WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Алюміній - Реферат

Алюміній - Реферат

рафінування одержують торгові сорти алюмінію.
Чистота алюмінію є вирішальним показником, що впливає на всі його властивості, тому хімічний склад, покладений в основу класифікації алюмінію.
Неминучими домішками, щовиходять при виробництві алюмінію, є залізо й кремній. Обидві вони в алюмінії шкідливі. Залізо не розчиняється в алюмінії, а утворить з ним тендітні хімічні сполуки FeAl і Fe Al . З кремнієм алюміній утворить евтектичну механічну суміш при 11.7% Si. Оскільки розчинність кремнію при кімнатній температурі дуже мала (0.05%), те навіть при його незначній кількості він утворить евтетику Fe+Si і включення дуже твердих (НВ 800) тендітних кристаликів кремнію, що знижують пластичність алюмінію. При спільній присутності кремнію й заліза утвориться потрійна хімічна сполука і потрійна евтектика, теж понижуюча пластичність.
У нас у країні в залежності від кількості домішок установлені тринадцять марок алюмінію, що випускаються промисловістю.
|
Чистота алюмінію різних марок
Група
чистоти Марка Зміст
алюмінію, %
не менш Група
чистоти
Марка Зміст
алюмінію, %
не менш
Особливої
чистоти А999 99.999
Технічної чистоти
А85
А8
А7
А6
А5
А0
А
АЕ 99.85
99.80
99.70
99.60
99.50
99.00
99.00
99.50
Високої
чистоти А995
А99
А97
А95 99.995
99.99
99.97
99.95
Контрольованими домішками в алюмінії є залізо, кремній, мідь і титан.
Алюміній усіх марок містить більш 99 % Al. Кількісне ж перевищення цієї величини в сотих чи десятих частках відсотка вказують у назві марки після початкової букви А. Так, у марці А 85 міститься
99.85 % Al. Виключення з цього принципу маркірування складають марки А
АЕ, у яких зміст алюмінію таке ж, як у марках А0 і А5, але інше співвідношення вхідних до складу домішок заліза й кремнію.
Буква Е в марці АЕ означає, що алюміній даної марки призначається для виробництва електропроводів. Додатковою вимогою до властивостей алюмінію є низьке електропротидія, що для дроту, виготовленої з нього, повинне бути не більш 0.0280 ом мм м при 20 C.
Алюміній застосовують для виробництва з нього виробів і сплавів на його основі, властивості яких вимагають великого ступеня його чистоти.
У залежності від призначення алюміній можна робити в різному виді. Алюміній усіх марок (високої й технічної чистоти), призначений для переплавляння, відливають у виді паць масою 5; 15 і 1000 кг. Їхні граничні величини, наступні: висота від 60 до 600 мм, ширина від 93 до 800 мм і довжина від 415 до 1000 мм.
Якщо ж алюміній призначається для прокату листа й стрічки, то безупинним чи напівбеззупинним методом відливають плоскі злитки сімнадцяти розмірів. Товщина їх коливається в межах від 140 до 400 мм, від 560 до 2025 мм, а маса 1 м довжини від 210 до 2190 кг. Довжину злитка погоджують із замовником.
Основним видом контролю алюмінію як у пацях, так і в плоских злитках, є перевірка хімічного складу і його співвідношення марочному. До паць і злитків, призначеним для обробки тиском, пред`являють додаткові вимоги, такі, наприклад, як відсутність раковин, газових міхурів, тріщин, жужільних і інших сторонніх включень.
Для розкислення стали в процесі її виплавки, а також для виробництва феросплавів і для алюмотермії можна застосовувати більш дешевий алюміній меншої чистоти, чим це зазначено таблиці "Чистоту алюмінію різних марок". Для цієї мети промисловість випускає шістьох марок алюмінію в пацях масою від 3 до 16.5 кг, що містять від 98.0 до 87.0 % Al. У них зміст заліза досягає 2.5 %, а кремнію і міді до 5 % кожного.
Застосування алюмінію обумовлене особливістю його властивостей. Сполучення легкості з досить високою електропровідністю дозволяє застосовувати
алюміній як провідник електричного струму, заміняючи їм більш дорогу
мідь. Різницю в електропровідності міді (63 1 ом) і алюмінію (37 1 ом)
компенсують збільшенням перетину алюмінієвого проводу. Мала маса
алюмінієвих проводів уможливлює здійснювати їх підвіску при
значно більшому, ніж у випадку мідних проводів, відстані між
опорами, не побоюючись обриву проводів під впливом власної ваги.
З нього виготовляють також кабелі, шини, конденсатори, подовжувачі. Висока корозійна стійкість алюмінію робить його в ряді випадків незамінним матеріалом у хімічному машинобудуванні, наприклад для виготовлення апаратури, що застосовується при виробництві, збереженні й перевезенні азотної кислоти і її похідних.
Широко його застосовують також у харчовий з нього виготовляють різноманітний посуд для готування їжі. При цьому використовують не тільки його стійкість до дії органічних кислот, але також і високу теплопровідність.
Висока пластичність дозволяє розгортати алюміній у фольгу, що у даний час цілком замінила використовану раніше більш дорогу олов'яну фольгу. Фольга служить упакуванням для найрізноманітніших харчових продуктів: сподіваючись, шоколаду, тютюну, сиру й ін.
Алюміній застосовують так само, як антикорозійне покриття інших металів і сплавів. Його можна наносити плакуванням, дифузійною металізацією й іншими способами, включаючи фарбування алюмініємісткими фарбами й лаками. Особливо сильно поширене плакування алюмінієм плоского прокату з менш корозієстійких алюмінієвих сплавів.
Хімічну активність алюмінію стосовно кисню використовують для розкислення при виробництві напівспокійної і спокійної сталі і для одержання важковідновлюємих металів шляхом витиснення алюмінієм із їхніх кисневих з'єднань.
Алюміній застосовують як легуючий елемент у всіляких сталях і сплавах. Він додає їм специфічні властивості. Так, наприклад, він підвищує жаростійкість сплавів на основі заліза, міді, титана і деяких інших металів.
Можна назвати й інші області застосування алюмінію різного ступеня чистоти, але найбільшу його кількість витрачають на одержання різних легких сплавів на його основі. Зведення про головні з них приведені нижче.
У цілому застосування алюмінію в різних галузях господарства на прикладі розвитих капстран оцінюють наступними цифрами: транспортне машинобудування 20-23% (у тому числі автомобілебудування 15%), будівництво 17-18%, електротехніка 10-12%, виробництво пакувальних матеріалів 9-10%, виробництво споживчих товарів тривалого користування 9-10%, загальне машинобудування 8-10%.
Алюміній завойовує всі нові області застосування, незважаючи на конкуренцію інших матеріалів і особливо пластмас.
Основними промисловими рудами, що містять алюміній, є боксит, нефелін, алуніт і каолін.
Якість цих руд оцінюють по змісту в них глинозему Al O , що містить 53% Al. З інших показників якості алюмінієвих руд найбільш важливим є склад домішок, шкідливість і

 
 

Цікаве

Загрузка...