WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Алюміній - Реферат

Алюміній - Реферат

електропровідність, то для виготовлення провідників електричного струму (проводів, шин, контактів і
др.) застосовують переважно найбільш чисту мідь марок М00 і М0.
Менш чисту мідь застосовують для різних цілей, використовуючи її основні позитивні властивості: високу теплопровідність і корозійну стійкість.
Велика кількість міді йде на виготовлення сплавів на її основі і для легування інших кольорових сплавів, наприклад міднонікілєвих, мідносеребряних і ін. При цьому більш чисті сорти міді (М0, М1, М2) застосовують для одержання сплавів високої чистоти і високоякісним, оброблюваним тиском, а менш для деформуємих сплавів звичайної якості (М3) і для ливарних сплавів (М3, М4).
Технічно чисту мідь чи поставляють у виді катодних аркушів, чи у виді напівфабрикатів-злитків, призначених для подальшого переділу прокаткою. Поставляють також і готові мідні вироби, отримані литтям (виливка різної форми і призначення) і головним чином методами обробки тиск-дріт, аркуші, стрічки, смуги й ін.
Найбільше широко застосовуваними в народному господарстві є мідні сплави двох типів, що носять загальну групову назву латунь і бронза. У кожній з цих груп містяться сплави різного хімічного складу, що володіють різними властивостями.
Латунями називають сплави міді з цинком. Розрізняють двухкомпонентні латуні, що складаються тільки з міді, цинку і неминучих домішок, і багатокомпонентні латуні, у які додатково введені ще один
чи кілька легуючих елементів для додання тих чи інших властивостей.
Перші латуні частоназивають простими, а другими-спеціальними.
Двухкомпонентні латуні. Межа розчинності цинку в міді при кімнатній температурі дорівнює 39 %. При підвищенні температури він знижується і при 905 C стає рівним 32 %. Латуні, що містять цинку менш 39 %, мають однофазну структуру твердого розчину цинку в міді; їхній називають -латунями.
Якщо уводять велика кількість цинку, то з'являється друга більш складна -фаза. Структура сплавів стає двохфазною. Їх називають ( + )-латунями.
У практично застосовуваних латунях кількість цинку не перевищує 45 %. У межах цього змісту цинк сильно змінює властивості сплавів. Цинк підвищує міцність і пластичність міді.
Максимальною пластичністю володіє -латунь, що містить 30 % Zn. Міцність її порівняно низька. Різке зниження пластичності можемо бачити при переході через границю розчинності цинку в міді, коли
сплав стає двохфазним і являє собою механічну суміш кристалів. Максимальна міцність досягається в сплавах з 45% Zn,
але пластичність при цьому стає невисокою. Подальше підвищення змісту цинку приводить до різкого зниження міцності без підвищення пластичності, тому в практиці такі сплави не використовують.
Сплав Зміст цинку, % Механічні властивості
Тимчасовий
Опір кг/мм Відноснe
подовження %
Мідь -
19 22
латунь 30 28 40
( + )-латунь 45
42 7
-латунь 50 6 3
Корозійна стійкість латуней в атмосферних умовах виявляється середньої між стійкістю елементів, що утворять сплав, тобто цинку і міді.
Латуні володіють високими технологічними властивостями. З них одержують гарні виливки, тому що вони володіють гарної вологотекучостю і малою схильністю до ліквації. Одночасно з цим латуні легко піддаються пластичної деформації і тому основна їхня кількість йде на виготовлення качаних напівфабрикатів-аркушів, смуг, стрічок, дроту і різних профілів.
Особливістю обробки латуней тиском є те, що для обробки в холодному стані (тонкі аркуші, дріт, калібровані профілі) використовують -латунь зі змістом цинку до 32 %, тому що вона при кімнатній температурі має високу пластичність і малу міцність. При підвищенні температури до 300-700 C її пластичність зменшується, тому в гарячому стані її оброблювати нема рації. Для цієї мети доцільно використовувати (-)латунь з великим змістом цинку (до 39 %), що при нагріванні переходить у двухфазное стан+ , чи ще краще ( + )-латунь. Пов`язане це з тим, що менш пластична при кімнатній температурі -фаза при високих температурах становится більш пластичної, чим +фаза.
Цинк більш дешевший матеріал у порівнянні з міддю, тому його введення в сплав одночасно з підвищенням механічних, технологічних і антифрикаційних властивостей приводить до зниження вартості латуні. Електропровідність і теплопровідність латуні нижче, ніж міді.
Оскільки зміст міді і цинку вирішальним образом впливає на усі властивості латуней, його відбивають у найменуванні марки. Марка латуні складається з букви Л, що вказує тип латунь-сплав-латунь, і двозначної цифри, що характеризує середній зміст міді. Кількість цинку не відбивають, тому що його легко визначити по різниці від 100 %. Наприклад, марка Л80-латунь, що містить 80 % Cu і 20 % Zn.
Класифікація латуней дана в таблиці.
Сплав
Марка
сплавів Хімічний склад,домішки
Механічні властивості
мідь
небільш % Тимчасова протидія
кг/мм
Відносне
подовження,
%
Томпак
Л 96
Л 90
95-97
88-91
0,2
0,2
24
26
50
45
Напівтомпак Л 85
Л 80
84-86
79-81
0,3
0,3
28
32
45
52
Латунь
Л 70
Л 68
Л 63
Л 60 69-72
67-70
62-65
59-62 0,2
0,3
0,5
1,0
32
32
33 55
55
Цинк^-інш-цинк.
Контрольованими домішками в медноцинковых сплавах є свинець, залізо, сурма, вісмут і фосфор, а в марці Л70 ще миш'як^-додатково-миш'як, олово і сірка. Їхній шкідливий вплив на латунь таке ж, як і в чистій мід-вони роблять її тендітної при гарячій обробці тиском.
Усі двохкомпонентні латуні добре обробляються тиском. Їх поставляють у виді труб і трубок різної форми перетину, аркушів, смуг, стрічки, дроту і прутків різного профілю.
Латунні вироби з великим внутрішнім напруженням (наприклад, загартовані) піддані розтріскуванню. При тривалому збереженні на повітрі на них утворяться подовжні і поперечні тріщини. Щоб уникнути цього, перед тривалим збереженням необхідно зняти внутрішнє напруження, провівши низькотемпературний отжиг при 200-300 C.
Багатокомпонентні латуні. Кількість марок багатокомпонентних латуней, природно, більше, ніж двохкомпонентних, тому що в них варіюється не тільки зміст цинку, але також найменування і кількість вхідних легуючих елементів.
Найменування спеціальної латуні відбиває її легування. Так, якщо вона легована залізом і марганцем, те її називають железомарганцевой, якщо алюмінієвою-алюмінієвій-алюміні-алюмінієвої і т.д.
Маркові цих латуней складають у такий спосіб: першої, як у простих латунях, ставиться буква Л, слідом за вона-ряд букв, що вказують, які

 
 

Цікаве

Загрузка...