WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Метали - Реферат

Метали - Реферат

продовжуватиметься таким же темпом, як дотепер, то до 2055 року крижаний покрив
Антарктиди майже зникне.
o У кількостях понад 1000 тонни в рік в світі зараз виробляється 2465 хімічних з'єднань. З них детально перевірено відносно безпеки для людини і навколишнього середовища тільки 31 з'єднання.
o 66 відсотків французів прочитують за рік не менше 12 книг, а 12 відсотків час від часу складають вірші.
o Смертна страта застосовується в 12 з 50 північноамериканських штатів. За останні 20 років статистика вбивств в цих 12 штатах удвічі перевищувала соответству ющие дані по решті штатів, що викликає сумніви в корисності такої міри для попередження важких злочинів.
o За оцінкою німецьких медиків, щорічно в Германії від побічного
РІДКІСНІ МЕТАЛИ -
МАЙБУТНЄ НОВОЇ ТЕХНІКИ
На порозі чергового сторіччя. Сучасна цивілізація
переходить із залізного століття в новий - століття легких і рідкісних
металів Доктор геолого-мінералогічних наук Н. СОЛОДОВИХ, професор
Інституту мінералогії, геохімії і крісталлохимії рідкісних
елементів (ІМГРЕ), Москва.
Науково-технічна революція, яка після Другої світової війни стрімко увірвалася в життя всіх розвинених країн світу, пов'язана перш за все з широким застосуванням рідкісних металів. Використовування їх викликало до життя цілі нові області сучасної промисловості, науки і техніки. Всі надмагнітні, надлегкі, надтверді, наджаростійкі і високоміцні конструкційні матеріали в наші дні створюються на основі або з використанням рідкісних елементів. Все ресурсо- і енергозберігаючі технології не осуществіми без рідкісних елементів. навіть в сільському господарстві застосування дуже невеликих доз рідкісного металу неодіма підвищує врожайність продовольчих культур на 60 відсотків. Зараз налічуються багато тисяч областей ефективного використовування рідкісних металів як у військовій, так і в цивільних областях промисловості.
Промислово-економічний рівень розвитку сучасних держав, за твердженням фахівців, визначається масштабами споживання не стільки чавуну і стали, скільки рідкісних металів. Рідкісні елементи - це свого роду вітаміни промисловості. І подібно тому, як живий організм не може повноцінно розвиватися без мікрограммових кількостей вітамінів, так і передова сучасна промисловість неможлива без рідкісних елементів.
У Радянському Союзі науково-технічна революція почалася декілька пізніше, ніж в інших країнах, і проводилася, на жаль, в основному тільки в оборонній і аерокосмічній
промишленностях. Витрати на пошуки, здобич і виробництво рідкісних металів в нашій країні навіть в 60-70-е роки (період щонайвищого інтересу до редкометалльной проблеми в СРСР) в загальному бюджеті держави були мізерні - менше 0,2 відсотків. Це показник того, що державні органи управління народним господарством надавали рідкісним металам надзвичайно мало уваги.
динаміка виробництва і споживання рідкісних металів в СРСР в порівнянні з США завжди була не в нашу користь. Сумарне споживання всіма капіталістичними країнами за 25 років, з 1960 по 1985 рік, по берилію, кадмію, германію виросло в 1,4-2 рази, а по всій решті рідкісних металів - навіть в 3-15 разів.
Надзвичайно швидко росте споживання рідкісних металів в провідних капстранах Західної Європи і Японії, які по темпах зростання почали значно обгонити США. У Японії споживання таких металів, як ніобій, цирконій, ітрій, лантаноїди, літій, ванадій, галій, за період 1960-1985 роки зросло в 10-25 разів. Більш того, деякі з капстран перегнали Америку не тільки по темпах зростання, але і по споживанню на душу населення і навіть по валовому споживанню окремих металів. - у 1,5 рази, а з розрахунку на душу населення навіть в 8,4 рази, від ФРН - в 7 разів, від Японії - в 2,5 рази по споживанню танталу і в 9 разів по цирконію.
