми. Це спілкування стимулювало б розвиток їх можливостей і становлення їх "людської" особистості.
Якщо культура регулює поведінку людей, чи можемо ми зайти так далеко, щоб назвати її репресивною? Часто культура дійсно придушує бажання людини, але вона не виключає їх повністю. Вона швидше визначає умови, при яких вони задовольняються. Здатність культури управляти людською поведінкою обмежена з багатьох причин. Передусім небезмежні біологічні можливості людського організму. Простих смертних не можна навчити перестрибувати через високі будівлі, навіть якщо суспільство високо цінує такі подвиги. Так само існує межа знань, яку може засвоїти людський мозок.
Чинники навколишнього середовища також обмежують вплив культури. Наприклад, засуха або виверження вулкана можуть порушити спосіб землеробства, що склався. Чинники навколишнього середовища можуть перешкоджати формуванню деяких моделей культури. Згідно із звичаями людей, які мешкають в тропічних джунглях з вологим кліматом, не прийнято протягом тривалого часу обробляти певні ділянки землі, оскільки на них не можна довго вирощувати великі врожаї зернових.
Підтримка стійкого громадського порядку також обмежує вплив культури. Саме виживання суспільства диктує необхідність засудження таких вчинків, як вбивство, крадіжки чи підпалу. Якби ці вчинки набули широкого поширення, стала б неможливою співпраця між людьми, необхідна для збирання або виробництва продуктів харчування, забезпечення житлом і здійснення інших важливих видів діяльності.
Відбір культурних форм.
Інша важлива частина культури полягає в тому, що культурні цінності формуються на основі відбору певних видів поведінки і досвіду людей.
Кожне суспільство здійснило свій відбір культурних форм. Кожне суспільство нехтує головним і займається маловажними справами. У одній культурі матеріальні цінності ледве признаються, в іншій вони виявляють вирішальний вплив на поведінку людей. У одному суспільстві до технології відносяться з неймовірною зневагою, навіть в сферах, необхідних для виживання людей; в іншому аналогічному суспільстві технологія, що постійно удосконалюється відповідає вимогам часу. Але кожне суспільство створює величезну культурну надбудову, яка охоплює все життя людини - і юність, і смерть, і пам'ять про нього після смерті.
У результаті такого відбору минулі і нинішні культури абсолютно різні. У деяких суспільствах вважали війну самою благородною діяльністю людини. У інших її ненавиділи, а представники третіх взагалі не мали про неї уявлення. Відповідно до норм однієї культури жінка мала право виходити заміж за свого родича. Норми іншої культури це рішуче забороняють. У нашій культурі галюцинації вважаються симптомом психічного захворювання. Інші народи розцінюють "містичні видіння" як вищу форму свідомості. Коротше кажучи, існує безліч відмінностей між культурами.
Навіть збігле зіткнення з двома або декількома культурами переконує, що відмінностям між ними немає ліку. Ми і Вони їздимо по різних сторонах, Вони говорять на іншій мові. У нас різні думки про те, яка поведінка шалена, а яка нормальна, у нас різні поняття добродійного життя. Значно важче знайти спільні риси, властиві всім культурам, - культурні універсалії.
Спільні риси різних культур.
Соціологи виділяють більше за 60 культурних універсалій. До них відносяться спорт,

 
 

Цікаве

Загрузка...