WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Вуглеводи(Сахариди) - Реферат

Вуглеводи(Сахариди) - Реферат

необхідна для нормальної життєдіяльності організму. Реакціюокиснення можна подати сумарним рівнянням:
С6Н12О6 + 6О2 '6СО2 + 6Н2О
В обміні речовин глюкоза займає центральне місце, оскільки е енергетичним "паливом" для численних процесів, що відбуваються в клітинах організму. Глюкоза - необхідний компонент крові, її вміст у крові людини становить 80 -120 мг в 100 мл. Коли вміст глюкози у крові становить більше ніж 180 мг, порушується вуглеводневий обмін, виникає хвороба діабет.
У зв'язку з тим, що глюкоза легко і швидко засвоюється, її застосовують як засіб посиленого харчування, а також для виготовлення лікувальних препаратів, при консервуванні крові. Вона широко використовується в кондитерському виробництві, у виробництві дзеркал та іграшок (сріблення). Нею користуються при обробці й фарбуванні тканин і шкір.
10.Добування глюкози. У промисловості глюкозу добувають із більш складного вуглеводню - крохмалю:
а) (-С6Н1205)n + Н2О C6Н12О6 + С6Н1206
б) Рівняння Бутлерова:
6 Н-С С6Н12О6
в) Фотосинтез
6СО2 + 6Н2О C6Н12О6 + 6О2
ФРУКТОЗА
До моносахаридів належить і фруктоза С,,НІ_>ОІ" або, як її називають, плодовий цукор. Це ізомер і супутник глюкози у багатьох плодових і ягідних соках.
На відміну від глюкози фруктоза є кетоноспиртом, до її складу входить функціональна кетонна група:
Фруктоза значно солодша за глюкозу, у суміші з нею входить до складу меду. Фруктоза - найкращий вид цукру для хворих атеросклерозом, при порушенні в організмі обміну жирів.
Фруктоза є кетоноспиртом. Вона разом із глюкозою міститься у солодких плодах та меді. Фруктоза має більш солодкий смак, ніж глюкоза й цукроза.
ЦУКРОЗА
Цукроза - речовина солодкого смаку, дуже добре розчинна у воді. Міститься в багатьох рослинах, здебільшого у їх плодах.
Сахароза, яку ще називають буряковим, або тростинним, цукром - найважливіша сполука з дисахаридів. Молекулярна формула її - СІ.'Н._>О|І. У великих кількостях сахароза мі-ститься у буряках і стеблах цукрової тростини, а також у березовому і кленовому соках, у багатьох плодах і овочах.
1. Гідроліз: Сахароза (звичайний цукор) - біла кристалічна речовина, солодша за глюкозу, добре розчинна у воді. Важлива хімічна властивість сахарози - здатність до гідролізу (при нагріванні і наявності іонів водню як каталізатора). При цьому з однієї молекули сахарози утворюється молекула глюкози й молекула фруктози:
Це підтверджує, що молекули сахарози складаються із спо-лучених один з одним залишків молекул глюкози і фруктози. Сахарозу порівняно з глюкозою можна розглядати ніби подвій-ним цукром, через що вона й належить до дисахаридів (грецьке слово ди означає "двічі").
Утворення дисахаридів можна уявити собі як процес, зво-ротний їх гідролізу:
2. Реакція срібного дзеркала: Сахароза не дає реакції "срібного дзеркала" і не має відновних властивостей. У цьому її відмінність від глюкози. В той же час вона, як І глюкоза, легко взаємодіє з гідроксидами металів. Так, суспензія гідроксиду кальцію розчиняється у розчині сахарози з утворенням сахарату кальцію, подібного за будовою до сполуки глюкози з кальцієм.
3. Взаємодія з купрум (ІІ) гідроксидом:
