WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПідприємництво → Приватизація промислового сектору в Україні: проблеми та можливі шляхи їх вирішення (Курсова) - Реферат

Приватизація промислового сектору в Україні: проблеми та можливі шляхи їх вирішення (Курсова) - Реферат

підприємства, що приватизується.
Комерційні конкурси - пакет акцій, що належить державі, продається тому учаснику конкурсу, що запропонував найвищу ціну за нього. Покупцями можуть бути як стратегічні інвестори, які хочуть отримати контроль над підприємством, що їх цікавить, так і портфельні інвестори, які сподіваються отримати прибуток за рахунок зростання вартості придбаних акцій.
Перевагами комерційних конкурсів є а) можливість більш об'єктивно визначити переможця, оскільки тут критерії більш зрозумілі, ніж при некомерційних конкурсах; б) на проведення конкурсу відводиться порівняно небагато часу; в) в бюджет надходить значно більше коштів, ніж у випадку некомерційних конкурсів.
Недоліком комерційних конкурсів є те, що знижується можливість прямих інвестицій у підприємство.
Найкращий момент для проведення комерційного конкурсу - коли підприємство зарекомендувало себе на ринку, має непогану ліквідність. Тоді його акції будуть мати попит і держава отримає максимум коштів за свій пакет акцій. В багатьох випадках комерційні конкурси проводити вигідніше, ніж, наприклад, приватизувати підприємство шляхом продажу через систему ПФТС, оскільки цілий пакет акцій часто коштує дорожче, ніж цейсамий пакет, проданий частинами.
Публічний продаж акцій - продаж державного пакету акцій пропонується широкому колу інвесторів через фондову біржу та ПФТС. В цьому випадку можливість купити акції підприємства мають практично усі бажаючі.
Безперечною перевагою публічного продажу акцій є те, що а) він відбувається дуже швидко та швидко надходять кошти від продажу акцій; б) це найбільш відкритий спосіб приватизації - за всім, що відбувається, можна прослідкувати.
Недоліками публічного продажу вважаються а) розмита структура акціонерного капіталу, що складається внаслідок такого способу приватизації - для розвинених капіталістичних країн це не є великою проблемою, а для України це може означати затримку економічних реформ; б) внаслідок публічного продажу держава, як правило, отримує менше коштів, ніж від комерційних аукціонів. Проте, якщо підприємство є дуже привабливим для інвесторів, часто публічниий продаж може дати кращі результати. Суть у тому, що велика кількість дрібних та середніх інвесторів здатна за короткий час згенерувати значно більше коштів, ніж декілька великих; крім того, стратегічні інвестори, купуючи підприємство, часто передбачають інвестувати у нього певні кошти, тому вони не схильні надто багато платити за пакет акцій, що продається.
Продаж підприємств з аукціонів широко застосовувався при приватизації малих підприємств, але, оскільки мала приватизація практично завершилася, немає потреби детально розглядати цей спосіб приватизації.
На практиці в залежності від цілей використовують багато різновидів зазначених способів грошової приватизації. Так, останнім часом набула популярності ідея приватизації державного майна за Американські Депозитарні Розписки (АДР) - інструмент, що дає змогу акціям підприємства котируватися не тільки у країні її 'приписки', а й на фондових біржах багатьох країн світу.
АДР є привабливим об'єктом для інвестицій: а) інвестори, яким законодавчо заборонено працювати на закордонних ринках (наприклад, взаємні та пенсійні фонди у США), мають можливість придбати акції підприємств-нерезидентів; б) АДР спрощують та пришвидшують формальності, пов'язані зі зміною прав власності при купівлі цінного паперу.
Для підприємств випуск АДР також має свої вигоди: а) щоб здійснити програму випуску АДР, необхідно виконати певні умови щодо підтвердження фінансової стабільності підприємства (вони різні в залежності від того, АДР якого рівня випускаються); таким чином, факт існування АДР на акції компанії свідчить про її сильні позиції; б) випуск АДР першого та другого рівнів, що здійснюється на акції, які обертаються на вторинному ринку, підвищує ліквідність компанії, що у довгостроковій перспективі сприяє залученню інвестицій у підприємство; в) випуск АДР третього рівня здійснюється на емісію акцій, це безпосередні інвестиції у підприємство.
На даний момент в Україні програми АДР проводяться для декількох підприємств, проте, великого успіху вони не досягли. Це пояснюється нестабільною економічною ситуацією в Україні, що не дозволяє інвесторам бути впевненими у їх вкладах в українські підприємства. Портфельний інвестор не має значного контролю над підприємством, у яке інвестує, тому він не вкладе гроші навіть у дуже привабливе підприємство, якщо не буде впевнений у тому, що умови для його існування будуть залишатися сприятливими.
ІІІ. Створення умов для приватного фінансування приватизованих підприємств. Тут також основна роль відводиться державі, оскільки саме вона повинна забезпечити відповідну нормативну базу щодо наступних питань:
створення сприятливого клімату для інвестування. Задля цього треба розробити пакет законодавчих актів, що б регулювали інвестиційні відносини в Україні, визначали статус вітчизняного інвестора, закордонного інвестора тощо;
розвиток вторинного ринку цінних паперів. У капіталістичних економіках саме ринок цінних паперів є сферою, де оцінюється інвестиційна привабливість підприємств, а також здійснюються основні інвестиції. Нерозвиненість українського фондового ринку є значною перепоною для інвестиційного процесу, оскільки інвестор не може визначити, наскільки перспективним є те чи інше підприємство. Для розвитку українського ринку цінних паперів необхідно зняти більшість обмежень, що накладаються на розповсюдження акцій приватизованих підприємств.
2.3 Проблеми реструктуризації підприємств
Як неодноразово зазначалося, неефективність сучасних підприємств багато в чому зумовлена їх незадовільною структурою. Адже не може українське підприємство в сьогоднішніх умовах нестачі коштів, неефективності менеджменту та виробництва фінансувати чисельні заклади соціального призначення, утримувати зайвий персонал тощо. Крім того, в умовах ринкової економіки підприємство повинно гнучко управляти своєю структурою в залежності від конкурентного середовища, податкової політики держави, зміни смаків споживачів тощо.
Реструктуризацію кожного підприємства необхідно здійснювати виходячи з особливостей його виробничої діяльності та ринкового середовища. Реструктуризація може здійснюватися як цілеспрямовано (багато неприбуткових організацій, як-то USAID, TACIS на конкурсних засадах надають кошти на проведення програм реструктуризації окремих підприємств чи групи підприємств), так і поступово, в процесі виробничої діяльності підприємства. Хоча схема реорганізації кожного підприємства носить індивідуальний характер, тим не менше в процесі реорганізації можна виділити кілька загальних схем. У Додатку 2 наведено типові схеми пристосування підприємств до ринкових

 
 

Цікаве

Загрузка...