WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Барвники синтетичні - Реферат

Барвники синтетичні - Реферат

диазотированного бензидина з іншими аміно й оксисоедиениями ароматич. ряду, а також похідних бензидина, не заміщених у положеннях 2 і 6 дифеніли. Наявність заступників у зазначених положеннях перешкоджають розташуванню молекули в одній площині і такі к-ли мають великий засіб до білкових волокон, чим до целюлозі. У якості прямих до-лея використовуються й інші типи дісазофарбники і полиазокрасителей, у тому числі утримуючі атоми чиміді інших важких металів, деякі похідні антрахинона. З метою одержання прямих барвників з високої светопрочностью сульфируют яскравофарбовані полицикличные з'єднання, н-р, фтолоциамин міді.
Сорбція прямих до-лея волокном - процес рівноважний. Для підвищення стійкості фарбувань прямими барвниками до прання зафарбовані виробу обробляють розчинними штучними смолами основного характеру, що утворять з барвниками нерозчинні чи важкорозчинні з'єднання. Підвищення стійкості фарбувань як мокрим обробітком, так і до дії світла при одночасній зміні кольору досягається, у випадку наявності в молекулі прямого барвника груп, здатних до комплексообразованию, обробкою солями чи міді інших комплексообразующих металів, а при наявності вільної первинний аминогрупи - диазотированием і наступним сполученням на волокні (диазотуємі к-ли). Кислотні к-ли для вовни являють собою сульфатокислоты моноазо-, реги дисазокрасителей, аминоокси-, ариламиоан тракинона, ариламино-антапиридона і -антрапиримидина (див. антрахинонові к-ли, аминоанрахиновые к-ли). Яскраві сульфатокислоти триарилметановых і азиновых до-лея через малий светопрочности втратили значення для фарбування вовни. З метою зміцнення фарбувань тут ширше, ніж в окрашении целюлози, використовують утворення комплексних з'єднань з металами, особливо з хромом: застосовується наступна обробка фарбувань солями хрому - хромирующие к-ли, хромування в процесі фарбування (однохромові к-ли) і використання для фарбування готового комплексу барвника з металом. Особливе значення для міцного фарбування вовни і капронового штапелю зі слабокислих і нейтральних ванн придбали комплекси двох молекул диоксиазокрасителей з негативно зарядженим четирьохвалетним атомом чи хрому кобальту (І). При цьому молекули азокрасителей утримуючих звичайно сульфамідні групи розташовані звичайно взаємно перпендикулярних площинах. Для міцного фарбування вовни з нейтральних і слабокислотных ванн у більш яскраві кольори поряд з металлокомплексами використовуються антрохінові й азокрасители, що містять алифатичные ланцюга, що включають до 12 вуглецевих атомів.
З метою міцної фіксації розчинних барвників на волокні в їхню молекулу вводять групи, здатні утворювати міцний ковалентний зв'язок з окситруттями чи целюлози аминогруппами білкових волокон. Барвники такого типу, випущені в останні роки уперше фірмою Ай-Си-Ай (Англія) за назвою проционов, фірмою Цыба (Швейцарія) за назвою цыбокронов для бавовни і бриллиантуи балон для вовни, фірмою Хехст (ФРН) за назвою ремазолов, тепер у різних варіантах і під різними назвами випускаються багатьма іншими іноземними фірмами. Відповідно до прийнятого в СРСР номенклатурі, ці барвники звуться активних. Активні к-ли являють собою азо-, антрахинонові чи фтолоцианинові к-ли, звичайно близькі по будівлі до звичайним кислотної к-лем, але поряд із сульфогруппой вони містять лабільно зв'язані атоми хлору, сульфоефирні, винилсульфамидні чи інші аналогічні угруповання, здатні при збільшенні лужності середовища в процесі чи фарбування при наступній обробці взаємодіяти з активними функціональними групами волокна, що офарблюється. Перевагою активних до-лея є простота застосування, недоліком - рівнобіжний взаємодії з волокном гудрогиз активних угруповань, що, крім утрати значної частини барвника, для досягнення високого показника міцності до мокрих обробок вимагає ретельної обмивки зафарбованих продуктів гідролізу.
Барвники нерозчинні у воді. До числа нерозчинних у воді відносять кубові барвники і сірчисті барвники, використання яких зв'язано з тимчасовим перетворенням у розчинні з'єднання. Для кубових барвників характерна наявність парних карбонільних груп, з'єднаних системою сполучених зв'язків, здатних відновлюється в лужному р-рі гідросульфіту натрію з утворенням розчинного у воді продукту, легко і неціло повітря, що окисляється киснем, у вихідний барвник. Лужний розчин продукту відновлення к-ля називається кубом, продукт відновлення з незаміщеними гідроксильними групами - чи лейкосполукою, як прийнято в текстильній практиці, кубовою кислотою. Природні кубові к-ли індиго і тирийский пурпур (6,6 - дибромин-диго) - були відомі в стародавності. Установлення будівлі індиго, синтез і освоєння виробництва синтетичного індиго вплинули на розвиток органічної хімії і хімічної промисловості. Саме індиго в даний час загубило колишнє значення, однак индигоїдні барвники і тиоиндигоідні барвники широко застосовують для печатки по бавовняних тканинах, фарбуванні хутра і вовни зі слаболужного аміачного куба. Особливо висока міцність фарбувань целюлозних волокон, досягається застосуванням антрахиноновых барвників і поліциклічних, чи, як їх не цілком точно називають, полициклокетоновых кубових барвників. Для фарбування і печатки по текстильних матеріях кубові барвники використовують також у виді розчинних у воді і досить стійких солей кислих сірчанокислих ефірів лейкосполуки, що випускаються в СРСР за назвою кубозолей і индигозолей.
Перетворення сірчистих до-лея в розчинну форму зв'язано з відновленням сірчистим натрієм дисульфидних груп у меркаптидні. Сірчисті к-ли, незважаючи на тьмяний колір, малу інтенсивність і тільки задовільну міцність фарбувань, унаслідок низької вартості і відносної простоти фарбування усе ще застосовують у фарбуванні бавовни, особливо в чорний і темний кольори. Для фарбування віскозного штапелю в масі знайшли використання стабільні розчинні форми сірчистих барвників.
Нерозчинні органічні пігменти, як і пігменти мінеральні, відрізняючи від останніх більшою яскравістю й особливо інтенсивністю фарбувань, використовуються для лакофарбових покрить, у поліграфії, виробництві олівців, художніх фарб, фарбування пластич. мас, гуми, фарбування штучних і синтетичних волокон у масі в процесі їхнього формування. Розвиток хімії полімерних матеріалів відкрило можливість використання пігментів разом зі сполучними для печатки і навіть фарбування текстильних матеріалів. Нанесене фарбування після полімеризації сполучного міцно утримуються на тканині, помітно не змінюючи властивостей останньої.
Як органічні пігменти використовують нерозчинні азорофарбникі, похідні антрахинона і

 
 

Цікаве

Загрузка...