WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Одержання і застосування сполук Кальцію і Цинку - Реферат

Одержання і застосування сполук Кальцію і Цинку - Реферат


Реферат на тему:
Одержання і застосування сполук Кальцію і Цинку
Сполуки кальцію
1. Кальцію оксид (син. палене вапно; рос. Кальцит окись, жженая известь; лат. Calcii oxydum, Calcaria usta)/
СаО Мол. м. = 56,08
Кальцію оксид добувають прожарюванням вапняку або крейди при температурах вище 9000 С;
СаСО3 = СаО + СО2
Чистіші сорти препарату добувають прожарюванням мармуру.
Кальцію оксид - аморфні тверді білі або сірувато-білі куски.
Плавиться при температурі 25850С. У спиртах та ефірі не розчиняється. З водою реагує екзотермічно і утворює гашене вапно:
СаО + Н2Щ = Са(ОН)2
В 100г холодної води розчиняється 0,12г препарату, в 100г киплячої - 0,06г. Тому насичені водні розчини гідроксиду кальцію мутніють при нагріванні. Водні розчини мають лужну реакцію. Препарат легко вбирає вуглекислий газ з повітря і перетворюється в карбонат кальцію:
СаО + СО2 = СаСО3
Для ідентифікації препарат розчиняють в соляній кислоті і добавляють розчини оксалату амонію і аміаку - випадає білий осад оксалату кальцію, нерозчинний в оцтовій, розчинний в соляній кислоті:
CаО + 2НСl = CaCl2 + H2O,
CaCl2 + (NH4)2C2O4 = CaC2O4 + 2NH4Cl.
Кількісне визначення полягає в розчиненні певної кількості препарату в відомій кількості 0,5 н. соляної кислоти і відтитруванні надлишку її 0,5 н. розчином гідроксиду натрію при наявності метилового оранжевого.
Препарат повинен розчинятися в розбавленій соляній кислоті без помітного виділення вуглекислого газу, що вказувало б на наявність карбонату кальцію. Розчин препарату в розбавленій оцтовій кислоті не повинен давати осаду або помутніння з насиченим розчином гіпсу, що вказувало б на наявність у ньому іонів барію.
Препарат зберігають у добре закритих посудинах, бо він легко вбирає з повітря вологу і вуглекислий газ.
Кальцію оксид (гашений) - дешевий засіб для масової дезинфекції вигрібних ям, приміщень тощо. Застосовують для виготовлення вапняної води (рос. известковая вода; лат. Aqua calcis, Calcii hydroxydum solutum, Calcaria caustica soluta).
Вапняна вода - це насичений розчин гідроксиду кальцію (0,15 - 0,17%). Оскільки вихідна речовина (вапняк, крейда) може мати польові шпати як домішки, при гашенні вапна утворюються невеликі кількості гідроксиду натрію. Тому при виготовленні вапняної води слід перший настій виливати і настоювати гашене вапно з свіжою водою. Вапняну воду застосовують як слабкий луг та при виготовленні лініментів. Вапняну воду зберігають у склянках, наповнених вщерть і щільно закритих корками або гумовими пробками (легко вбирає СО2).
2. Осаджений кальцію карбонат (рос. осажденный кальция карбонат, осажденный кальций углекислый; лат. Calcii carbonat praecipitatus)
CaCO3 Мол. м. = 100,09
Для добування препарату природну крейду розчиняють в соляній кислоті. Добутий розчин нейтралізують чистим оксидом кальцію, який, як основа, осаджує ряд домішок (фосфати, солі магнію, заліза, алюмінію). Розчин фільтрують і осаджують з нього карбонат кальцію розчином соди:
СаСО3 + 2НСl = CaCl2 + CO2 + H2O,
CaCl2 + Na2CO3 = CaCO3 + 2NaCl.
Осад відфільтровують, промивають водою і висушують при 80-1000С.
