WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Алюміній - Реферат

Алюміній - Реферат

корисність яких визначаються застосуванням руди.
Боксит є кращим і в усьому світі основною сировиною для одержання алюмінію. Його використовують також для виробництва штучного
корунду, вогнетривких виробів і для інших призначень. По хімічному складі ця осадова гірська порода являє собою суміш гідратів глинозему Al O n O з окислами заліза, кремнію, титана й інших елементів. Найбільш розповсюдженимигідратами глинозему, що входять до складу бокситів, є мінерали: діаспор, беміт і гідроргеллит. Зміст глинозему в бокситі навіть в одному родовищі коливається в дуже широких від 35 до 70%.
Вхідні до складу бокситу мінерали утворять дуже тонку суміш, що утрудняє збагачення. У промисловості в основному застосовують сиру руду. Процес витягу алюмінію з руди складний, дуже енергоємний і складається з двох стадій: спочатку витягають глинозем, а потім із нього одержують алюміній.
Предметом світової торгівлі є як сам боксит, так і витягнутий з нього чи інших руд глинозем.
На території СНД покладу бокситів розподілені нерівномірно, і боксити різних родовищ нерівноцінні по якості. Родовища найбільш високоякісних бокситів знаходяться на Уралі. Великі запаси бокситів маються також у Європейській частині СНД і в Західному Казахстану.
З індустріально розвитих країн нині практично забезпечена лише Франція, де вперше почалася його розробка. Його достовірні й імовірні запаси в цій групі держав у 1975 р. оцінювалися в 4.8 млрд. т (у тому числі в Австралії 4.6 млрд. т), тоді як у країнах, що розвиваються, у 12.5 млрд. т, в основному в Африці і Латинській Америці (самі багаті - Гвінея, Камерун, Бразилія, Ямайка).
За післявоєнний час різко розширилося коло країн, де ведеться видобуток бокситу і виробляється первинний алюміній. У 1950 р. боксит добували лише в 11 країнах, не вважаючи СРСР, у тому числі в трьох у кількості понад 1 млн. т (Суринам, Гайяна, США) і в чотирьох більш по 0.1 млн. т (Франція, Індонезія, Італія, Гана). ДО 1977 р. об'єм видобутку зріс у 12 разів і різко змінилася її географія (більш половини видобутку капіталістичного світу приходилося на країни, що розвиваються,).
На відміну від країн, що розвиваються, багата паливом Австралія велику частину бокситів, що добуваються, (в основному на півострові Йорк у найбільшому бокситовому родовищі світу) переробляє в глинозем, граючи вирішальну роль у його світовому експорті. Не приклад їй, країни басейну Карибського моря і східноафриканські вивозять переважно боксит. У цьому позначається як причини політичного характеру (світовим алюмінієвим монополіям переважніше виробництво глинозему за межами бокситодобуваючих, залежних від них країн), так і чисто економічні: боксити, на відміну від руд важких кольорових металів, транспортабельна (містять 35-65 % двоокису алюмінію), а глиноземне виробництво вимагає значних питомих витрат, яким не розташовує гнітюча частина бокситодобуваючих країн.
Прагнучи протистояти диктату світових алюмінієвих монополій бокситоекспортуючі країни в 1973 р. створили організацію "Міжнародна асоціація бокситодобуваючих країн" (МАБС). У неї ввійшли Австралія, Гвінея, Гайана, Ямайка, а також Югославія; пізніше до неї приєдналися Домініканська республіка, Гаїті, Гана, Сьєрра-Леоне, Суринам, а Греція й Індія стали країнами-спостерігачами. На рік створення на долю цих держав приходилося приблизно 85 % видобутку бокситів у несоціалістичних державах.
Для алюмінієвої промисловості характерний територіальний розрив як між видобутком бокситу й виробництвом глинозему, так і між останнім і виплавкою первинного алюмінію. Найбільші виробництва глинозему (до 1-1.3 млн. т рік) локалізовані як при алюмінієвих заводах (наприклад, при канадському заводі в Арвида у Квебеке, що займає по виробничій потужності-0.4 млн. т алюмінію в рік), так і в бокситоекспортуючих портах (наприклад, Паранам у Суринаме), а також на шляхах проходження бокситу від других до наприклад, у США на узбережжя Мексиканської затоки (Корпус-Крісті, Пойнт-Комфорт).
У нас у країні всі боксити, що добуваються, розділені на десять марок. Основне розходження між бокситами різних марок полягає в тому, що вони містять різну кількість основного компонента-глинозему, що витягається, і мають різну величину кремнієвого модуля, тобто різний зміст глинозему до змісту шкідливої у бокситах домішки кремнезему (Al O Si ). Кремнієвий модуль є дуже важливим показником якості бокситів, від нього в сильній мері залежать їхнє застосування й технологія переробки.
Основні показники якості бокситів усіх десяти марок приведені в таблиці. Там же зазначене й переважне застосування бокситів різних марок.
Марка
бокситу Містячи
ним
Al O ,% Вагове
співвідношення
Al O:SiO
Зразкове призначення
електрокорунд
не менш |
БВ..... 52 12.0 Виробництво электрокорунда
Б-0....
Б-1.... 52
49 10.0
9.0 Виробництво глинозему, електроко-
рунда і глиноземистого цементу
Б-2....
Б-3.... 46
46 7.0
5.0 Виробництво глинозему, плавлених вогнетривів і глиноземистих цементів
вогнетривів
Б-4....
Б-5.... 42
40 3.5
2.6 Виробництво глинозему й вогнетривів
Б-6....
37 2.1
Виробництво вогнетривів, мартенівське виробництво
Б-7....
Б-8.... 30
28 5.6
4.0 Виробництво глинозему і глиноземи-
стого цементу
Виробництво глинозему
Як видно з таблиці, боксити тих самих марок використовують для різних призначень, так, наприклад, боксит марки Б-1 може використаний для виробництва глинозему, плавлених вогнетривів і глиноземистих цементів. Однак у залежності від призначення до бокситу однієї і тієї ж марки при однакових основних показниках якості (зміст Al O і кремнієвому модулі) пред'являють різні вимоги по змісту домішок сірки, окису кальцію й фосфору.
Зміст вологи в бокситах будь-яких марок установлено в залежності від їхнього родовища: найменша вологість (не більш 7 %) установлена для бокситів південно-уральських родовищ, а для північно-уральських, каменск-уральских і тихвинскіх також не більш 12, 16 і 22%. Показник вологості не є бракувальною ознакою і служить тільки для розрахунків із споживачем.
Боксит поставляють у шматках розміром не більш 500 мм. Перевозять його навалом на чи платформах у гондолах.
Нефелин Na(AlSi )-мінерал ясно-сірий чи зеленуватий кольори. Твердість 5.5-6. Містить 30-40% Al O . Використовують нефелин як
металургійну руду для послідовного витягу глинозему і
алюмінію, а також у хімічній, скляній і шкіряній промисловості.
Алуніт (квасцовий камінь) KAl (SO ) (OH) -мінерал білий, сірий чи червонуватий кольори. Твердість 3.5-4.0. Містить 37 % Al O

 
 

Цікаве

Загрузка...