WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПідприємництво → Венчурне підприємництво як запорука технологічного розвитку - Реферат

Венчурне підприємництво як запорука технологічного розвитку - Реферат

інновацій, і розпочинає розумні і обґрунтовані кроки на шляху зближення інтересів і співпраці з венчурними капіталістами.
Актуальність розвитку венчурної індустрії стала очевидною, тому що саме вона дозволяє з'єднати науку з іншою частиною економіки і підвищити конкурентоздатність вітчизняної промисловості. Саме цьому Мінпромнауки Росії розробило Концепцію розвитку венчурної індустрії Росії - державної системи стимулювання венчурних інвестицій. На початковому етапі реалізації Концепції ключовим механізмом залучення приватного капіталу у вітчизняну венчурну індустрію є створення венчурних фондів з державною участю. Для цього в 2003 - 2004 рр. планується створити 10 регіональних і галузевих венчурних фондів з державною участю.
Мінпромнауки вважає, що реалізація запропонованих заходів дозволить залучати (починаючи з 2004 року) до 1 млрд. руб. в рік приватного капіталу для створення венчурних фондів; припинити в науково-технічній сфері зниження кількості малих підприємств (досвід провідних країн світу свідчить, що на одне робочемісце в сфері високих технологій створюється від 5 до 10 місць у сфері виробництва та обслуговування) і до 2007 року довести їх приріст до 3 - 5 тисяч; знизити відтік капіталу за кордон (щорічний відтік капіталу з Росії протягом 90-х років оцінюється в 18 - 22 млрд. дол.) і сформувати умови для його повернення та інвестування в російську економіку; змінити структуру і динаміку росту ВВП країни за рахунок виробництва і реалізації продукції з високою доданою вартістю.
Венчурний капітал в Росії почав формуватися в 1993-94 роках в рамках програми підтримки приватних і приватизованих підприємств переважно середнього бізнесу. За ініціативою Європейського Банку Реконструкції і Розвитку (ЄБРР) в період з 1994 по 1996 роки було створено 11 регіональних венчурних фондів (РВФ), головним завданням яких було сприяння соціально-економічному розвитку регіонів.
У Росії на даний час почався процес створення вітчизняної інфраструктури підтримки венчурного інвестування високотехнологічних галузей виробництва, яка також у більшості країн створюється, перш за все, за рахунок держави і при її організуючій ролі.
Серед спеціально створених фондів найбільш значущими та відомими є Російський Фонд Технологічного Розвитку (РФТР), Фонд сприяння розвитку малих форм підприємств в науково-технічній сфері (Фонд сприяння), Регіональний Фонд науково-технічного розвитку Санкт-Петербурга.
Фактично всі вони виділяють пільгові кредити (РФТР - безвідсоткові, а Фонд сприяння - на рівні половини облікової ставки Центрального банку) для виконання інноваційних проектів. РФТР в основному підтримує проекти на стадії досліджень і розробок, і головними його клієнтами є науково-дослідні організації і малі підприємства, тоді як Фонд сприяння і Регіональний Фонд концентрує свою діяльність на підтримці малих підприємств, які знаходяться переважно на стадії комерційного випуску продукції.
У 1997 році була створена Російська асоціація венчурного інвестування (РАВІ) зі штаб-квартирою в Москві та відділенням в Санкт-Петербурзі, засновниками і членами якої в той час стали РВФ ЄБРР, американські венчурні фонди і фонди прямого інвестування. Головною метою РАВІ є лобіювання інтересів своїх членів, а місією - сприяння становленню і розвитку венчурної індустрії в Росії в цілому.
У 2000 році по розпорядженню Уряду Російської Федерації від 10 березня 2000 року № 362-р створено Венчурний інноваційний фонд (ВІФ) - перший "фонд фондів", кошти якого призначені для часткових вкладень у створювані регіональні і галузеві венчурні фонди для інвестування в російські високотехнологічні проекти. Держава прийняла безпосередню фінансову участь в заснуванні нового фонду, зробивши внесок в розмірі 100 млн. руб. з коштів РФТР. ВІФ становиться в якості учасника (або співзасновника) при створенні регіональних і галузевих венчурних фондів. При цьому переваги мають ті пропозиції, в яких доля інвестицій ВІФ в статутному капіталі новостворених фондів не перевищує 10%. Зацікавленість до створення регіональних відділень виявили керівники п'яти регіонів - Саратовської, Новгородської, Самарської, Нижньогородської областей і Республіки Татарстан.
Створення ВІФ затвердило практику формування в Росії фондів з державною підтримкою. До цієї групи можна віднести Російський венчурний фонд (РВФ), а взагалі 6 фондів з сумарним капіталом 1,26 млрд. дол. США.
Вигідно відрізняється серед них Самарський венчурний фонд (Самвен-Фонд), засновниками якого є адміністрація Самарської області і державний Фонд сприяння розвитку малих підприємств у науково-технічній сфері (ФНТС). Самвен-Фонд має чітко визначену регіональну направленість, здійснюючи консалтингову і фінансову підтримку інноваційних проектів малих підприємств області на початкових етапах розвитку компаній. Протягом своєї діяльності Фонд розглянув понад 70 інноваційних проектів, 22 з яких одержали фінансову підтримку загальною сумою 8,13 млн. руб. За цей час Фонд залучав до проектного фінансування бюджетні, позабюджетні і власні кошти на умовах пільгового дольового кредитування та лізингу. Основу залучених бюджетних коштів склали кошти Державного фонду сприяння і обласного бюджету за рахунок фінансування Комплексної програми підтримки малих підприємств у Самарській області на 1997-2000 рр. Позабюджетні кошти складались з різних джерел: від коштів стратегічних партнерів, які були одержані по різним грантам, включаючи іноземні. Власні кошти Фонду (статутний капітал) і прибуток від їх розміщення використовувались для забезпечення гарантійних поручництв за суб'єкти малого підприємництва, на здійснення інфраструктурних заходів (оплата рекламно-виставкової діяльності, включаючи Internet-рекламу, фінансування навчальних програм з підготовки менеджерів і консультантів в сфері технологічного бізнесу) і підтримка внутрішньої діяльності Фонду.
На 01.02.2004 року у Самвен-Фонд поступило 135 інноваційних проектів від малих підприємств науково-технічної сфери Самарської області, з яких 35 одержали фінансову підтримку Фонду і фондів федерального рівня, а також позабюджетних інвесторів загальною сумою біля 14,7 млн. рублів, з яких 4,2 млн. рублів складають рефінансовані кошти обласного бюджету. Загальна частка коштів обласного бюджету в інноваційні проекти складає від 20% до 35%. Середньорічні нормативні показники ефективності проектного фінансування (за даними 2001 - 2002 рр.): приріст (на 1 рубль запозичених

 
 

Цікаве