WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Метали - Реферат

Метали - Реферат

електронної апаратури, зробленої з використанням рідкісних елементів, США припускають зберігати до 50% електроенергії з 420 млрд.
кВт/часов, що витрачаються на освітлення. У Японії і США створені лампи з люмінофорами, що містять ітрій, европій, тербій, церій. Лампи потужністю 27 Вт з успіхом замінюють лампи 60-75-ватів розжарювання. Витрата електроенергії на освітлення знижується в 2-3 рази.
> Використовування сонячної енергії неможливе без галію. НАСА США планує обладнати космічні супутники сонячними елементами на основі арсеніду галію.
електроніці. У 1984 році вартість світового збуту інтегральних
схем з використанням арсеніду галію складала 30 млн. доларів,
у 1990 році вона вже оцінювалася в 1 млрд. доларів.
> Застосування рідкоземельних елементів (рідкісних земель) і рідкісного металу ренію при крекінгу нафти дозволило США різко понизити використовування дорогої платини, при цьому підвищити кпд процесу і збільшити на 15 відсотків вихід високооктанового бензину.
> У Китаї успішно застосовуються рідкісні землі в сільському господарстві для добрива рису, пшениці, кукурудзи, цукрового очерету, цукрового буряка, тютюну, чаю, виляску, арахісу, фруктів, кольорів. Урожай продовольчих культур збільшився на 5-10%, - більш ніж на 10%. Покращала якість пшениці за рахівниць вищого змісту протеїну і лізину, збільшилася цукристість фруктів, цукрового очерету і буряка, покращало забарвлення кольорів, підвищилася якість чаю і тютюну.
> У Казахстані по рекомендації російських учених була застосована розроблена Ф. В. Сайкиним нова методика використовування рідкісних земель в сільському господарстві. Досліди провели на великих площах і одержали прекрасний ефект - збільшення врожайності виляску, пшениці і інших культур на 65%. Така висока ефективність була досягнута, по-перше, завдяки тому, що використовували не суміші всіх рідкісних земель одночасно, як це практикувалося в Китаї, а тільки один неодім (оскільки деякі з лантаноїдів не сприяють підвищенню врожайності, а навпаки - знижують її). По-друге, не проводили, як це роблять в Китаї, трудомісткого обприскування сільськогосподарських рослин в періоди їх цвітіння. Натомість тільки замочували зерно перед посівом у водному розчині, що містить неодім. Ця операція багато простіша і дешевше.
> до останнього часу ітрій використовувався в техніці
надзвичайно рідко, і здобич його була відповідною -
обчислювалася кілограмами. Але виявилося, що ітрій здатний різко збільшувати електропровідність алюмінієвого кабелю і міцність нових керамічних конструкційних матеріалів. Це обіцяє вельми великий економічний ефект. Інтерес до ітрію і до іттрієвим лантаноїдів - самарію, европію, требію значно виріс.
> Скандій (його ціна у свій час була на порядок вище за ціну золота) завдяки унікальному поєднанню цілого ряду своїх властивостей тепер користується надпідвищеним інтересом в авіаційній, ракетній і лазерній техніці.
СЕКРЕТИ ЗОЛОТИХ РУД
Кожного разу, вивчаючи нове родовище, геолог чекає від нього не тільки практичну користь, але і щось більше. Він сподівається, що відкриє, нарешті, таємницю утворення багатих руд, розгадає, що було тим проміжним матеріалом, з якого природа виготовила
родовище. Проте, як відомо, розкриття однієї таємниці майже завжди породжує дещо нових. Вивчається одне, друге... десяте, соте, тисячне родовище, шляхи до розгадки таємниці накопичення руд неначебто стають визначенішими. Але таємниць скопилося так багато, що в їх лабіринті вже потрібна дороговказна нитка, щоб вони не множилися нескінченно і щоб не ходити по кругу.
Кристалічне гроздьп (дендріти) золото
