WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Лікарські речовини, що містять елементи 2 групи головної підгрупи ПС Д.І.Менделєєва - Реферат

Лікарські речовини, що містять елементи 2 групи головної підгрупи ПС Д.І.Менделєєва - Реферат

кальцію знімається введенням солей магнію.
Магній - серебристо-білий порошок або стружка. Нерозчинний у холодній воді , мало розчинний у гарячій воді, легко розчинний в розбавлених кислотах і розчинах солей амонію.
Магнію оксид
Magnesii oxydum
MgO - білий дрібний легкий порошок без запаху. Практично нерозчинний у воді, розчинний у розведених соляній, сірчаній, оцтовій кислотах. На повітрі , поступово поглинаючи вуглекислий газ, переходить умагнію карбонат.
Добування. Прожарюванням основного магнію карбонату при 900-1000 0С :
3MgCO3 * Mg(OH)2 * 3H2O ?4MgO + 3CO2? + 4H2O
Ідентифікація.1. Підтверджується після його розчинення в кислоті азотній розведеній, надлишок якої нейтралізують натрію гідроксидом:
MgO + 2HNO3 ? Mg(NO3)2 +H2O
Одержаний розчин дає характерну реакцію на магній.
2. Для ідентифікації іону магнію можна використовувати також органічні реактиви. Найбільш розповсюдженим та специфічним є 8-оксихінолін, який з іоном магнію в середовищі аміачного буфера утворює жовто-зелений кристалічний осад:
3. До 1мл розчину солі магнію додають 1 мл розчину хлориду амонію , 0.5 мл розчину фосфату натрію і 1 мл розчину аміаку; утворюється білий кристалічний осад, розчинний в оцтовій кислоті.
Кількісне визначення.1. Близько 0.5 г препарату ( точна наважка) розчиняють в 40 мл 1 н розчину соляної кислоти в мірній колбі ємкістю 250 мл і доводять об'єм розчину водою до мітки. До 25 мл одержаного розчину додають 20 мл води, 10 мл аміачного буфера і титрують при постійному перемішуванні 0.05 м розчині трилону Б до синього забарвлення, індикатор - кислотний хром чорний спеціальний.
2. Комплексонометрія, пряме титрування у присутності аміачного буферного розчину після розчинення у кислоті хлористоводневій , індикатор - протравний чорний. Перерахунок проводять на прожарену речовину:
Титрують розчином натрію едетату до переходу фіолетового забарвлення в синє.
3. Ацидиметрія, зворотне титрування. Наважку магнію оксиду розчиняють у надлишку розчину кислоти хлористоводневої , який потім відтитровують розчином натрію гідроксиду в присутності метилового оранжевого :
MgO + 2HCl ? MgCl2 + H2O
Надл. HCl + NaOH ? NaCl + H2O
Зберігання. У добре закупореній тарі, оскільки магнію оксид взаємодіє з вуглекислим газом та вологою, які містяться в повітрі, утворюючи магнію карбонат та магнію гідроксид :
MgO + CO2 ? MgCO3
MgO + H2O ? Mg(OH)2
Застосування. Антацидний засіб при підвищеній кислотності шлункового соку ( при гастритах, виразковій хворобі шлунку та дванадцятипалої кишки ). Нейтралізуючи кислоту хлористоводневу шлункового соку, перетворюється в магнію хлорид, який проявляє проносний ефект. Застосовується також при отруєнні кислотами. Магнію оксид є однією зі складових частин препарату " Альмагель" та антидоту при отруєнні арсеном.
Магнію сульфат
Magnesii sulfas
MgSO4 * 7 H2O - кристалічний порошок білого кольору або блискучі безбарвні кристали. Легко розчинний у воді, практично не розчинний у 96% спирті.
Добування. Розчиненням магнезиту в гарячій кислоті сірчаній розведеній:
MgCO3 + H2SO4 ? MgSO4 + CO2 ? + H2O
Розчин фільтрують та концентрують при випарюванні до кристалізації. Сірчана кислота береться у надлишку для попередження гідролізу магнію сульфату з утворенням основної солі:
Ідентифікація. Субстанція дає реакції на сульфати та магній.
Кількісне визначення. Комплексонометрія, пряме титрування, перерахунок проводять на суху речовину.
Зберігання. У добре закупореній тарі ( щоб запобігти вивітрюванню ).
Застосування. Заспокійливий, спазмолітичний, проносний засіб. Дія залежить від способу уведення та дози. При отруєнні магнію сульфатом як антидот використовують солі кальцію.
Магнію карбонат
Magnesii subcarbonas
Магнезія біла - порошок білого кольору . Практично не розчинні у воді. Розчиняються у розведених кислотах із бурхливим виділенням бульбашок газу.
Добування.
4MgSO4 + 4Na2CO3 + 4H2O ? 3MgCO3 * Mg(OH)2 * 3H2O + 4Na2SO4 + CO2?
Ідентифікація. Субстанції дають реакції на магній та карбонати.
Кількісне визначення. Комплексонометрія, пряме титрування після розчинення в кислоті хлористоводневій. Розрахунок ведуть на магнію оксид ( 40-50 % ).
Зберігання. У добре закупореній тарі.
Застосування. В'яжучий та антацидний засіб.
Лікарські речовини, які містять барій.
Із солей барію в медицині застосовують лише барію сульфат, який не розчинний ні у воді, ні в кислотах, ні в лугах, тому не отруйний, на відміну від розчинних солей барію, що мають високу токсичність.
У природі барій зустрічається у вигляді мінералів: BaSO4 - барит, BaCO3 - вітерит.
Барію сульфат
Barii sulfas
BaSO4 - порошок дрібний, важкий, білого кольору, вільний від великих частинок. Практично не розчинний у воді і органічних розчинниках. Дуже мало розчинний у кислотах і розчинах гідроксидів лужних металів.
Ідентифікація. 1. Встановлюють після кип'ятіння лікарської речовини з натрію карбонатом:
BaSO4 + Na2CO3 ? BaCO3 + Na2SO4
Одержаний розчин фільтрують. Фільтрат дає реакцію на сульфати.
2. Осад барію карбонату на фільтрі розчиняють у кислоті хлористоводневій і до фільтрату додають кислоту сульфатну - виділяється білий осад сульфату барію ( іон барію ):
BaCO3 + 2HCl ? BaCl2 + H2O + CO2 ?
BaCl2 + H2SO4 ? BaSO4? + 2HCl
Випробування на чистоту. Оскільки барію сульфат застосовується внутрішньо у великих дозах ( 50- 100 г на прийом ) , фармакопея висуває високі вимоги до чистоти лікарського засобу. Він не повинен містити домішок розчинних у воді та кислотах солей барію, наприклад, барію хлорид, барію карбонат та барію сульфід. Барію хлорид розчинний у воді й дуже токсичний; барію карбонат та барію сульфід у кислому середовищі шлунка утворюють барію хлорид:
BaCO3 + 2HCl ? BaCl2 + CO2 ? + H2O
BaS + 2HCl ? BaCl2 + H2S?
Кількісне визначення. Не проводять.
Зберігання. У щільно зачинених подвійних паперових пакетах ( внутрішній пакет повинен бути з пергаментного паперу ), окремо від карбонатів , щоб запобігти утворенню навіть невеликих кількостей барію карбонату.
Застосування. Рентгеноконтрастний засіб при рентгеноскопії шлунка та кишечника.

 
 

Цікаве

Загрузка...