WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаХімія → Вода - поширення, властивості, аномалії, екологія - Реферат

Вода - поширення, властивості, аномалії, екологія - Реферат


Реферат з хімії
"Конспект уроку: Вода - поширення, властивості,
аномалії, екологія"
Мета. Дати поняття про поширення води, її значення в природі і житті людини. Виховати бережливе ставлення до водойм. Узагальнити знання учнів про воду як розчинник. Доповнити уявлення учнів про суміші і чисті речовини. Розкрити кругообіг води у природі. Способах її очищення. Довести необхідність раціонального використання водних ресурсів і охорона їх від забруднення.
План.
1. Вода у Всесвіті.
2. Що таке вода.
3. Аномалії води.
4. Вода як розчинник.
5. Як повернути воду людям.
6. Жива криниця - жива водиця.
Обладнання. Підставка з пробірками, скляна паличка, нитка, марля з перманганатом калію; 2 пробірки з розчином олії; 2 пробірки з розчином перманганату калію; 2 пробірки з розчином карбонату кальцію; 1 пробірка з крохмалем; 1 пробірка з водою; стакан з гідроксидом натрію; стакан з аміачною селітрою та кальцинованою содою; 1 термометр.
Реактиви. Карбонат кальцію, вода, олія, розчин крохмалю, кристали гідроксиду натрію, суміш кристалів карбонату натрію, нітрату амонію.
Учень. До Великої Вітчизняної війни на екранах кінотеатрів йшла кінокомедія "Волга Волга" і був у неї кадр коли веселий водовоз співав з екранів:
"Удивительный вопрос,
Почему я водовоз,
Потому что без воды
И не туды и не сюды".
Глядачі посміхались, окремі слова пісеньки стали приказкою. В цієї пісеньки є прихований зміст, бо вода для життя - речовина № 1. Уявіть собі, як би виглядала наша Земля, якщо б з неї зникла вода. Мрачні морські та океанські впадини. Вони покриті товстим шаром солей, які раніше були розчинні у воді. Русла рік, які висохли, джерельця, які затихли навік. Гірські породи зруйнувались би, бо вони містять велику кількість води. Ні куща, ні квіточки, ні одного живого організму на мертвій Землі, безхмарне небо не; чайного кольору.
Учитель. Вчений В.І. Вернадський сказав: "Вода стоит особняком в истории нашей планеты. Нет природного тела, которое могло бы сравниться с ней по влиянию на ход основних геологических процессов. Нет земного вещества, которое ее бы не заключало. Все земное вещество ею проникнуто и охвачено".
Учень. В народі кажуть "Вода все криє, а береги риє", "Вода м'яка, а камінь пробиває". Велике значення має вода для живих організмів. Наприклад кров людини складається на 90% з води, м'язи - 75%, кістки - 28%, око - 99%.
Вода є обов'язковий компонент живої клітини. Ні один з живих організмів не може обходитись без води.
Обезводнення організму на 12-15% веде до порушення обміну речовин, а якщо на 25% до його загибелі. В організмах йде оновлення води:
у кактусах за 28 p.,
у черепахи за 1 p.,
у верблюда за 3 міс.,
у людини за 1 міс.
Без води людина може прожити 3 дня, без їжі 30-50 днів. Значення води підкреслюють різ: висловами: "Вода - еліксир життя",
"Вода багато дає, багато забирає"
Говорять діти:
"Вода дністрова над усе здорова",
"Добра вода, бо не мутить ума". І таке
Учитель. Про воду складають вірші та пісні Учні.
Безбрежная ширь океана,
И тихая заводь пруда,
Струя водопада и брызги фонтана,
И все это только вода.
В кружево будто одеты
деревья, кусты, провода,
И кажется сказкою это,
А в сущности просто вода.
Я падаю на ваші хати,
Я білий, білий волохатий,
Я прилипаю вам до ніг
І називаюсь просто - сніг.
Ніжна зірка, срібна біла
На руки згори злетіла,
Я приніс її сюди,
Стала крапелька води.
Білесенькі сніжиночки
вродились ми з води,
Легенькі, як пушиночки,
спустились сюди.
Учитель. Давайте розберемось, що таке вода, з яких хімічних елементів вона складається? Діти пишуть формулу воли.
Учитель. Який короткий запис, а скільки праці покладено вченими різних країн, щоб встановити склад води. Француз Лавуазье пропустив водяні пари через розжарений ствол рушниці, розклав воду на складові частини водень і кисень. Цим він доказав, що вода - складна сполука. Це було підтверджено дослідами англійців Кавендшла і Пришли, які синтезували воду, спалюючи водень у кисні.
Учень.
Ты знаешь газ мельчайший - водород,
В соединеньи с кислородом это,
Июнський дождь из всех своих щедрот,
Сентябрьские туманы на расвете.
Вода є джерелом поживних речовин для рослин, для добування теплоти і енергії, а ріки і моря - засіб для переходу транспорту.
Учень. "Тихая вода, берега подмывает",
"Де вода там і верба",
"Куди водиця тече, там травичка росте",
"У великій воді, велика риба",
"Коли квітень з водою, травень з травою".
Оскільки вона має велике значення, її треба берегти, економити. У країнах з жарким кліматом вода є святою. І у нас в ніч на 19 січня, на Йордань, коли найтріскучіші морози, йшли до річки і освячували в ній воду, а потім брали собі додому, і нею освячували хату, криницю.
Учень. Люди здавна любили і берегли воду, про це говорять деякі прислів'я і приказки: "Не виливай каламутну воду, доки чистої не знайдеш", "Без води борщу не звариш", "Арик дає воду, вода зрошує рис, рис годує народ, народом країна міцна".
Учитель. Вода звичайна для нас речовина. І в той же час в ній стільки надзвичайного. Властивості води не підпорядковуються загальним закономірностям. Ви знаєте, що вода існує в 3-х виглядах. Загадки:
1. Відома з віку рідина,
Усяк її вживає,
Буває хмаркою вона,
Пушинкою буває,
Бува, як скло,
Крихка, тверда,
Звичайно підкажіть - вода.
2.Не дід, а сивий. Не спить, а стелиться,
(Туман)
3. В нас зимою білим цвітом: сад зацвів неначе літом.
(Сніг)
4. Проходил стучал по крыше, уходил никто не слышал.
(Дощ)
5. Текло, текло і лягло, як скло.
(Крига)
Так в яких агрегатних станах існує вода: тверда - крига, рідка - вода, газ - пара. Це пояснюється існуванням кількох аномалій води.
1-й учень. Близькі родичі води - сірководень, селеноводень уявляють собою гази, які мають температуру кипіння і температуру плавлення нижче 0°С. Вода плавиться і кипить при вищій температурі. Відомо, що на t° кип. і плавл. речовин впливає його молекулярна маса: із збільшенням її збільшується Г кип. і плавл.
Із 4 речовин (сірководень - H2S, селеноводень -H2Se, телуроводень - Н2Те, вода) вода має най меншу молекулярну масу, але t° кип. і плавл. у неї
найбільші.
Цю аномалію можна пояснити тим, що молекули води можуть з'єднуватись одна з одною. Атом кисню одної молекули притягує атом водню другої. Зв'язок між ними називається водневим. За рахунок нього молекули зв'язуються і утворюється група молекул. Це заважає випаровуванню води, що збільшує t° кип. і плавл. (Демонструє малюнок).
2-й учень. Вода одна-єдина речовина, яка при

 
 

Цікаве

Загрузка...