В Україні сахарозу (цукор) добувають з цукрового буряку. Для виділення сахарози цей природний продукт миють, подрібнюють І обробляють гарячою водою. Разом з сахарозою в розчин переходять різні кислоти, барвні речовини, від яких треба позбавитись. Обробляють розчин вапняним молоком. Ма-лорозчинні кальцієві солі більшості органічних кислот випадають в осад. Сахароза з гідроксидом кальцію утворює розчинний у воді сахарат кальцію. Щоб розкласти його і нейтралізувати надлишок гідроксиду кальцію, крізь добутий розчин пропускають оксид вуглецю (IV). Після осадження кальцію у вигляді карбонату розчин фільтрують, упарюють і одержують кристалики піскового цукру жовтуватого кольору, який надають йому барвні речовини. З метою додаткового очищення цукор знову розчиняють у воді і добутий розчин пропускають крізь активоване вугілля, після чого його упарюють і кристалізують.
Сахароза не лише важливий продукт харчування - її похідні використовуються в техніці, наприклад як пластифікатори у виробництві пластмас. Вона застосовується також для виготовлення деяких ліків, мікстур для дітей, сиропів тощо.
Схема одержання цукрози із цукрового буряка
Цукровий буряк
Стружка цукрового буряка
Розчин цукрози з домішками
Нерозчинні солі кальцію
Цукроза Розчин цукрози
Застосування глюкози і цукрози
Глюкоза
Цукроза
1. У кондитерській промисловості.
2. У медицині
3. У текстильній промисловості
(для відділки тканин)
1. У кондитерській промисловості.
2. Як продукт харчування
3. Для одержання штучного меду
Вправа У п'яти пробірках без написів містяться розчини таких речовин: гліцерину, оцтового альдегіду, мурашиної кислоти, пропіонової кислоти, глюкози. Запропонуйте план визначення кожної з цих речовин, використовуючи розчини карбонату натрію, гідроксиду натрію, сульфату міді (II). Масова частка кожної з зазначених речовин у цих розчинах становить 10 %.
Р о з в' я з а н н я. За допомогою розчину карбонату натрію можна визначити мурашину і пропіонову кислоти за виділенням вуглекислого газу:
Після цього в пробірки .і кислотами додаємо свіжоосаджении гідроксид міді (II) і суміш нагріваємо. За утворенням червоного осаду оксиду міді (І) і виділенням СО2.і виявляємо мурашину кислоту:
У три пробірки, що залишились, додаємо свіжоосаджении гідроксид міді (II) і за появою інтенсивно синього забарвлення визначаємо гліцерин і глюкозу. Так, для гліцерину цей процес описується за рівнянням, поданим на с- 115.
При подальшому нагріванні вмісту цих трьох пробірок виявимо оцтовий альдегід і глюкозу за утворенням червоного осаду:
1. Які речовини відносять до вуглеводів і звідки погодить ця назва?
2. Як класифікують вуглеводи?
3. Як побудована молекула глюкози? Які функціональні груші містяться
в ній?
4. Як можна довести наявність у молекулі глюкози альдегідної групи?
5. Як дослідним шляхом довести, що в молекулі глюкози є п'ять гідроксильних груп?
6. Наведіть рівняння реакцій, у яких глюкоза виявляє:
а) відновні властивості: б) окисні властивості.
7. Яке значення глюкози в життєвих процесах організмів тварин і людини?
8. Які види бродіння глюкози вам відомі? Назвіть їх практичне значення.
9. Чому буряковий (тростинний) цукор належить до дисахаридів?
10. Які групи речовин дають реакцію "срібного дзеркала":
а) глюкоза, гліцерин, етиленгліколь;
б) гліцерин, глюкоза, сахароза:
в) глюкоза, формальдегід, метанова кислота?
11. Які я речовин виявляють змішані функції:
а) глюкоза і гліцерин;
б) глюкоза і олеїнова кислота;
в) глюкоза І оцтова кислота;
г) глюкоза і метанова кислота.

 
 

Цікаве

Загрузка...