WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПідприємництво → Особливості малого підприємництва в Україні - Реферат

Особливості малого підприємництва в Україні - Реферат

Реферат на тему:

Особливості малого підприємництва в Україні

Мале підприємництво - це невід'ємна складова високорозвиненої ринкової економіки, атрибут сучасної моделі ринкового господарства. Ця форма бізнесу надає економіці гнучкості, мобілізує масштабні фінансові та виробничі ресурси, створює сприятливе середовище для конкуренції, що в результаті підвищує якість товарів та послуг, а також є важливим фактором перебудови та раціонального використання ресурсів й вирішення різних соціальних проблем. Дана тема є актуальною й її проблемами займались О.І. Барановський, Н.Ф.Козачук, Я.І.Жаліло, Н.І. Галан, Ю.І.Єхануров, І.С.Кузнєцова, Т.В.Кондратюк, С.М. Кожем'якіна та інші.

Однією з найвагоміших перепон на шляху розвитку малого бізнесу в нашій державі є відсутність доступних фінансових ресурсів для створення нових та розширення вже діючих підприємств. Обмеженість кредитних коштів, високі процентні ставки та великий кредитний ризик не можуть сприяти притоку інвестицій для розвитку малого підприємництва. Удосконалення системи мікрокредитування, інвестування й надання гарантій - це одне з невідкладних завдань держави щодо розвитку підприємництва. Це допоможе підвищити конкурентоспроможність підприємств, вивести більшу їхню частину з тіньового сектору (за підрахунками фахівців, 75% малих підприємств приховують свої реальні прибутки), створити більшу кількість робочих місць (як свідчить практика 10 з 15 підприємців скорочують або приховують справжню кількість робочих місць, щоб уникнути податків), підвищити загальний рівень добробуту громадян і держави в цілому, примноживши її ВВП. Світова практика свідчить, що 10% малих підприємств виростають у великі компанії. На жаль, в Україні це лише поодинокі випадки. Зростання перспективних малих підприємств фактично заблоковано.

Зі світового досвіду, наприклад, в США існують спеціальні програми фінансової підтримки малого бізнесу. Це програма гарантування "7а" і довгострокового кредитування "504", які справляють вагомий вплив на розвиток підприємств (в 2006 році витрати на них становили 146010 тис. дол. США) Метою програми "7а" є надання гарантій за кредитами, сума яких не перевищує 2 млн. дол. США, терміном від 7 до 25 років, які можуть бути спрямовані на придбання як основних, так і оборотних активів. Метою програми "504" є надання довгострокових кредитів на суму до 4 млн. дол. США терміном до 30 років для розширення та модернізації уже наявних малих підприємств (придбання нерухомого майна, технологій, устаткування) [1].

Позитивно вплинуло на розвиток малого підприємництва в Україні встановлення сприятливого режиму оподаткування шляхом зниження податкового тиску на суб'єктів цього бізнесу. Так, завдяки прийнятому Указу Президента України від 28.06.1999 року №746/99 "Про спрощену систему оподаткування, обліку та звітності суб'єктів малого підприємництва", малий бізнес значно поширився й за останніми статистичними даними їх кількість в Україні постійно зростає: 283,4 тис. в 2004 році, 295,1 тис. - в 2005році , 307,4 тис. - в 2006 році. При цьому частка малого бізнесу у ВВП України всього лише 9-10%, тоді як в країнах ЄС - більш 50% [2].

Цьому, в значній мірі, посприяли запроваджені податкові пільги. Так, робота малого підприємництва зі сплатою лише ПДВ та 6%-ної ставки єдиного податку дозволила на 1000 грн. валового доходу підняти рівень заробітної плати до 400-500 грн. і реінвестувати в основні засоби підприємства понад 200 грн.

Стимулювання малого бізнесу через систему спрощеного оподаткування використовується й в інших країнах. Наприклад, у Бельгії загальна ставка податку для малих підприємств була знижена з 30% до майже 24%. Аналогічні програми, але з власними особливостями були здійснені в Нідерландах, Франції та Латвії.

І на останок, одним з пріоритетних завдань розвитку й розширення малого підприємництва на сучасному етапі є вдосконалення законодавчої та нормативної бази. Сьогодні Україна має велику кількість нормативних актів, що регулюють саме підприємницьку діяльність. Це ГКУ, ЗУ "Про власність", "Про банкрутство", "Про державну реєстрацію юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців", "Про патентування деяких видів підприємницької діяльності", "Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності", а також безліч НПА, що регулюють фінансові аспекти діяльності малих підприємств. Проте відсутність єдності та системності породжує те, що багато правових норм дублюються й переплітаються, що просто можна пояснити недосконалістю правового поля в Україні. Стан економіки потребує ще більшого здешевлення і спрощення операцій, пов'язаних з реєстрацією, реорганізацією та ліцензуванням малих підприємств, запровадженням процедури отримання дозволів в "єдиному офісі".

Подальший ефективний розвиток суб'єктів малого підприємництва можливий лише при створенні необхідних умов для його здійснення, що мають бути спрямовані на вдосконалення та зміцнення законодавчого та фінансово-кредитного забезпечення, розбудови ефективної інфраструктури підтримки малого підприємництва, розширення регуляторної реформи, пов'язаної з спрощенням операцій створення, реєстрації, ліцензування та патентування, а також створення системи консультаційно-інформаційних та науково-навчальних послуг для учасників підприємницької діяльності та поширення всієї необхідної інформації серед населення щодо створення нових підприємств.

Отже, мале підприємництво в Україні має великі резерви і перспективи, адже немає іншого способу становлення і зміцнення держави, окрім розвитку ринкової економіки, яка ґрунтується насамперед на приватному бізнесі, особистій ініціативі, що й дає кожному змогу самореалізації і самоутвердження.

Враховуючи сучасні тенденції до євроінтеграції України, потенціал малого підприємництва найближчим часом тільки зростатиме.

Література:

  1. http://www.sbaonline.sba.gov/.

  2. http://www.ukrstat.gov.ua/.


 
 

Цікаве

Загрузка...