WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Харчові рослини в медицині - Реферат

Харчові рослини в медицині - Реферат

фітонцидна рослина, що посіла в народній медицині важливе місце. Листя і коренеплід містять біологічно активні речовини й вітаміни. За вміс-том аскорбінової кислоти (до 200 мг на 100 г сирої маси) хрін еквівалентний плодам чорної смородини, поступаючись лише спілому червоному перцю.
Корисна арифметика. Крім аскорбінової кислоти хрін містить вітамі-ни групи В, каротин (провітамін А), солі Калію, Кальцію, Магнію, Феруму, а також Купрум, Фосфор, Сульфур, різні амінокислоти - аспарагін, глютамін, аргінін, ферменти, бактерицидну білкову речовину лізоцим. Гострий специфічний смак хрону та його запах зумовлені наявністю алілової гірчичної олії, що сприяє більшому виділенню травних соків і поліпшує апетит. Від наявності гірчичної олії залежать запах і жовтуватий колір хрону.
У давнину хрін використовували як харчовий і лікарський засіб для лікування шлунково-кишкових хвороб, захворювань печінки, нирок і сечо-вого міхура, легеневих захворювань, запалення верхніх дихальних шляхів, подагри, ревматизму, радикуліту, лікування гнійних ран і раку. Це засіб для підвищення апетиту. Поступово було винайдено нові лікарські засоби, а хрін залишився для здоров'я людей в "зеленій аптеці". У народній медицині хроном лікували синусіти (запалення лобових і гайморових пазух), натертий хрін (третину склянки) змішували із соком двох-трьох лимонів. Виходила досить густа суміш консистенції сметани, яку вживали по половині чайної ложки вранці та через 20-25 хвилин після їжі щодня. Курс лікування - три-чотири місяця, потім -двотижнева перерва і повторний аналогічний курс. Лікування проводиться двічі на рік - навесні й восени. Лікували хроном також бронхіальну астму - цією же сумішшю й у тих же дозах. Полоскання рота розчином хрону втамовує зубний біль, знімає запалення порожнини рота, гортані, !лікує ангіну, запобігає респіраторним захворюванням.
Найбільше біологічно активних речовин міститься в коренеплодах рослини. Коренеплоди хрону добре зберігаються до весни та являють собою надійне джерело вітаміну С у той час, і коли потреба в ньому особливо велика. За даними деяких учених, хрін і сприяє утворенню в організмі людини вітаміну В1. Тому їх викопують восени або навесні до моменту виростання листя. Найкращими вважаються коренеплоди завтовшки не менш ніж 1,5 см, що мають світлу поверхню і білу м'якоть. Протертий і навіть законсервований хрін зберігається погано, втрачає свої лікувальні властивості. Сьогодні хрін - улюблена приправа будь-якої кухні, особливо до м'ясних і рибних блюд.
6. Цибуля - від семи недуг
Цей вислів дійшов до нас із глибини століть і дуже точно й повно висвітлює значення цибулі не тільки в харчуванні людини, але й у народній медицині. Він входить до першої трійки культур, які почала вирощувати людина та які мають у своєму складі підвищений уміст фітонцидів - речовин, що мають бактерицидні властивості, що й зумовлює його лікувальні властивості.
Цибулю, до якої ми звикли, вирощували з давніх-давен. її вважали свя-щенною в Давній Греції та Єгипті, навіть дарували на свята. Цибулею прикрашали переможців лицарських турнірів. Коли людину хотіли похва-лити, її порівнювали... з городньою цибулею. А як ліки цибуля користу-валася повагою буквально в усіх народів. Кожен давній римлянин з'їдав одну цибулину щодня, уважаючи, що саме так можна врятуватися від усіх недуг і зарядитися позитивною енергією. Ще середньовічні медики лікували цибулею і медом застуду. Випробуйте цей спосіб боротьби з нежиттю і кашлем на собі. Він не втратив своєї актуальності. Дві столові ложки дрібно нарізаної цибулі залийте 50 мл теплої води, додайте половину чайної ложки меду, настоюйте 30 хвилин. У разі нежиті закапуйте в ніс по три-п'ять крапель. Подрібнені вісім-десять цибулин кип'ятіть в 1 л молока до м'якості, додайте одну склянку меду.. У разі ангіни вживайте по одній столовій ложці щогодини впродовж дня. У разі кашлю очистіть дві цибулини середнього розміру, дрібно наріжте, додайте чверть склянки цукрового піску, три-чотири склянки води й варіть до густого сиропу. Пийте по одній столовій ложці кожні 3 години. А щоб від вас не пахло цибулею, з'їжте ядра волоського горіха. Цибулею лікують захворювання кишечнику, запори, геморой, грибкові захворювання шкіри. Цибуля рекомендується в разі неврастенії й безсоння. Цибуля-порей рекомендується в разі ожиріння й відкладення солей.
