WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПідприємництво → Етична та соціальна відповідальність підприємництва - Реферат

Етична та соціальна відповідальність підприємництва - Реферат

ТЕМА. Етична та соціальна відповідальність підприємництва.
П Л А Н
1. Морально-етичний кодекс підприємця. Етичні проблеми у бізнесі.
2. Соціальні групи, перед якими підприємництво несе відповідальність.
3. Підприємництво та споживачі. Основні права споживачів та засоби їх забезпечення.
1. Морально-етичний кодекс підприємця. Етичні проблеми у бізнесі.
Насамперед варто усвідомити, що загальній характеристиці професійної культури бізнесової діяльності має передувати коротка аналітична оцінка загалу вітчизняних підприємців. За своєрідним "соціальним походженням" сучасних вітчизняних підприємців можна поділити (умовно) на дві категорії - номенклатурні і люмпенізовані.
Представники номенклатурного бізнесу - це переважно колишні представники партійних і комсомольських органів, тобто апаратно-номенклатурні спеціалісти. Їм притаманні організаторські здібності, ділова хватка, широка мережа неформальних зв'язків, а також організаційних основ підприємництва. Люмпенізовані підприємці сформувались, в основному, з тих особистостей, які не спромоглися зробити професійної кар'єри й тому залишили попередні посади, а також з тих, хто з різних причин не має професії взагалі.
У більшості випадків обидві категорії бізнесменів з накопиченими "тіньовими" грошима прийшли у легальний бізнес, започаткували й офіційно зареєстрували власні фірми. Разом з тим як ті, так і інші не уявляють собі ні загальної суті, ні, тим більше, суті культури й етики сучасного бізнесу.
Як показали результати соціологічних досліджень, на першому місці серед сукупності особистих якостей наших бізнесменів міцно тримається професійна безкультурність. Багато хто значно більш дбає про власну кишеню, ніж про власну репутацію.
2. Соціальні групи, перед якими підприємництво несе відповідальність.
Особливу увагу підприємців мають привертати біржі праці, які формуються державою. В україні ця інституція інфраструктури ринку отримала назву державної служби зайнятості. Важливо зазначити, що у службі зайнятості не відбуваються процеси безпосередньої торгівлі таким специфічним товаром, як робоча сила. Послуги, зв'язані із забезпеченням зайнятості населення, подаються державною службою безкоштовно. На ринку праці великого значення набуває також державний фонд зайнятості, який формується за рахунок асигнувань з бюджетів різного рівня, внесків суб'єктів підприємницької діяльності та добровільних пожертвувань громадських організацій, окремих фізичних осіб і т.ін. він використовується для фінансування таких заходів: проведення профорієнтації населення, професійного навчання вивільнених працівників і безробітних, сприяння їх працевлаштуванн., виплати тимчасової допомоги по безробіттю, створення додаткових робочих місць, фінансування інших витрат, пов'язаних із соціальним захистом прав громадян.
В законі України "Про підприємництво" сказано: ст.9 і 10 держава законодавчо забезпечує свободу конкуренції між підприємцями, захищає споживачів від проявів несуміжної конкуренції та монополізму, в будь-яких сефрах підприємницької діяльності. Для здійснення підприємницької діяльності підприємець має право укладати з громадянами договори про використання їх праці. При укладанні трудового договору (контракту, угоди) підприємець зобов'язаний забезпечити умови та охорону праці, її оплату, не нижче вистановленого в республіці мінімального рівня, а також інші соціальні гарантії, включаючи соціальне й медичне страхування та соціальне забезпечення відповідно до чинного законодавства.
- конкуренція має здійснюватись чесно за встановленими правилами;
- необхідно, щоб техніка слугувала людині, а не навпаки;
- морально-етичні норми завжди мають перевагу перед економічними інтересами.
Висока культура підприємницької діяльності є неодмінною умовою досягнення великого господарсько-комерційного успіху, на багатьох підприємствах.
Відомі такі передумови виконання високої культури підприємництва:
- наявність позитивних прикладів;
- забезпечення молоді можливості ознайомлення з основами бізнесової діяльності, її привабливості і корисністю для всіх верств населення у період професійного навчання;
- стиворення системи навчання і виконання, яка б сприяла розвитку підприємницьких нахилів протягом усього періоді формування особистості.
Професійна репутація підприємця створюється роками, її нелегко набути, але втратити можна миттєво. Підприємець з високим рівнем культури має пам'ятати і виконувати певні "заповіти":
1. у своїй діяльності керуватись насамперед інтересами клієнтів;
2. постійно працювати над власним бізнесом, а не в ньому;
3. використовувати дійову рекламу безпосереднього реагування;
4. гарантувати клієнту повне задоволення його потреб;
5. щотижня мати звіт про прибуток і збитки, ніколи не залишатись без готівкових коштів;
6. заохочувати дії, що відповідають інтересам власного бізнесу;
7. не ототожнювати фінансове благополуччя і власні успіхи, пам'ятаючи, що благополуччя і успіхи не те саме.
І порядності в системі відносин між фірмами, банками та окремими фізичними особами ефективна і тривала підприємницька діяльність просто неможлива.
Етика підприємництва означає здійснення господарської діяльності фірми, її керівництва, окремого підприємця відповідно до етичних, тобто ціннісних (духовних) критеріїв поведінки,

 
 

Цікаве