WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПідприємництво → Ефективність використання бенчмаркінгу для підвищення ділової досконалості підприємства - Реферат

Ефективність використання бенчмаркінгу для підвищення ділової досконалості підприємства - Реферат


Реферат на тему:
Ефективність використання бенчмаркінгу для підвищення ділової досконалості підприємства
Мета даної роботи полягає у висвітленні важливості використання бенчмаркінгу для підвищення ефективності діяльності підприємства. В роботі також наведені теоретичні основи даної концепції та приклад моделі застосування бенчмаркінгу.
Бенчмаркінг є порівняно новим терміном у теорії та практиці менеджменту. Вперше дане поняття було сформульоване науковцями Інституту стратегічного планування Кембриджу. Отже, "бенчмаркінг - це засіб для вдосконалення діяльності та практики кращої якості з використанням досвіду найкращого в даній сфері" [2]. Р.Кемп наводить таке визначення: "...пошук та використання найкращої практики в індустрії, що призводить до ефективнішої діяльності власної компанії" [3].
Новіші визначення поняття бенчмаркінгу включають також можливість запозичення корисного досвіду у будь-якій сфері, незважаючи на територіальні чи культурні межі. Так, компанія Motorola використовувала практику доставки товарів від Federal Express. Одним із найвлучніших, на наш погляд, визначень бенчмаркінгу є запропоноване Х.Вазірі: "бенчмаркінг - це процес постійного порівняння діяльності підприємства, згідно з вимогами клієнтів, щодо прямих конкурентів (найкращих в даній галузі) чи компаній, успішних в певній сфері, задля підвищення ділової ефективності власного підприємства" [5].
В 70-х роках бенчмаркінг було вперше застосовано на практиці в компанії Xerox Corporation. Фактично, аналітики порівнювали діяльність власної компанії з японськими виробниками-конкурентами. Результати використання даної практики були вражаючими: ефективність використання маркетингу в компанії зросла до 1981 року на третину, на 90% зменшилися дефекти обладнання в процесі виробництва. Незабаром бенчмаркінг набув широкого розповсюдження і став одним з найвагоміших елементів покращення діяльності компанії.
Варто використовувати вище зазначену практику чи ні? Чимало компаній роками застосовують бенчмаркінг у щоденній менеджерській практиці і отримують вражаючі результати. Доцільність його для покращення ділової досконалості можна проілюструвати на рис.1.
Рис.1. Середовище використання бенчмаркінгу
Бенчмаркінг пов'язаний з постановкою цілей та є одним з компонентів процесу планування. Деякі дослідники поєднують його з циклом Демінга, що включає в себе чотири елементи: плануй, здійснюй, перевіряй, дій. Окремі моделі бенчмаркінгу включають в себе до 30 кроків, які необхідно пройти для досягнення кінцевого результату.
Модель, що запропонована в даній роботі є поєднанням моделей Р.Кемпа (1989р.) та Х.Вазірі (1992р.). В ній використано системний підхід та циклічність. Поетапна модель складається з п'яти фаз, кожна з яких включає в себе певні кроки (рис.2).
Етап планування складається з трьох кроків:
" ? визначення об'єкта бенчмаркінгу
" ? пошук найкращих варіантів в даній сфері
" ? визначення методу збору інформації та збір цієї інформації.
Етап аналізу включає в себе два кроки:
" ? визначення слабких сторін власної компанії в досліджуваній сфері
" ? проектування очікуваного рівня.
Етап інтегрування складається з таких кроків:
" ? встановлення функціональних цілей
" ? налагодження комунікаційних зв'язків.
Етап дії включає такі кроки:
" ? розробка планів впровадження
" ? впровадження та моніторинг.
Етап зрілості полягає у відповіді на запитання:
" ? чи інтегровано практику в процес діяльності фірми?
" ? чи досягнуто позиції лідера в даній сфері?
Рис.2. Модель бенчмаркінгу
Нагадаємо, що ця модель є циклічною, тобто її етапи повторюються, залежно від кінцевої відповіді на запитання етапу зрілості.
Прикладом використання практики бенчмаркінгу в Україні є процес сертифікації системи якості підприємства згідно з вимогами Міжнародної організації з сертифікації ISО (пивзавод "Оболонь"), а також запозичення досвіду західних систем оцінки якості. Однак вітчизняним підприємствам важко досягти рівня загальноприйнятих стандартів, однією з таких перешкод є вхід України до СОТ.
Практика бенчмаркінгу приносить вагомі результати для покращення якості та збільшення конкурентоспроможності підприємства. Використання цього підходу, разом з щоденним процесом планування на підприємстві, дає менеджерам можливість ефективніше рухатися на шляху до досягнення цілі -бути стабільним лідером у певній сфері, а отже, здобути ділову досконалість та ефективність.
Література:
1. 1. Ашуев А.М. Бенчмаркінг та інформаційне забезпечення процесу нововведень//Зб. наук. праць Донецького державного університету. Сер.: Економіка. - 2004.-Т.5; Вип. 34: Економіка та маркетинг підприємства і території. - С. 140-146.
2. 2. Beadle,I. and Sierstone, K. (1995), "An investigation into the use of benchmarking within quality programmes", in Total Quality Management: Proceedings of the First World Congress, Chapman & Hall, London, pp. 509-512.
3. 3. Camp, R.C. (1989), " Benchmarking: the search for best practices that lead to superior performance", Quality Progress, January, pp.62-82.
4. 4. Fong, S.W., Cheng, E., Ho, D. (1998), " Benchmarking: general reading for management practitioners", Management Decision, pp. 407-418.
5. 5. Vaziri, H.K. (1992), " Using competitive benchmarking to set goals", Quality Progress, October, pp.81-85.
6. 6. Козак Н. Бенчмаркінг як інструмент підвищення конкурентоспроможності компанії// Управление компанией . - 2000. - № 1-2.

 
 

Цікаве

Загрузка...