Корисна арифметика. У 100 г цибулі є білки, вуглеводи (14 мг), вітаміни: С(10-30мг), В, (60мг), В2, В6, Е, РР; пантотенова кислота; ефірні олії, що надають цибулі гострого смаку і своєрідного запаху; фітонциди; мінеральні солі: Калію, Фосфору, Феруму, Іоду; бактерицидна кристалічна речовина; клітковина. У зеленій цибулі втричі більше вітаміну С, ніж у цибулині; крім того, у ній досить багато, до 2 мг/%, ?-каротину, а в городній цибулі йогопрактично немає.
III. Літературна вітальня
Сторінка 1 "Загадкова"
Кожен літературний журнал має свої сторінки. Але наш журнал - незвичайний, дивний і трохи незвичний для вас. Перша сторінка в ньому - "Загадкова". Вашій увазі пропонується цикл загадок. Спробуйте їх роз-гадати.
o Яку культурну рослину називають "другим хлібом"? (Картоплю)
o Между гор, между ям сидит птица холуян, несет яйца - божий дар. (Картофель)
o Курочка пустодом свила гнездо задвором, яйца несет, в землю кла-дет. (Картофель)
o Стоит поп на грядках, весь в заплатках, кто ни взглянет, всяк за-плачет. (Лук)
o Сидит Марфутка в четырех шубках, кто поцелует, тот и сморщится. (Лук)
o Все меня любят, а как раздевать - слезы проливать. (Лук)
o І печуть мене, і варять, і їдять мене, і хвалять, - бо я добра. (Картопля)
o Під землею птиця кубло звила і яєць знесла. (Картопля)
o В земляній сиджу коморі, а коса моя надворі. (Морква)
o Стоїть на ґанку, в червонім каф-танку, а хто її рушить, то плакати мусить. (Цибуля)
o Зелені ноги, косиці виросли вгору з землиці, а зубате головище корнем-вусом у землю свище. (Часник)
o Як зростав - у землю ліз; хто дістав - утерсь від сліз. (Хрін)
Ви звернули увагу на те, загадки українською та російською мовами схожі, тому що описують однакові властивості рослин, уважно підмічені на-шими народами.
Сторінка 2 "Хочеш - вір, хочеш - перевір"
11 вересня на Русі відзначали день Івана Пісного, Іван Пісний - це народна, трохи фамільярна назва церковного свята Усікновення глави Іоанна Хрестителя. З біблійною легендою, що лежить в основі цього свята, пов'язані заборони на вживання всього круглого, на спів і танці.
Дотримується суворий пост: не можна вживати в їжу яблука, картоплю, цибулю, тобто те, що нагадує голову. 13 вересня, на Купріяна, починали копати картоплю. Як відомо, картопля у нас увійшла до вжитку тільки у XVIII столітті, але досить швидко стала однією з найважливіших сіль-ськогосподарських культур.
o Картопля хлібу підмога.
o Картошка - хлебу присошка.
20 вересня - початок збирання цибулі. У народі говорили:
o Лук добро і в боях, і во щах.
o Лук от семи недуг.
o Лук да баня все правят.
o Багато одежинки на цибулинах - бути зимі холодною.
У стародавніх російських лікарських порадниках-травниках - писалося: "Під час морової пошесті або інших прилипливих хвороб потрібно розвішати в кімнатах зв'язки цибулин, від чого не проникає в них зараза, та й повітря в покоях очиститься", "Під час скотинячого падежу нанизують на нитку побільше цибулин і часникових голівок і прив'язують на шию коровам, коням та іншим свійським тваринам, щоб не заразилися".
o 21 вересня - Луків день (збирають цибулю з грядок). У народі його відзначають як Різдво Богородиці. З Різдва Богородиці - цибульний тиждень, жінки забирали цибулю.
o На Корнилія (26 вересня) забирали всі коренеплоди - картоплю, моркву, хрін та ін.
Сторінка 3 "Перевір на практиці"
1. Юннат посадив дві грядки картоплі. На одній висадив

 
 

Цікаве

Загрузка...