WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Каучук і Гума - Реферат

Каучук і Гума - Реферат

SBR. Сорту NBR розрізняються змістом акрилонитрила, кількість якого в полімері варіює від 15 до 40% у залежності від призначення каучуку. Нитрильные каучуки маслостойки в ступені, що відповідає змісту в них акрилонитрила. NBR використовувався в тих видах військового устаткування, де була потрібна маслостійкість, наприклад у шлангах, що самоущільнюються паливних елементах і конструкціях транспортних засобів.
Бутилкаучук. Бутилкаучук - ще один синтетичний каучук - був відкритий у 1940. Він чудовий своєю низькою газопроникністю; камера шини з цього матеріалу утримує повітря в 10 разів довше, ніж камера з натурального каучуку. Бутилкаучук виготовляють полімеризацією ізобутілену, одержуваного з нафти, з малою добавкою ізопрену при температурі 100° С.
Ця полімеризація не є емульсійним процесом, а проводиться в органічному розчиннику, наприклад метилхлориді. Властивості бутилкаучука можуть бути сильно поліпшені термообробкою маткової суміші бутилкаучука і газової сажі при температурі від 150 до 230 С. Недавно бутилкаучук знайшов нове застосування як матеріал для протекторів шин через його гарні ходові характеристики, відсутності шуму і чудового зчеплення з дорогою. Бутилкаучук несумісний з натуральним каучуком і SBR і не може бути змішаний з ними. Однак після хлорування до хлорбутилкаучука він стає сумісним з натуральним каучуком і SBR. Хлорбутилкаучук зберігає низьку газопроникність. Ця властивість використовується при виготовленні змішаних продуктів хлорбутилкаучука з натуральним чи каучуком SBR, що служать для виробництва внутрішнього шару безкамерних шин.
Етиленпропіленовий каучук. Сополімери етилена і пропіляна можуть бути отримані в широких діапазонах складів і молекулярних мас. Еластоміри, що містять 60-70% етилена, вулканізуються з пероксидами і дають вулканізат з гарними властивостями. Етиленпропіленовий каучук має чудову атмосферо- і озоностойкость, високу термо-, олія- і зносостійкість, але також і високу повітропроникність. Такий каучук виготовляється з дешевих сировинних матеріалів і знаходить численні застосування в промисловості.
Найбільше широко застосовуваним типом етиленпропіленового каучуку є потрійний етиленпропіленовий каучук (з дієновим сомономером). Він використовується в основному для виготовлення оболонок проводів і кабелів, одношарової покрівлі і як присадку для мастил . Його мала щільність і чудова озоно- і атмосферостійкість обумовлюють його застосування як покрівельний матеріал.
Вистанекс. Вистанекс, чи поліізобутилен, - полімер ізобутілену, також одержуваний при низьких температурах. Він подібний каучуку по властивостях, але на відміну від каучуку є насиченим вуглеводнем і, виходить, не може бути піддадуть вулканізації. Поліізобутилен озоностійкий.
Коросил. Коросил, каучукоподібний матеріал, - це пластифікований полівінілхлорид, виготовлений з вінілхлориду, що, у свою чергу, одержують з ацетилену і соляної кислоти. Коросил чудово стійкий до дії окислювачів, у тому числі озону, азотної і хромової кислот, і тому використовується для внутрішнього облицювання цистерн із метою захисту їх від корозії. Він непроникний для води, олій і газів і в силу цього знаходить застосування як покриття для тканин і папера. Каландрований матеріал використовується у виробництві плащів, душових фіранок і шпалер. Низьке водопоглинання, висока електрична міцність, негорючість і високий опір старінню роблять пластифікований полівінілхлорид придатний для виготовлення ізоляції проводів і кабелів.