При цьому треба ще враховувати, що у нас левова частка багатьох рідкісних металів споживалася тільки в оборонній промисловості. На частку народного господарства СРСР доводилися лише найменші крихти.
Ми ж і в 80-е роки, і дотепер не ввели в дію жодного нового гірничо-збагачувального комбінату і жодного заводу по рідкісних металах.
Таким чином, і по здобичі, і по споживанню СРСР вже з 60-80-х років почав різко відставати від провідних капстран. І в цьому головна причина надзвичайної заторможенності, навіть провалу нашого науково-технічного прогресу.
Крупні зміни, що відбуваються останніми роками в економіці Росії, надзвичайно хворобливо відбилися на положенні справ з рідкісними металами. Положення погіршало ще і тому, що з розпадом СРСР багато підприємств, добувних рідкісні метали, залишилися в колишніх союзних республіках. Зупинена або різко понижена здобич на найбільших російських гірничодобувних підприємствах: на уральських Смарагдових копальнях - берилія; на Орловському комбінаті (у Забайкалье) - танталу; на Ловозерськом (Кольський півострів) - ніобія, танталу, церієвих лантаноїдів; на Забайкальському - літію; на уральському Вішневогорськом - ніобія. Припинена розробка германію на Павлівському родовищі в Примор'ї. В результаті положення із здобиччю, виробництвом і споживанням рідкісних металів зараз в Росії просте катастрофічне.
У нинішніх ринкових умовах ті або інші рідкісні метали і навіть нову техніку, зроблену на їх основі, часто дешевше і простіше завести з-за кордону, І ми, не дивлячись на гостру економічну кризу в країні, купуємо її. Але купуємо застарілі зразки. Тому що супернову техніку США і їх сателіти по офіційно існуючих у них заборонах до Росії не поставляють. І не виключено, що через капризи міжнародного стану нам не стануть продавати навіть те, що ми одержуємо зараз. Таке було вже з трубами з легованого ніобієм заліза. Після введення наших військ до Афганістану ФРН відмовилася продавати нам труби з легованої ніобієм сталі. Ми почали ставити свої сталеві труби і при міському будівництві, і в нафтопроводах. І ось через 15-20 років пожинаємо плоди. Труби рвуться, їх доводиться замінювати. Тоді як леговані ніобієм простояли б ще 40 років. одержувати в 1,6 рази багатші урожаї, годувати не тільки себе, але і продавати продукти харчування. Наш Ловозерській горнообогатительный
комбінат, розробляючий родовище неодіма (лопаріт), ще не повністю зупинений. А запаси цьогометалу на Ловозерськом родовищі невичерпні.
Лантаноїди
Швидко реанімувати в нашій країні здобич і виробництво рідкісних металів, щоб використовувати їх в різних областях народного господарства, - задача цілком реальна. І це - справа державної ваги, оскільки саме редкометаллічеськая промисловість - фундамент не тільки нової і оборонної техніки, але і всього народного господарства. Відсутність рідкісних металів - загроза
національної безпеки Росії.
Завдяки інтенсивним пошукам рідкісних металів в 40-70-х роках Росія має найкрупніші в світі детально розвідані
родовища літію, цезію, ітрію, іттрієвих і церієвих лантаноїдів, цирконію, танталу і ніобія, найбагатше
родовище берилія. Проте всі вони знаходяться в
труднодоступних регіонах Сибіру, Заполярного або високогір'я.
При нинішній фінансовій нагоді країни промислове освоєння цих нових родовищ поки нереальність. Але є інший вихід. На найближчі 15-20 років наша країна може бути забезпечена рідкісними металами, якщо відновити в достатньому об'ємі здобич на

 
 

Цікаве

Загрузка...