WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПідприємництво → Принципи управління грошовими потоками підприємства - Реферат

Принципи управління грошовими потоками підприємства - Реферат

товар у кредит і тримати кредиторську заборгованість на балансі. Якщо скористатися знижкою, то компанія виграє на сумі самої знижки, але програє на відсотках, які потрібно платити банку за кредит для розрахунків із постачальником, а також утрачає можливість мати безоплатний кредит. Користатися знижкою варто тоді, коли виграш перевищує витрати.
Приклад
Фірмі "Дельта" надається знижка 3%, якщо рахунок за товар на суму 100 000 грн. оплачується відразу. Однак компанія має можливість одержати товар з оплатою рахунка протягом 60 днів. Місцевий банк може позичити гроші для оплати рахунка під 14%. Це дає можливість компанії скористатися 3-процентною знижкою. Фінансовому менеджеру потрібно вирішити, що більш вигідно - скористатися знижкою чи одержати товар і оплатити рахунок протягом 60 днів?
У таблиці 2. порівнюється виграш від знижки, яка складає 3000 грн., із відсотками - 2263 грн., що були б виплачені банку.
Таблиця 2. Вибір між знижкою й кредитом для оплати рахунків постачальників.
Сума знижки (3% х 100 000 грн.) 3000 грн.
Відсотки банку: 14% х 97000 грн. х 60 дн. 2263 грн.
Чистий виграш 737 грн.
Примітка: Надається 3-процентна знижка, виходить, компанія повинна зайняти 97 000 грн., а не 100 000 грн.
У даному випадку оплатити рахунки постачальників протягом певного періоду замість того, щоб скористатися знижкою - це все рівно, що відмовитися від пропозиції постачальника взяти 737 грн. наявними, які не потрібно повертати.
Головна мета управління товарно-матеріальними запасами -визначення й підтримка цих запасів на рівні, який завжди може забезпечити виконання замовлень клієнтів. Однак необхідно пам'ятати, що до запасів прив'язуються кошти фірми. Вартість утримання запасів - це втрачені можливості для інвестицій. Запаси варто збільшувати тоді, коли користь від цього перевищує вартість утримання додаткових запасів.
Оптимальний об'єм замовлень - це кількість товару, що забезпечує мінімальні витрати на організацію замовлення і на збереження запасів.
Витрати на замовлення включають заробітну плату працівників відділу постачань, витрати на комп'ютерну обробку інформації й ін. Чим частіше робляться замовлення, тим менші витрати на їхню підготовку й виконання.
На рис. 3. показана загальна залежність між величиною замовлень (кількість одиниць у кожнім замовленні) і витратами на організацію замовлень.
Мал. 3. Залежність між розміром замовлень і витратами.
Витрати на збереження запасів містять у собі витрати, пов'язані з функціонуванням складів і складуванням запасів. Якщо зростає кількість одиниць у кожнім замовленні, зростають і складські витрати.
Залежність між витратами на збереження запасів і розміром замовлення (кількість одиниць у кожнім замовленні) показана на рис.4.
Рис.4. Залежність між витратами по збереженню запасів.
Оптимальний об'єм замовлень (ООЗ) можна визначити сполученням графіків, представлених на мал. 15 і 16 (мал. 17).
Рис. 5 Оптимальний об'єм замовлення.
ООЗ можна також визначити за допомогою наступної формули:
де
К - необхідна кількість одиниць товару на кожен період;
В- витрати на організацію одного замовлення;
Вз - витрати на збереження запасів і складування.
Приклад 6.
Річна потреба у світильниках на фірмі "Дельта" складає 10 000 одиниць. Витрати на організацію одного замовлення складають 120 грн., а витрати на збереження й складування - 4 грн. на одиницю:
Фірма зводить до мінімуму загальні витрати на організацію замовлення й збереження запасів, коли вона щораз замовляє 774 світильника. Річна потреба складає 10 000 одиниць, виходить, фірма повинна виконати 13 замовлень на рік.
Кількість замовлень = Річна потреба / ООЗ = 10000 / 774 = 12,91 = 13 разів.
Розмір дебіторської заборгованості в основному визначається умовами розрахунків підприємства з клієнтами. Якщо ці умови жорсткі, менше клієнтів купують товари в кредит, зменшується об'єм продажів, унаслідок чого зменшується і дебіторська заборгованість. З іншого боку, якщо умови розрахунків пом'якшуються, з'являється більше замовників, зростає товарообіг і сума дебіторської заборгованості по рахунках клієнтів.
Перш ніж прийняти рішення про пом'якшення умов розрахунків, варто порівняти витрати, пов'язані з наявністю дебіторської заборгованості клієнтів із користю від приросту об'єму продажів.
Фінансовий цикл, чи цикл обігу готівки, являє собою час, протягом якого кошти вилучаються з обігу.
Основні етапи обігу коштів у ході виробничої діяльності представлені на рис. 6.
Операційний цикл характеризує загальний час, протягом якого фінансові ресурси заморожені в запасах і дебіторській заборгованості. Оскільки підприємство оплачує рахунки постачальників із тимчасовою відстрочкою, то час, протягом якого кошти вилучені з обігу, тобто фінансовий цикл, менше операційного на середній час обігу кредиторської заборгованості. Скорочення операційного й фінансового циклів розглядається як позитивна тенденція. Якщо скорочення операційного циклу може бути досягнуте за рахунок прискорення виробничого процесу й оборотності дебіторської заборгованості, то фінансовий цикл може бути скорочений як за рахунок даних факторів, так і за рахунок деякого уповільнення оборотності кредиторської заборгованості.
Необхідно пам'ятати:
" Чим більше коштів задіяно для досягнення заданої величини обороту, тим більше зусиль буде витрачено на їхню конверсію у випадку переорієнтації діяльності підприємства.
" Якщо підприємство звертається до нових видів і сфер діяльності, керуючись лише максимізацією комерційної маржі і недооцінюючи коефіцієнт трансформації, наслідки можуть бути сумними.
Рис. 6. Етапи обігу коштів.
Використана література
1. Бланк И.А. Основы финансового менеджмента. - Т. 2. - К.: Ника-Центр, 1999.
2. Дамари Р. Финансы и предпринимательство. - Ярославль: Периодика. 1993.
3. Ковалев В.В. Финансовый анализ. - М.: Финансы и статистика, 1996.
4. Лялин В.А., Воробьев П.В. Финансовый менеджмент (управление финансами фирмы). С.-Петербург: Юность, Петрополь, 1994.
5. Павлова Л.Н. Финансовый менеджмент. Управление денежным оборотом. - М.: Финансы и статистика, 1993.
6. Рясних Є.Г. Основи фінансового менеджменту.-Хмельницький.-ТОВ "Тріада-М", 2000.
7. Стоянова Е.С. Финансовый менеджмент. Российская практика. - М.: Перспектива, 1995.

 
 

Цікаве

Загрузка...