WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Метали - Реферат

Метали - Реферат

законсервованих або працюючих на третину своєї потужності редкометалльних гірничо-збагачувальних комбінатах. Наприклад, Ловозерській лопарітовий комбінат може повністю забезпечити всю нашу перспективну потребу в танталі, ніобії, титані, церієвих лантаноїдах (зокрема, і в неодіме для сільського господарства). Дуже важливе тут ще і те, що всі ці метали можна одночасно одержувати при хіміко-металургійній переробці всього-на-всього одного лопарітового концентрату.
Тут же, в багатющому Ловозерськом масиві, давно вивчено ще декілька нових типів редкометалльних руд. Вони можуть бути легко і швидко введені в експлуатацію. Це перш за все евдіалітіти (від слова "діалітос" - розчинний). Їх запаси складають тут мільйони тонн. І в них містяться оксиди цирконію, ітрію і іттрієвих лантаноїдів; церієвих лантаноїдів, ніобія, танталу, гафнію. Евдіалітовиє руди виходять безпосередньо на поверхню в центральній частині масиву, тому їх здобич не представляє великих труднощів.
Таким чином, при нормальній роботі Ловозерського комбінату
Росія буде забезпечена не менше ніж двадцятьма рідкісними металами,
і це заповнить нам втрату чотирьох родовищ: Кутессайського,
що залишився в Киргизії, Шевченківського в Казахстані, Жовті Води
і Малишевського - на Україні.
Проблема здобичі берилія розв'язується теж порівняно легко - відновленням робіт на забайкальському Ермаковськом
родовищі. Звідти до 90-х років рудний концентрат вивозили для хіміко-металургійного переділу до Казахстану, де він і залишився після розпаду СРСР. Але, на щастя, на Ермаковськом родовищі, з найбагатшими в світі рудами берилія (1,2 відсотки ВеО), ще збереглася приблизно чверть запасів. Їх нам цілком досить на найближчі 25 років, а то і більш.
Наша промисловість може бути забезпечена літієм, рубідієм і цезієм за рахунок переробки слюди, яка була попутно здобута і скинута у відвали в колишні десятиліття на Смарагдових копальнях, а також на Вознесенськом і Орловському родовищах. Цих запасів вистачить на 100 років. Безвідходна технологія витягання рідкісних лужних металів із слюди добре розроблена і запатентована. Причому вона дозволяє одночасно одержувати ще і магній, і азотно-калієві добрива, і, що, можливо, особливо важливо, новий надлегкий, кислото- і термостійкий матеріал сипласт.
аерокосмічній техніці, при будівництві морських судів (для теплозахисних прокладок), при будівництві будівель, мостів дозволяє значно полегшити ці споруди. Сипласт успішно був використаний при будівництві "Бурану" - нашого космічного корабля багаторазового використовування.
І, нарешті, рідкісний метал - стронцій може бути одержаний попутно при переробці Хибінського апатиту на добрива по азотнокислотной схемі.
Таким чином, реанімація наших редкометалльних горнообогатительных комбінатів дозволяє цілком і достатньо швидко забезпечити російську промисловість, науку, техніку і сільське господарство власними рідкісними металами. А там, чом би нам і
не вийти з деякими рідкісними металами на світовий ринок. Адже такі елементи, як скандій, реній, тербій, европій, діспрозій, за ціною сопоставіми з сріблом і з деякими платіноїдамі.
Реанімація редкометалльних комбінатів не єдиний шлях забезпечення країни рідкісними металами. досить швидко, легко і дешево можна здобувати їх зі всіляких техногенних
джерел і різних продуктів, що попутно здобуваються. Наприклад, із золи, одержаної від спалювання кам'яного і бурого вугілля, з продуктів переробки і очищення нафти і газу; з шахтних і копальневих вод, а також з вулканогенних вод і газів.