Осаджений кальцію карбонат - білий дрібнокристалічний порошок без запаху і смаку, нерозчинний у воді та в органічних розчинниках. Поступово розчиняється у воді, що містить вуглекислий газ, з утворенням гідрокарбонату кальцію:
СаСО3 + Н2О + СО2 Са(НСО3)2
Кальцію карбонат розчиняється в кислотах з виділенням вуглекислого газу, наприклад:
СаСО3 + 2СН3СООН = (СН3СОО)2Са + Н2О + СО2?
Для виявлення кальцію до утвореного розчину добавляють розчини оксалату амонію та аміаку. Випадає білий осад оксалату кальцію:
(СН3СОО)2Са + (NH4)2C2O4 = CaC2O4? + 2CH3COONH4.
Оскільки оксалат кальцію не розчиняється в оцтовій кислоті, осад випадає і без добавлення аміаку.
Кількісне визначення кальцію карбонату провадять комплексонометричним методом: певну наважку проби розчиняють в соляній кислоті, підлуговують 1н. розчином NaОН і титрують 0,05 М розчином Nа2 - ЕДТА при наявності мурексиду до появи фіолетового забарвлення (комплексна сполука мурексиду з кальцієм має червоний колір).
Осаджений кальцію карбонат застосовують в дозах по 0,2-1,0г 2-3 рази на день при підвищеній кислотності шлункового соку. Входить до складу зубних порошків.
3. Кальцію хлорид (рос. кальция хлорид, кальций хлористый; лат. Calcii chloridum), ДФ Х
СаСl2 * 6Н2О
Кальцію хлорид добувають з крейди, яку розчиняють в соляній кислоті:
СаСО3 + 2НСl = СаСl2 + Н2О + СО2?
Для видалення домішок вводять у розчин, що утворився, хлор (газ), щоб оксидувати Fe2+ в Fe3+ і добавляють розчин гідроксиду кальцію до лужної реакції. Випадають гідроксиди та фосфати заліза, алюмінію і магнію. Осад відфільтровують, розчин підкислюють соляною кислотою і згущують до кристалізації.
Кальцію хлорид - безбарвні прозорі кристали без запаху, гірко-солоні на смак. Плавиться при температурі 340С в своїй кристалізаційній воді і переходить в дигідрат СаСl2 2Н2О; при 2000С стає безводним. Безводний препарат плавиться при температурі 7720С і кипить вище 16000С. Гексагідрат кальцію хлориду розчиняється а 0,25ч. води і в 9ч. спирту, на повітрі вбирає вологу і розпливається. Безводний кальцію хлорид вбирає пари спирту і утворює сполуку СаСl2 3С2Н5ОН; з парами аміаку утворює сполуку СаСl2 * 8NН3.
Розчин препарату у воді дає з розчином оксалату амонію білий осад оксалату кальцію (нерозчинний в оцтовій і розчинний в соляній кислотах), а з розчином нітрату срібла - білий осад хлориду срібла (нерозчинний в азотній кислоті і розчинний в аміаку):
СаCl2 + (NH4)2C2O4 = CaC2O4? + 2NH4Cl
CaCl2 + 2AgNO3 = 2AgCl? + Ca(NO3)2.
Кількісне визначення кальцію хлориду провадять титрування певної наважки проби 0,1 н. розчином нітрату срібла при наявності хромату калію, або 0,05М розчином Na2-ЕДТА при наявності 1 н. розчину NaOH та мурексиду (див. "Осаджений кальцію карбонат").
Розчини кальцію хлориду мають бути нейтральними. Тому водний розчин препарату (1:20), забарвлений у жовтий колір від 1 краплі розчину метилового оранжевого, повинен при добавлянні 0,1 мл 0,01 н. розчину НСl змінити забарвлення на рожеве. Розчин кальцію хлориду не повинен мутніти при добавлянні до нього насиченого розчину гіпсу (що свідчило б про наявність іонів барію) і при добавлянні розчину аміаку при наявності NH4Cl (що свідчило б про наявність іонів заліза, алюмінію або РО3-4).
Кальцію хлорид дуже важко зважувати через його гігроскопічність. Тому рекомендується спочатку виготовляти 50%-ний розчин СаCl2 і його застосовувати для виготовлення мікстур і більш розбавлених

 
 

Цікаве

Загрузка...