WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Лікарські речовини, що містять елементи 2 групи головної підгрупи ПС Д.І.Менделєєва - Реферат

Лікарські речовини, що містять елементи 2 групи головної підгрупи ПС Д.І.Менделєєва - Реферат


Реферат на тему:
Лікарські речовини, що містять елементи 2 групи головної підгрупи ПС Д.І.Менделєєва
Лікарські речовини, які містять кальцій.
Са , виходячи з будови атома, належить до неперехідних елементів. Для цих елементів характерна постійність ступеня окислення і утворення іонів із завершеною електронною конфігурацією, подібної до оболонки інертних газів. Са на зовнішньому електронному рівні має два валентні електрони, які він може легко віддавати, перетворюючись в іони з електронною конфігурацією аргону. Са - один з найважливіших біметалів, найпоширеніший серед них у природі його вміст в земній корі становить близько 3.5%. Він міститься в різних мінералах і гірських породах. У природі трапляється у вигляді карбонату СаСО3 ( кальцит, крейда, вапняк, мармур), фосфату Са3(РО4)2 (фосфорити, апатити), сульфату СаSО4 ( гіпс СаSО4*Н2О).
Добування. Са добувають електролізом розплавленої суміші солей хлориду і фториду Са, взятих у співвідношенні 1:3.
СаCl2 + CF2 ? Ca + Cl2 + F2 ,
а також із оксиду Са
3 CaO + 2 Al ? 3Ca + Al2O3.
Ідентифікація. Для Са властиві наступні хімічні реакції , за якими його визначають в грунтових витяжках, рослинах, сільськогосподарській продукції:
а) Карбонат амонію - осад білий, аморфний, при нагріванні кристалізується Са 2+ + (NH4)2CO3 ?
CaCO3 + 2NH4
б) Сірчана кислота ( солі лужних металів) : з концентрованих розчинів дає білий осад
Ca+2 + SO42- ? CaSO4
в) Оксалат амонію - основна якісна реакція в агрохімічному аналізі. Дає білий осад, який розчиняється в мінеральних кислотах, але нерозчинний в оцтовій кислоті
Са2+ + (NH4)2C2O4 ? CaC2O4 + 2NH4
г) Забарвлення полум'я. Леткі солі (хлориди або нітрати) забарвлюють полум'я в цеглисто-червоний колір.
д) Для визначення вмісту разом з Магнієм користуються трилоном Б , з яким ці метали утворюють комплексну сполуку синього кольору.
Сучасні методи дослідження.
1. Полум'яна спектрометрія - на спектрофотометрах типа Флафо-4 з фільтром "Са" - як якісний так і кількісний аналіз. Найякісніший та найшвидший аналіз.
2. Атомна-абсорбційна спектрометрія.
3. Фотоколориметрування.
4. Масс-спектрометрія.
5. Метод мічених атомів.
Кальцій оксид.
СаО - аморфні тверді кристали білого кольору або білий дрібний порошок, розчинний у воді та неорганічних кислотах.
Добування. Добувають з карбонату кальцію
СаСО3 ? СаО + СО2?
Кальцій гідроксид.
Добування.
СаО + Н2О ? Са(ОН)2?
Кальцій хлорид
Calcii chloridum
CaCl * 6H2O - прозорі кристали без запаху, гірко-соленого смаку. Препарат дуже гігроскопічний, на повітрі вивітрюється. Легко розчинний у воді, викликаючи при цьому сильне охолодження розчину, легко розчинний в 95% спирті.
Добування. Розчиненням крейди у кислоті хлористоводневій з подальшим очищенням та концентруванням:
СаСО3 + 2НСl ? CaCl2 + H2O + CO2?
У природних мінералах містяться домішки іонів магнію та феруму, які при обробці кислотою хлористоводневою переходять у MgCl 2 та FeCl2 . Отриманий розчин насичують хлором (FeCl2 окиснюють до FeCl3 ) , а потім додають надлишок кальцію гідроксиду:
2 FeCl3 + 3 Ca(OH)2 ? 2 Fe(OH)3 ? + 3CaCl2
MgCl2 + Ca(OH)2 ? Mg(OH)2 ? + CaCl2
Розчин збагачується кальцію хлоридом , а домішки випадають в осад, який відфільтровують. Надлишок кальцію гідроксиду переводять у кальцію хлорид кислотою хлористоводневою:
Ca(OH)2 + 2 HCl ? CaCl2 + 2 H2O
Ідентифікація. Препарат дає характерні реакції на кальцій та хлориди. Кальцій визначають: до 1мл розчину солі кальцію прибавляють 1мл розчину оксалату амонію;утворюється білий осад, нерозчинний в оцтовій кислоті і розчині аміаку, але розчинний в розведених мінеральних кислотах.
Сіль кальцію змочена соляною кислотою і внесена в полум'я пальника , забарвлює його в цеглово-червоний колір.
Якісна реакція на Са2
Са(ОН)2 + СО2 ? СаСО 3 ? + Н2О
СаСО3 - каламутний розчин вапняної води, при подальшому пропусканні СО 2 розчин стає прозорим
СаСО3 + СО 2 + Н2О ? Са(НСО3)2
розчинна сіль
Випробування на чистоту: 1г препарату розчиняють в 20 мл свіжопрокип ' яченій охолодженій воді, додають 1 каплю розчину метиленового червоного. Забарвлення розчину повинно змінитися від додавання не більше 0.05 мл 0.01 н. розчину їдкого натрію або соляної кислоти.
Кількісне визначення. Близько 0.8 препарату ( точна наважка ) , зважена в закритому бюксі, розчиняють у воді , переносять в мірну колбу ємкістю 100 мл , доводять об'єм розчину водою до мітки і ретельно перемішують.
До 25 мл приготовленого розчину додають 5 мл аміачно буферного розчину, 0.1 г індикаторної суміші або 7 капель розчину кислотного хром темно-синього і титрують 0.05 м розчину трилону Б до синьо-фіолетового забарвлення.
1 мл 0.05 м розчину трилону Б відповідає 0.01095 г
СаСl2 * 6 Н2О, якого в препараті повинно бути не менше 98.0%.
Комплексонометрія, пряме титрування в присутності натрію гідроксиду, індикатор - кальконкарбонова кислота
Титрують натрію едетатом до переходу фіолетового забарвлення в синє.
Зберігання. В невеликих, добре закупорених скляних банках з пробками, залитих парафіном, в сухому місці.
Застосування. Джерело іонів кальцію; антиалергічний засіб, як засіб , що зменшує проникність судин , як кровоспинний засіб, як антидот при отруєнні солями магнію.
Кальцію сульфат.
СаSO4 * ? Н2О - білий , дрібний, аморфний порошок білого або злегка сіруватого кольору. Мало розчинний у воді. Водний розчин має нейтральну реакцію. До 5 частин води додають 10 частин препарату і розмішують на протязі 10 хвилин; при цьому не повинен появлятися запах сірководню. Одержана суміш не швидше 4 хвилин і не пізніше 10 хвилин повинна затверднути, утворюючи тверду щільну масу.
Лікарські речовини, які містять магній.
Магній належить до елементів , найбільш широко розповсюджених у природі. Його вміст у земній корі сягає 2%. Маючи високу активність , у природі зустрічається тільки у вигляді сполук : доломіт MgCO3 * CaCO3 , магнезит MgCO3 , тальк 3MgO * 4SiO2 * H2O .
За фізіологічною дією іони магнію - антагоністи іонів кальцію, наркоз та параліч, викликані іонами магнію, знімаються іонами кальцію, і, навпаки, токсична дія солей

 
 

Цікаве

Загрузка...