з колимських родовищ. (Збільшено в 10 разів.)
Як утворилися золоті руди
давно вдалося взнати, що золоті руди утворюються в надрах Землі на глибинах від декількох десятків метрів до 5-7 кілометрів. По гігантських і по мікротріщинах в скельних породах циркулюють гарячі розчини і відкладають на стінках кварц, польові шпати, з'єднання різних металів з сіркою і саморідне золото, в якому завжди міститься також і срібло. Його кількість в саморідному золоті різна. Якщо срібло в золоті більше 25 відсотків, то мінерал називають електрумом. А саморідне срібло, що містить до 10 відсотків золота, іменується кюстелітом.
Вивчаючи кристали кварцу, які відкладалися у вигляді зростків із золотом, учені знайшли законсервовані усередині кристалів найдрібніші, в соті частки міліметра, включення материнського розчину, що приніс золото. Таємниця відкрита? так, але лише невелика її частина. Аналіз мікровключень показав, що золото могло бути перенесене в хлорідной, сульфідної і інших складніших формах. Яка саме з цих форм перенесення золота в розчинах була визначаючою - залишилося неясним. Але і ця багатозначна відповідь все ж таки както наблизив нас до істини.
Цілком вірогідно, але не доведено
Відомо, що золото є скрізь - в будь-якій гірській породі, в морській воді, в тваринних і рослинних організмах. У земній корі широко поширені опади стародавніх, давно померлих морів і океанів. Поховані морські розчини, тривалий час циркулюючи в багатокілометрових товщах цих опадів, могли якось збагатити золотом і потім відкласти його по тріщинах, про яких ми вже говорили. Таке цілком можливе, хоча і ніяк не доведене.
Глибинні процеси здатні переплавити опади у вогненно-рідку магму, а в ній при охолоджуванні і затвердінні могли концентруватися метали в залишкових растворахрасплавах. Таке теж дуже ймовірно і навіть підтверджене експериментально: це трапляється в домнах при виплавцізаліза і інших металів. Але абсолютно немає доказів, що в природі відбувалося щось аналогічне в значних масштабах. - хлор, фтор, сірководень, окисел вуглецю і інші - по тріщинах і порах виривалися за межі магматичних камер. І природно, що при цьому вони повинні були по шляху свого руху до поверхні Землі вилуговувати або відносити з собою метали з порід. Можливо, саме тут джерело багатих розчинів, що відклали руді? Адже в магматичних породах і навіть біля сучасних вулканів зустрічаються рудні, зокрема золоті і золото-срібні родовища. Хоча вони ще ширше поширені за їх межами.
Необхідно заглянути під земну кору
Ми перерахували декілька гіпотез, по яких утворення розчинів, що відклали руді, пов'язано із земною корою. Але земна кора - це всього лише яєчна шкаралупа, якщо порівняти Землю з курячим яйцем. Чому джерела золота і інших металів повинні знаходитися в земній корі? Адже, кінець кінцем, практично всі хімічні елементи земної кори з'явилися з подкорового речовини. Значить, і подкоровиє джерела руд не просто вірогідні, але сверхвероятни. Ну а як помацати цю подкоровоє речовину? до нього, за даними геофізиків, декілька десятків кілометрів, а в океанських западинах - всього 10-12 кілометрів. Неначебто зовсім небагато. А добратися, напевно, не простіше, ніж до зірки небесної. По щастю, подкоровоє, мантійноє речовина знайдена геологами на поверхні Землі. Його знайшли в опорженцах мантії - ультрабазітах, видавлених в земну кору по глибинних розломах. А також і в алмазоносних трубках кімберліту, які називають "пострілами" мантії в земну кору. Дослідження показали, що золото в цьому речовині не більше, ніж в будь-яких інших породах земної кори. Круг замкнувся.
дендрітовая золотіна. Справа - схематічес коє зображення окремого

 
 

Цікаве

Загрузка...