WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Лантан - Курсова робота

Лантан - Курсова робота

здатність "іскрометання" при терті по ньому зазубреного сталевого коліщатка. Ця здатність була використана не тільки в запальничках, але й в артилерійських снарядах. Помістивши на снаряд насадку зцього "змішаного металу", одержали можливість спостерігати снаряд у польоті. "Змішаний метал" при польоті в повітрі іскрить. При цьому роль коліщатка запальнички грає саме повітря, що треться об метал.
Сполуки лантану використовуються при виготовленні скла для кращих об'єктивів фотоапаратів і спеціальних захисних окулярів. У сплаві з магнієм лантан використовується для виготовлення деталей авіаційних двигунів.
Цікаво, що своєрідними "покладами" лантану є усім знайома рослина чорниця, зола якої містить до 0,17% окису лантану. Багато лантану в золі низькорослих карельських беріз.
Питання про вплив рідкісноземельних елементів на живі організми виникає невипадково. З одного боку, відомо, що рідкісні землі часто входять як домішка до складу найважливіших для агрохімії мінералів - фосфоритів і апатиту. З іншого боку, виявлені рослини, що можуть служити біохімічними індикаторами лантану і його аналогів. Так, наприклад, у золі листя південного горіха, гикори до 2,5% рідкісноземельних елементів. Підвищена концентрація цих елементів виявлена також у цукровому буряку і люпині. Вміст рідкісноземельних елементів у ґрунті тундр досягає майже 0,5%.
Малоймовірно, щоб ці розповсюджені елементи не впливали на розвиток рослин, а можливо й організмів, що стоять на інших сходинках еволюції. Ще в середині 30-х років радянський вчений А.А. Дробков досліджував вплив рідкісні земель на різні рослини. Він експериментував з горохом, ріпою й іншими культурами, уводив рідкісні землі разом з бором, чи марганцем без них. Результати дослідів доводили, що рідкісні землі потрібні для нормального розвитку рослин... Але пройшла чверть століття, перш ніж ці елементи стали відносно доступні. Остаточна відповідь на питання про біологічну роль лантану і його родини ще має бути встановлена.
Металурги в цьому значно обігнали агрохіміків. З лантаном зв'язана одна із найзначніших подій останніх десятиліть у чорній металургії.
Високоміцний чавун звичайно одержували, модифікуючи його магнієм. Фізичний зміст цієї добавки стане ясним, якщо згадати, що в чавуні 2-4,5% вуглецю у виді лускатого графіту, що і додає чавуну головний його технічний недолік - крихкість. Добавка магнію змушує графіт перейти в більш кулясту чи глобулярну форму, що рівномірно розподіляється в металі. У результаті значно поліпшується структура, а з нею і механічні властивості чавуна. Однак легування чавуна магнієм вимагає додаткових витрат: реакція йде дуже бурхливо, розплавлений метал бризкає в усі сторони, у зв'язку з чим доводиться споруджувати для цього процесу спеціальні камери.
Рідкісноземельні метали діють на чавун аналогічно: "забирають" домішки, зв'язують і виводять сірку, сприяють переходу графіту в глобулярну форму. І при цьому не вимагають спеціальних камер - реакція протікає спокійно. Такий чавун у багатьох випадках можна використовувати замість сталі, зокрема при виготовленні колінчатих валів. Мало того, що високоміцний чавун на 20- 25% дешевше сталевих виплавок - стійкість проти стирання в чавунних шийок валів виявилася в 2-3 рази вище, ніж у сталевих. Колінчаті вали з високоміцного чавуна вже працюють у тепловозах, тракторах і інших важких машинах.