При цьому з техногенних продуктів можуть бути попутно витягнуті різні токсичні компоненти, що містяться в них. Від них все одно рано чи пізно неодмінно доведеться позбавлятися по екологічних вимогах. 35 рідкісних металів) у чималих кількостях.
Найближчим часом ми плануємо проаналізувати початкове вугілля і нафти по всіх басейнах Росії. Вже встановлено, що в нашій вуглеводневій сировині присутні в промислово-цінних кількостях ітрій, лантаноїди, ванадій і інші метали, ціна яких соїзмеріма з вартістю самої нафти. За рубежем їх витягують з купленої у нас нафти. Ми за це нічого не одержуємо. Наприклад, в татарстанській нафті міститься до 700 г/т ванадію. Він не тільки представляє цінність, але ще і вельми токсичний. Ми його не витягуємо. При згоранні нафти ванадій розсівається по наших полях. За десятиліття його накопичиться там стільки, що
сільськогосподарська продукція може стати отруйною.
Таким чином, забезпечити свою країну життєво необхідними їй рідкісними металами можна досить швидко і з не дуже великими витратами. Геологічна служба країни (буквально за 2-3
найближчі роки) здатна провести широку ревізію відвального господарства гірничодобувних і хіміко-металургійних
підприємств Росії, перевірити на рідкісні метали нафтоносні і вугільні басейни країни; апробовувати новітні технологічні схеми утилізації корисних (і токсичних) металів зі всіх попутно одержуваних продуктів. Особливих асигнувань на це не потрібно.
Просто необхідно декілька переорієнтовувати тематику робіт сировинних інститутів Міністерства природних ресурсів Росії.
Література
Родовища літофільних рідкісних металів. Під редакцією Овчинникова Л. Н., Солодові Н. А. М., Надра, 1980.
Солодових Н. А. Формационниє типи редкометальних карбонатітов.!! Вітчизняна геологія, М2 6, 1996.
Солодових Н. А. Условія утворення крупних і багатих редкометальних родовищ.!! Геологія рудних
родовищ, т. 39, М2 5, 1997.
Солодових Н. А. Концепция екстреного забезпечення Росії рідкісними металами.!! Мінеральні ресурси Росії. Економіка
управління, М2 4, 1992.
ЦИФРИ І ФАКТИ
> Багато рідкісних металів, застосування, що довгий час майже не знаходили, зараз широко використовуються в світі. Вони викликали до життя цілі нові області сучасної промисловості, науки і техніки - такі, яксонячна енергетика, надшвидкісний транспорт на магнітній подушці, інфрачервона оптика, оптоелектроніка, лазери, ЕОМ останніх поколінь.
> Використовуючи нізколегированниє стали, що містять всього 0,03-0,07% ніобія і 0,0 1-0,1% ванадію, можна на 30-40% понизити вагу
конструкцій при будівництві мостів, багатоповерхових будівель, газо- і нафтопроводів, геологорозвідувального бурильного устаткування і т.п. При цьому термін служби конструкцій збільшується в 2-3 рази.
> Магніти з використанням надпровідних матеріалів на основі ніобія дали можливість побудувати в Японії потяги на повітряній подушці, розвиваючі швидкість до 577
км!ч.
> У рядовому американському автомобілі використовується 100 кг стали мазкі НГА з ніобієм, ванадієм, рідкісними землями, 25 деталей з мідно-берилієвих сплавів, цирконій, ітрій. При цьому вага автомобіля в США (з 1980 по 1990 рік) зменшилася в 1,4 рази. З 1986 року автомобілі почали оснащуватися неодімсодержащимі магнітами (37 г неодіма на один автомобіль).
> Інтенсивно розробляються електромобілі з літієвими акумуляторами, автомобілі на водневому паливі з нітрідом лантану і інші.
> Американська фірма "Вестінгауз" розробила
високотемпературні паливні елементи на основі оксидів
цирконію і ітрію, які підвищують кпд теплових електростанцій
з 35 до 60%.
> За рахунок упровадження енергоекономічних освітлювальних приладів і

 
 

Цікаве

Загрузка...