WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Метали - Реферат

Метали - Реферат

кристала.
Супутники золота
Почнемо новий виток пошуків з іншими початковими даними, з покладанням надії на те, що таємницю утворення золотих руд, джерела рудної речовини нам відкриють численні супутники золота. Їх у золота дуже багато: кварц (зокрема аметист), альбіт, адуляр, галеніт, пірит, аргентит, срібло, метали платинової групи. Здавалося б, ніж більше супутників - тим легше знайти і розгадати таємниці золотої руди, так складність у тому, що всі ці супутники частіше зустрічаються без золота. А такі, як кварц і пірит, - буквально усюдисущі, їх можна знайти майже у всіх рудах - вольфрамових, олов'яних, ртутних, сурьмяних, в яких бажано.
Проте геологи помітили, що в одних районах золото в рудах знаходиться в тісному зрощенні з кварцем і мінералами свинцю, в інших - з кварцем, польовими шпатами і мінералами срібла, в третіх - з кварцем і мінералами сурми і т.д. По складу цих зрощень були виділені типи руд і родовищ.
Але все таки, який з супутників золота можна назвати найнадійнішим? Такий є. Це - срібло. Домішка його до саморідного золота постійна і найбільш значуща. Тому коли визначають пробу саморідного золота (наприклад, 900, 800 або 500 частин на 1000), то майже завжди не дістає до 1000 частини - це переважно срібло. Проте і тут багато своїх особливостей. У деяких крупних золоторудних родовищах срібла в руді міститься зовсім небагато. А в крупних срібних родовищах золото майже зовсім відсутній. Існує, правда, велика група родовищ, в яких багаті срібні руди одночасно можуть вважатися дуже багатими золотими рудами. Зустрічаються такі родовища звичайно у вулканічних провінціях. На камчатці і в інших далекосхідних областях сучасної геотермальної діяльності золото- срібні родовища утворюються і у наш час.
Отже говорити про срібло як про надійний супутник золота можна лише для певних територій. Іншими словами, практична користь від такого супутника як покажчика золотих руд невелика. І ще менш надійні всі інші супутники, з якими золото утворює тісні зрощення в рудах.
Як оцінити, скільки руди в надрах
чи Можуть супутники золота щось сказати про кількість золотої руди, укладеної в надрах того або іншого району? Звичайно для того, щоб підрахувати кількість руди в земних надрах і після цього визначити, чи варто тут будувати золотодобъiвающее підприємство, чи буде воно экономiгчески ефективним, доводиться проводити надзвичайно дорогі і трудомісткі гірські роботи: бурити глибокі свердловини, проходити розвідувальні шахти. На це йдуть роки. Ознаки, по яких визначають тип родовищ, можуть бути вельми надійними в одному районі, в іншому - підведуть. І тут геологам доводиться ухвалювати рішення, грунтуючись нерідко на дуже хистких в науковому відношенні положеннях і на інтуїції, що граничить з мистецтвом.
Фахівці в цьому випадку звертають увагу на особливо надійні супутники золота. І перш за все тому, що ці супутники повинні збільшувати цінність родовища. Золото-срібні, золото-платінометалльниє, золото-сурьмяниє, золото-уранові - такі родовища нерідко більш вигідні для експлуатації, ніж просто золоті.
Складні двійникові кристали золота. На малюнку: а - грані одного кристала, а - іншого. Золото - двійник. На схематичному зображенні двійника пунктирна лінія - площина зрощення двох кристалів; а - грані одного з них; а - грані іншого.
Уран і платіноїди поряд із золотом
Про золото-уранові родовища скажемо особливо. На найбагатшому в світі золотому родовищі Вітватерсранд, розташованому в Південній Африці, знайдене золото, зрощене з мінералами урану. У інших місцях подібних зростків раніше не зустрічали. Але ж південноафриканське родовище - явище надзвичайне, незвичайне. На його копальнях золота здобувають більше, ніж у всіх інших родовищах миру, разом узятих, І в походженні цього родовища особливо багато неясного, спірного. Тому урановий супутник золота, знайдений там, спочатку пояснювали випадковим накладенням абсолютно різних джерел руд. Тим паче, що про хімічну спорідненість урану із золотом навряд можна говорити.
Але років 20 тому один канадський геохімік знайшов в старих геологічних колекціях, зібраних ще в кінці минулого століття на золоторудном родовищі Річардсон (Онтаріо), точно такі ж зростки уранініта і золото, як на родовищі Вітватерсранд. Виявилося, що і в російських і в деяких зарубіжних колекціях, зібраних на різних уранових родовищах, теж є зразки зрощення срібла і електрума з уранінітом. Таким чином, у ряду геологів склалася думка, що уран не випадковий, а, можливо, навіть особливо важливий супутник золота. взаємозв'язки. Уран, як супутник золотих руд, може виявитися дуже корисним при пошуках будь-яких родовищ. Адже уранові мінерали, завдяки радіоактивному випромінюванню, порівняно легко виявляються за допомогою сучасної технічної апаратури.
Органічнішим супутником золота, ймовірно, можна рахувати метали платинової групи. Це платина, іридій, осьмій, родій, рутеній, паладій. На найраніших стадіях розвитку земної кори під впливом сил гравітації відбувалося розшарування глибинної магми. В результаті в придонній частині магматичних камер виникали шари-розплави, що збагатять важкими металами. А це перш за все платіноїди і золото. Потім, в ході еволюції земноїкори, шляхи накопичення золота і металів платинової групи розійшлися. Та все ж елементи цієї стародавньої спорідненості виявляються навіть і в молодших родовищах золота, зокрема в тих, які утворилися з гарячих водних розчинів. Так і в Росії
- на ряду родовищ дальнього Сходу, Сибіру, і в Казахстані, і в узбекистані золотим рудам супроводять різні метали платинової групи, що істотно збільшує цінність цих руд.
Мікрофотографія (збільшення в 600 разів) дозволяє побачити в одному зерні золото різної проби від 850 до 950. У білих прожилках на 1000 частин - 950 чистого золота.
Яке родовище вигідніше розробляти
У наш час все менш вигідної стає експлуатація малих об'єктів, хай навіть і з дуже багатими рудами. А величезні запаси рудий, навіть при невисокому в них змісті металів, розробляти стає все більш вигідно. Це тому, що з'являється можливість поєднувати індустріальну потужність гірської здобичі з високими безвідходними технологіями. Тобто початкова сировина - руда - використовуватиметься комплексно. Одночасно піде здобич і золото, і цілого ряду інших компонентів. Це дасть позитивний результат не тільки в економічному, але і в екологічному плані.
Ймовірно, вже недалеко і той час, коли золото вигідно здобуватиме з морської води. У цій цінній "рідкій руді" запаси золота величезні, хоча в одному літрі морської води міститься всього 0,000004 міліграми золота. Але на великих глибинах в земній корі знайдені багаті металоносні рассоли, в них зміст золота і срібла в десятки і сотні раз вищий, ніж в морській воді. Такі рассоли здобувати вигідно, оскільки окрім золота вони містять велику кількість інших корисних компонентів. Отже вивчення комплексних джерел металів стає все більш актуальною задачею. - не виправдалося. Але те, що деякі різновиди мантійних порід, особливе в придонних частинах глибинних магматичних камер, збагатять багатьма важкими металами, у тому числі і благородними, геологи підтверджують. І звичайно ж, проникнувши в мантійниє глибини, ми взнаємо багато нового про першоджерелах родовищ золота і іншої корисної копалини.

 
 

Цікаве

Загрузка...