Поліуретан. Клас еластомерів, відомих як поліуретани, знаходить застосування у виробництві пеноматеріалів, клеїв, покриттів і формованих виробів. Виготовлення поліуретанів включає кілька стадій. Спочатку одержують складний поліефір реакцією дикарбонової кислоти, наприклад адипінової, з багатоатомним спиртом, зокрема этиленгликолем чи диетиленгликолем. Поліефір обробляють диизоцианатом, наприклад толуілен-2,4-диізоціанатом чи метилендифенилендиизоцианатом. Продукт цієї реакції обробляють водою і придатним каталізатором, зокрема n-етилморфоліном, і одержують пружний чи гнучкий пінополіуретан. Додаючи диизоцианат, одержують формовані вироби, у тому числі шини. Змінюючи співвідношення гліколю і дикарбонової кислоти в процесі виробництва складного поліефіру, можна виготовити поліуретани, що використовуються як клеї . Пінополіуретани вогнестійкі, мають високу міцність на розтягання, дуже високий опір раздиру і стиранню. Вони виявляють винятково високу несучу здатність і гарний опір старінню. Вулканізовані поліуретанові каучуки мають високі міцність на розтягання, опір стиранню, роздиранню і старінню. Був розроблений процес одержання поліуретанового каучуку на основі простого поліефіру. Такий каучук добре поводиться при низьких температурах і стійкий до старіння.
Кремнійорганічний каучук. Кремнійорганічні каучуки не мають собі рівних по придатності до експлуатації в широкому температурному інтервалі (від 73 до 315° С). Для вулканізованих кремнійорганічних каучуків була досягнута міцність на розтягання близько 14 Мпа. Їхній опір старінню і діелектричним характеристикам також дуже високі.
Хайпалон (хлорсульфоэтиленовый каучук).Цей еластомер хлорсульфонированного полиетилена одержують обробкою полиетилена хлором і двоокисом сірки. Вулканізований хайпалон надзвичайно озоно- і атмосферостійкий і має гарну термо- і хімічну стійкість.
Фторовмісні еластоміри. Еластомер кель-F - сополимер хлортрифторетилену і вініліденфториду. Цей каучук має гарну термо- і маслостійкість. Він стійкий до дії корозійно-активних речовин, негорючий і придатний до експлуатації в інтервалі від 26 до 200° С. Витон А и флюорел - сополімери гексафторпропилена і винилиденфторида. Ці еластомери відрізняються чудовою стійкістю до дії тепла, кисню, озону, атмосферних факторів і сонячного світла. Вони мають задовільні низькотемпературні характеристики і придатні до експлуатації до 21° С. Фторовмісні еластоміри використовуються в тих додатках, де потрібно стійкість до діїтепла й олій.
Спеціалізовані еластомери. Виробляються спеціалізовані еластомери з різноманітними фізичними властивостями. Багато з них є дуже дорогими. Найбільш важливі з них - акрилатні каучуки, хлорсульфонирований поліетилен, сополімери простих і складних ефірів, полімери на основі епихлоргидрина, фторировані полімери і термопластичні блок-сополимери. Вони використовуються для виготовлення ущільнень, прокладок, шлангів, оболонок проводів і кабелів і клеїв.
Натуральний каучук являє собою полімер ізопрену, його склад відповідає формулі:
У СРСР синтетичний каучук почав уперше вироблятися в промислових масштабах у 19321 по способі С. В. Лебедєва. Цей спосіб полягав у полімеризації бутадієну-1,3 у присутності металевого натрію як каталізатор:
nсн2 = СН - СН =CH2 (- СН2 - СН = СН - СН2 -)n
бутадієн-1,3 бутадиеновый каучук
(полибуталиен)
Такий каучук уступає по властивостях натуральному: він менш еластичний, виробу з нього швидше зношуються.
Каучук використовують у виробництві шин, гумовотехнічних виробів, клеїв, ебоніту, медичних і побутових виробів.
ЛІТЕРАТУРА
" Справочник резинщика. М., 1971
" Догадкин Б.А. Химия эластомеров. М., 1981
" Лепетов В.А., Юрцев Л.Н. Расчеты и конструирование резиновых изделий. Л., 1987

 
 

Цікаве

Загрузка...