WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Вода - поширення, властивості, аномалії, екологія - Реферат

Вода - поширення, властивості, аномалії, екологія - Реферат

складається з молекул води і частинок твердої речовини. До складу такої частинки входить велика кількість молекул. Суміш води з дрібними частинками твердої речовини називають суспензією.
Газ, бензин, різні олії практичноне розчиняються у воді. В результаті збовтування з водою вони утворюють емульсії. Краплини цих речовин деякий час плавають у воді, а потім спливають на поверхню води. (Проводимо дослід).
Емульсія- розчин, в якому краплини будь-якої рідини розміщені між молекулами розчинника. При відстоюванні розділяються на складові частини. Таку властивість використовують для порівняння, наприклад: "До чистої води олія не пристане" (Людині з бездоганною поведінкою не загрожують плітки). Емульсія і суспензія - 2 різновиди зависі.
Колоїдні розчини займають проміжне місце між істинними розчинами і зависями. Вони містять такі маленькі частинки речовини, що рідина здається прозорою, хоч частинки являють собою не окремі молекули, а їх скупчення. Прикладом колоїдних розчинів може бути білок яйця, розчин желатину, крохмалю, столярного клею. Кров, цитоплазма живих
клітин є теж колоїдним розчином. Колоїдні частинки не осідають. Вони перебувають у постійному русі. Це перешкоджає їхньому осіданню.
Колоїдні розчини діляться на 2 групи - золь і гель. Гель утворюється з золя в результаті висихання. Відрізнити колоїдний і істинний розчин можна за допомогою сонячного проміння. (Демонстрація дослідів).
Учитель. Які розчини бувають, чим вони відрізняються ?
Учень. Колоїдні, істинні і зависі. Розрізняються розміром частинок розчиненої речовини і здатністю відстоюватись на складові частини.
Учень. Залежно від того, для яких потреб використовують воду, її певною мірою очищують. Величезне значення має очищення питної води. У водопровід надходить вода з річок та водосховищ. Річкова вода містить багато шкідливих домішок у вигляді решток життєдіяльності тварин і людини та мікроорганізми. Воду пропускають крізь сітки, які затримують великі предмети, потім відстоюють, фільтрують, хлорують для знищення мікроорганізмів. В деяких випадках використовують ультрафіолетове проміння.
Кринична вода не має завислих домішок. В ній майже не буває мікроорганізмів. Така вода містить у собі розчинні солі, корисні для людини. Жива криниченька (М. Сингаївський).
За селом у нас криничка
Не глибока не величка,
Клен шумить над нею листом,
В ній вода холодна чиста,
Йдуть із поля трудівниці,
Повертають до криниці.
Із відерцем ходить мати,
Чисту воду з неї брати,
Знають люди, як нап'єшся,
наче сили наберешся,
І говорять, то криниця,
У якій жива водиця.
Учень. Йдемо ми спокійного літнього дня полем, а пити так хочеться. Хоч би десь невеличке джерело, та вода холодненька. Припадемо ми до нього, п'ємо цілющу воду і набираємось сили. Такої невидимої сили надає людині чиста кринична вода. Майже у кожного є біля хати криниця. Кажуть "до доброї криниці стежка утоптана". Криниця (С. Луганський).
Край стежки у полі,
В дзвінку косовицю
В джерельці я викопав
Людям криницю
Зове перехожих:
Такої води,
Не пили у житті.
Прозора та чиста,
Як небо ясна,
Ще й квітками, травами
Пахне вона.
В ній райдуга стрічки
Свої полоскала,
І навіть, повірте,
Гарнішою стала.
Сюди прилітали
Ще й диво жар-птиці,
Пили, смакували
Водицею з криниці.
Скликає людей
Студениця-водиця
У сонячну днину
Водиці напиться.
Учитель. Хто знає, як шукати джерело, його ж не видно з-під землі?
Учень. Гілку з верби прикладають до землі. Де її листочки притягають до землі, там шукай джерело. Учень. Під відра на ніч кладуть курячі яйця. Вранці, як тільки світає, відра відкривають і перевіряють яйця. Ось на яйці роса, на другому краплини, а 3-є зовсім мокре. Тут і копай криницю.
Учень. За давніх-давен люди бережно ставились до криниць, складали про них легенди. Недаремно народ цінував джерельну воду. Вона смачна, кришталево чиста, нерідко буває цілющою, тому що містить набір необхідних для організму мікроелементів. "Чистий - мов джерело", "Вода - кров матінки землі" - віками жила народна мудрість.
Старі люди розповідають про "непочату воду". Тобто воду, набрану до сходу сонця. За легендою вона дуже корисна для дітей, особливо, якщо набрана з 3-х криниць. Той, хто несе "непочату воду", не може ні з ким розмовляти, інакше вона може втратити свою цілющу силу - говорить легенда.
Учень. Жодна фортеця не могла обійтися без криниці. Ось про одну з них - чигиринський колодязь.
А он же бачиш, в камені криниця,
Мале відерце в дзьобі журавля.
Гори цієї дивна таємниця,
Оця пробита в камені криниця,
Коли рятунку ждать ні звідкіля.
В Україні безліч криниць, відомих, безіменних. Подорожуючи по Україні, неодмінно попадеш до криниці, з якої пили воду: Олекса Довбуш, Устим Кармелюк, Тарас Шевченко, Богдан Хмельницький. Історія свідчить, де була вода, там зводилось житло людей, обживались землі, оздоблювались колодязі.
Учитель. Які прикмети пов'язані із крининицею?
Багатому і під гору вода тече,
а бідному і в долині треба криницю копати.
Не плюй в криницю, бо будеш пити водицю.
Поганою вважається звичка вдивлятись криничну воду.
Учитель. У кожному селі на перехресті є криниця, де жінки, йдучи по воду, ділились своїми навиками, вирішували господарські справи. Є приказка: пішла по воду - забула про ніч. Згадайте прикмету: коли хтось поспішає з порожніми відрами по воду.
Учень. Якщо хтось перейде дорогу з порожніми відрами - не пощастить.
Учитель. Кажуть "Яка криниця, такий і господар". Бо за криницею потрібно доглядати, щоб вода була чистою і смачною.
Москалева криниця Т. Шевченко.
...Та взяв якось
Заступ і лопату,
Та й пішов собі у поле
Криницю копати
"Нехай, - каже, - колись люди
Будуть воду пити
Та за мою грішну душу
Господа молити.
Вийшов у поле геть од шляху,
У балку спустився
Тай викопав при долині
Глибоку криницю...
Щоб заходили з криниці
Люди воду пити,
Та за того, що викопав,
Богу помолитись
Учитель. Криниця на батьковому подвір'ї - символ Вітчизни. Із чистої бездонної криниці народної творчості черпаємо ми живе срібло - нашу історію, народні пісні, обряди, звичаї. Нехай завжди ця жива вода додає вам духовної сили і краси.
Який висновок ми зробимо в кінці нашого уроку:
Будь завжди чистою, кринице,
Не засмічуйся джерело,
Пийте на здоров'я чисту криничну воду.
Учитель. Стільки криниць на землі, стільки й зірок на небосхилі. Якщо вам доводилось бачити, як падає долі небесниця, знайте, то десь засмутилось джерело. Отже, щоб не згасали зірки, оберігайте живі криниці.
Нехай кожному з вас яскраво світить своя Іменна зірка.

 
 

Цікаве

Загрузка...