Рідкісноземельні елементи вводять і до складу легких сплавів. Відомий, наприклад, жароміцний сплав алюмінію з 11% мишметалу. Добавки лантану, церію, неодиму і празеодиму дозволили в три з лишком рази підняти температуру розм'якшення магнієвих сплавів і одночасно підвищили їхню корозійну стійкість. Після цього сплави магнію з рідкісноземельними елементами стали застосовувати для виготовлення деталей надзвукових літаків і оболонок штучних супутників Землі.
Рідкісноземельні добавки поліпшують властивості й інших важливих металів - міді, хрому, ванадію, титана... Не дивно, що металурги усе ширше використовують рідкісноземельні метали.
Лантан і його аналоги знайшли застосування й в інших областях сучасної техніки. У хімічній і нафтовій промисловості вони (і їхні сполуки) виступають як ефективні каталізатори, у скляній - як барвники і як речовини, що додають склу специфічні властивості. Різноманітне застосування лантаноїдів в атомній техніці і зв'язаних з нею галузях [15] .
9.Висновки
Отже, дослідження властивостей лантану та його сполук, а також вивчення і порівняння особливостей лантаноїдів - це чи не одне з найбільших досягнень людства у ХХ столітті. Відкриття Лантану і, власне, лантаноїдів тривало довгі роки, а сьогодні їх екстракція і розділення не складає ніяких складнощів. Сполуки Лантану лише тривалентні, відхилення від нормальної валентності зумовлює або відносну стійкість, або стрімку зміну у фізичних та магнітних властивостях. У своїх властивостях Лантан, як не дивно, проявляє більшою мірою схожість до лужноземельного металу, аніж до сусідів по підгрупі і по родині лантаноїдів. Сполуки Лантану сьогодні знаходять широке використання майже у всіх господарських галузях.
10.Список використаної літератури
1. П.Р. Таубе, Е.И.Руденко. От водорода до… - М.:Высшая школа,1968.-с.262-271.
2. Венецкий И. О редких и рассеянных. Рассказы о металлах. - М.:Металлургия, 1980.
3. http://www.chem.msu.su/rus/history/element/La.
4. Гронотовский И.Т., Назаренко Ю.П., Некряч Е.Ф. Краткий справочник по химии/ под ред. ак. А.Н.Пилипенко. - К. :Наукова думка, 1987.
5. Химия: Справочное руководство. - Перевод с нем.- Л: Химия, 1972. -576с.
6. Лукс Г. Экспериментальные методы в неорганической химии. Перевод с немецкого канд. хим. Наук Н.С. Афонского и канд. хим. наук Л.М.Михеевой/ под ред. Акад. В.И. Спицина и канд. хим. наук Л.Н. Комиссаровой. - М. :Мир,1965.-655с.
7. Гордон А., Форд Р. Спутник химика. Физико-химические свойства, методики, библиография.- Перевод с английского. - М. :Мир,1976.
8. Химия: справочное руководство/перевод с немецкого под редакцией Ф.Г. Гаврюченкова, М.И.Курочкиной и др. - Ленинград :Химия,1975.
9. Реми Г. Курс неорганической химии. Том II /перевод с немецкого XI издания под ред. ак. А.В. Новосёловой. - М. : Мир,1974. - 775с.
10. Некрасов Б.В. Основы общей химии. Том 2. - М.: Москва,1967.
11. Михайленко Я.И. Курс общей и неорганической химии / под ред. С.В. Кафтанова, А.С. Крешкова, В.И.Семишина. - М.: Высшая школа,1966.
12. Химическая энциклопедия в пяти томах. - М: Советская энциклопедия, 1988.
13. Лидин Р.А., Молочко В.А, Андреева Л.Л. Химические свойства неорганических веществ.-М.:Химия,2000.-480 с.
14. Ахметов Н.С.Общая и неорганическая химия: Учебник для вузов. - М.: Высш. школа,1981.-679 с.
15. Популярная библиотека химических элементов. Книга первая. Водород - Палладий. Издание 3-е, исправленное и дополненное, в двух книгах. - М.: Наука. - 1983.-с.107-124.

 
 

Цікаве

Загрузка...