WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПідприємництво → Етичні проблеми управління та бізнесу - Реферат

Етичні проблеми управління та бізнесу - Реферат

що двоє з кожних трьох дорослих американців зупиняються в своєму моральному розвиткові на четвертій стадії чи нижче. Тому їх мораль, по суті, обмежується лояльністю до правил і законів суспільства.
З метою дослідити етичну орієнтацію ділового суспільства у Сполучених Штатах Америки, викладачами економічного факультету Бейлор університету (м. Вейко, штат Техас) було проведене анкетування серед широкого кола менеджерів та інших службовців комерційних компаній. Ця сама анкета пізніше була запропонована українським менеджерам та керівникам. В результаті даного соціологічного дослідження було зроблено висновки про те, що велика частка американських бізнесменів є дуже егоїстичною та безпринципної, такою, що не зважає на жодні етичні та суспільні норми в боротьбі за успіх. Але майже вдвічі більшою виявилася частка українських бізнесменів з аналогічним способом мислення. Чому це так? Українські експерти фонду "Інтелектуальна переспектива" дають відповідь на це запитання. Вони вважають, що корінною проблемою багатьох негараздів і непорозумінь є моральний стан суспільства. Важливо ліквідувати атмосферу толерантності до корупції. Багато людей благополучно пережили роки комуністичного правління багато в чому завдяки тому, що жили по правилах, заснованих на тому, як перехитрити державу. Більшість теперішніх труднощів витікають із цієї установки.
Взагалі питання про стан етики бізнесу в країнах з перехідною економікою є дуже важливим. Про це наголошує ряд вчених, зокрема американець В. Вейгель. Він виділяє дві обставини:
1. необхідність етичних відношень в децентралізованих структурах, відповідальних за прийняття рішень. З переходом до ринку векономіці країни відбувається еволюція децентралізованих структур. Децентралізація такого роду вимагає довіри і всезагальної поваги до чесності у вчинках. Хоча контракти із законодавчими обмеженнями є основою діяльності будь-якого підприємства, значна частина економічної діяльності підприємств виходить за межі їх контрактних обов'язків;
2. необхідність вписати економіку перехідного періода та її інститути в історичні та культурні умови, що їм не відповідають, адже робота економічних інститутів та етичні цінності взаємопов'язані.
В ситуації, коли відбувається становлення найважливіших підсистем - соціально-економічної, політичної, соціокультурної, - етичні норми і принципи також знаходяться в процесі становлення і можуть розглядатися як перехідні. На сьогодні вони являють собою конгломерат стереотипів поведінки, що перейшли з епохи тоталітарної і авторитарної економіки, що були запозичені із західної ділової культури, і власних "правил гри", які ще тільки формуються.
"Плачевний" стан етики бізнесу в Україні не в останню чергу є наслідком недостатньої уваги до етичних аспектів становлення підприємництва перш за все з боку держави, яка покликана створити цілісну і струнку систему законів і нормативних актів.
Російський дослідник Б. Докторов виділяє дві тенденції в процесі формування етики бізнесу в Росії, які, на мій погляд, дуже відповідають й українській дійсності. З одного боку, в середовищі підприємців розвиваються форми контактів, прийняті в сучасному діловому світі: відповідальність, обов'язковість, обгрунтований ризик тощо. З іншого боку, не маючи гарантій стабільності законодавства в сфері бізнесу, відчуваючи недоброзичливість з боку різних владних структур, підприємці змушені діяти по правилах, відмінних від правил цивілізованого бізнесу.
Цікава інтерпретація ще одного дослідника - М. Мацковського. На його думку, основна маса підприємців не бажає встановлювати собі етичні межі, оскільки сама держава поки що не створює умови, що робили б "моральний" бізнес вигіднішим за "неморальний". Бізнес має бути моральним не тому, що в усьому необхідно додержуватися етичних норм. Просто моральний бізнес приносить більший прибуток.
Вже зовсім конкретну картину ціннісних орієнтацій сьогоднішніх бізнесменів вимальовує економіст А. Лівшиць, посилаючись на соціолога М. Урнова. Він наводить такі дані: більшість керівників нашого приватного сектора виступають за жорстку систему соціальних гарантій, коли вона поширюється не на всіх, а тільки на тих, хто не може працювати. 63% менеджерів приватного сектора беруть за основу економічну ефективність, вважаючи абсолютно зайвою турботу про справедливий розподіл багатства, 66% управлінців керуються виключно приватними інтересами, 55% вбачають у соціальній нерівності абсолютно нормальне явище. Тільки 9% стурбовані тим, як їх діяльність вплине на добробут суспільства, лише 2% виступають проти соціальної нерівності.
На заключення хочеться ще раз наголосити на важливості вивчення етики бізнесу для всіх країн і особливо для країн, які змінюють свої економічні системи. Адже поведінка в сфері бізнесу впливає не тільки на взаємовідносини між країнами, а й на добробут та рівень життя всіх нас. Бізнес часто виявляється першим контактом між країнами і в залежності від того, яким чином призводить до соціальних та економічних змін, він істотно впливає на рівень страху чи довіри між людьми в усьому світі.
В новому тисячолітті чи принаймні в новому столітті ми маємо визнати нові можливості тлумачення світу та зростання можливостей так званих "нематеріальних сутностей". І не важливо, як вони зараз називаються: духовність, етичні начала і т.п. Це майбутнє вже настало, але ми його або на помічаємо, або не готові в ньому жити.
Використана література
1. Гугніна Т. Етичні засади підприємництва //Вісник української академії державного управління при Президентові України. - 1999. - №3.
2. Льюис Р.Д. Деловые культуры в международном бизнесе. - М., 1999.
3. Майрер П. Культура бизнеса //Проблемы теории и практики управления. - 2001. - №4.
4. Петрунин Ю.Ю., Борисов В.К. Этика бизнеса. - М., 2000.
5. Привалов Ю., Сапелкин Ю. На обратной стороне экономики, или Малый бизнес против "бизнеса" государства //День. - 2000. - № 70. - 19 апреля.
6. Семенов А.К., Маслова Е.Л. Психология и этика менеджмента и бизнеса. - М., 1999.
7. Тарнавский В. Этика и бизнес: намерения и реальность //Рынок капитала. - 2000. - №23-24.
8. Устиян И. Экономическая этика //Экономист. - 1995. - №3.
9. Шихирев П.Н. Введение в российскую деловую культуру. - М.: НОВОСТИ, 2000.
10. Kohlberg L. Philosophy of Moral Development. - New York: Harper and Row, 1981.

 
 

Цікаве

Загрузка...