WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Раціональне використання малих річок Волині їх охорона і оцінка якості води. - Реферат

Раціональне використання малих річок Волині їх охорона і оцінка якості води. - Реферат

кліматичних умов, гідрографії, рослинного покриву і т.д.) ;
2. Аналіз сучасного і наміченого на майбутнє господарського використання басейну річки та безпосередньо самої річки;
3. Вивчення теперішнього і прогноз перспективного водоспоживання та водовідведення міських і сільських поселень, промисловості, сільського, рибного господарства та інших галузей.
4. Обгрунтування розмірів і режиму стоку малої річки на розрахункових створах, які закривають характерні в природному і господарському відношенні ділянки басейну.
5. Розробка сучасних і перспективних водогосподарських балансів з визначенням характерних ділянок басейнів малих річок.Дослідження водогосподарських балансів малих річок дає змогу обгрунтувати найбільш важливі водогосподарські заходи, які можуть забезпечити раціональне використання і охорону малих річок. В умовах інтенсивно зростаючих потреб господарського комплексу країни в електроенергії створення гідроелектростанцій на малих річках стає важливим економічним завданням.
6. Розробка водоохороннихі природоохоронних заходів. Розглядаючи в цілому склад розробок за схемами комплексного використання водних ресурсів малих річок, слід враховувати те, що для окремих річок вони за ступенем детальності, принциповій спрямованості можуть бути досить різноманітні.
З метою створення й підтримання сприятливого водного режиму, поліпшення санітарного стану великих і малих річок, охорони їх від замулення і забруднення вздовж річок довжиною більш як 10 км створюють водоохоронні зони з відповідними правилами їх використання і господарювання в них.
Організаційно-господарські заходи передбачають грунтово-водоохоронну організацію території водозаборів, раціональне сполучення і розміщення компонентів ландшафту в межах водозбору. Вони поділяються на пеціальні і профілактичні.
До профілактичних заходів належать заходи, які забороняють: застосування авіації для внесення добрив і обробки посіві пестицидами; використання пестицидів і мінеральних добрив, які легко розчиняються у воді; розорювання земель і знищення деревно-чагорникової або трав"янистої рослинності на ерозійно небезпечних ділянках; внесення добрив на сніговий покрив і мерзлий грунт; утримання на полях мінеральних добрив; будівництво сховищ мінеральних добрив і пестицидів, а також спорудження тваринницьких комплексів, очисних споруд, баз відпочинку і стоянок автомобілів.
Спеціальні заходи передбачають раціональну організацію території і комплексу водорегулювання в межах водозабору.
Агротехнічні заходи застосовують на схилах з метою регулювання поверхневого стоку і запобігання змиву грунтів. До них входять: фітомеліорація, протиерозійні способи обробки грунту, прийоми затримання снігу і регулювання сніготанення.
Лукомеліоративні заходи ( залуження ерозійно небезпечних земель і елементів гідрографічної мережі) дозволяють зменшити ерозію грунтів.
Лісомеліоративні заходи здійснюються комплексно у вигляді
формування закінчених систем. Лісові насадження сприяють підтриманню стану грунту, води, повітря на оптимальному екологічному рівні.
Гідротехнічні заходи дають змогу безпосередньо впливати на поверхневий стік, затримувати частину талої і дощової води в штучних водоймищах і використовувати її для сільськогосподарських та інших цілей.
Оцінка якості води здійснється за даними лабораторних досліджень, проведених санепідемслужбою області, на основі проб, відібраних з місць водокористування. Місце водокористування - це річковий водозабір Луцька ( в складі Дубнівського водозабору), міські пляжі в Луцьку, Ківерцях, Володимирі-Волинському, Горохові, Старій Вижві; місця масового відпочинку ( пляжі) на озерах Світязь, Чорне, Люцимер,Пісочне(Шацького району ), основні річки - Стир, водойма на Сапалаївці ( Теремно ), Турія, Луга, Стохід, Прип"ять.
Згідно із "Санітарними правилами і нормами охорони поверхневих вод від забруднення" ( Сенпін 4630-88 ) до якості води відкритих водойм за мікробіологічними показниками ставляться такі вимоги:
- вода не повинна мати збудників захворювань;
- колі-індекс ( лактопозитивні кишкові палочки ) - не більше
- 5000/дм3 ;
- колі - фолі ( в бляшкоутворюючих одиницях ) не більше 100 /дм3;
- життєздатні яйця гермінтів і життєздатні цисти патогенних
- кишкових найпростіших - не повинні бути в 1/дм3.
В табл. 1 представлена кількість відібраних проб (всього) і стільки із них не відповідали нормативам у розрізі адміністративних районів.
При аналізі таблиці виявляється, що в усіх випадках невідповідності на мікробіологічні показники було перевищення нормативного колі-індексу. Але це перевищення не пов'язане з якимись органічними забрудниками, а, на нашу думку, в основному з тим, що ці річки в своїй більшості низинні і мають за підстеляючою поверхнею торф'яники, які при купанні збовтуються, в результаті цього у воді відбуваються процеси гниття водоростей, відмерлих найпростіших мікроорганізмів і риб.
Таблиця 1. Територіальний розподіл мікробіологічного забруднення в розрізі адміністративних районів Волинської області
Район Кількість проб на мікробіологічні показники
Всього Не відповідають гігієнічним нормативам Не відповідають нормам на вміст в 1 дм3 води лактопозитивної палички
Володимир-Волинський 28 - -
Горохівський 26 - -
Іваничівський 24 5 4
Камінь-Каширський - 5 4
Ківерцівський 44 15 15
Ковельський 18 9 8
Локачинський 22 7 6
Луцький 10 - -
Любешівський 5 - -
Любомльський 10 4 4
Маневицький 5 - -
Ратнівський 23 - -
Рожищенський 2 - -
Старовижівський 16 - -
Турійський 28 4 4
м. Луцьк 34 8 8
м. Нововолинськ 20 - -
Список літератури
1. Мольчак Я.О., Мігас Р.В. Річки Волині. - Луцьк: "Надстир'я", 1999. - 176 с. 2. Хільчевський В.К. Водопостачання і водовідведення. Гідроекологічні аспекти.: ВЦ "Київський університет", 1999. - 319 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...