WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаПідприємництво → Посередницька підприємницька діяльність. Поняття, мета та функції посередництва - Реферат

Посередницька підприємницька діяльність. Поняття, мета та функції посередництва - Реферат

обміну (бартеру) користуються послугами посередників. Таким посередником є біржа- товарна, товарно-сировинна, фондова, валютна, універсальна її діяльність полягає в організації оптової торгівлі матеріальними, сировинними ресурсами, продукцією виробничо-технічного призначення, товарами народного споживання, сільськогосподарськими продуктами, валютою, цінними паперами. Біржа не має права провадити операції купівлі-продажу від свого імені, тобто не може виступати у торзі як продавець або покупець, її основна функція - посередництво. Крім того, біржа виконує ще ряд функцій, а саме: виявляє попит і пропозицію; надає членам біржі та відвідувачам місця для торгу і його обслуговування; збирає та опубліковує біржову інформацію (головним чином про операції та ціни), регулює суперечки при укладанні та реалізації угод.
Біржа створюється як товариство з обмеженою відповідальністю, акціонерне товариство або асоціація. Основним її завданням та змістом діяльності є організація постійно діючого оптового ринку. Засновники біржі вносять початковий капітал, який становить статутний фонд, необхідний для оплати вартості основних фондів,утворення оборотних коштів та резервного фонду.
Членами біржі можуть бути як окремі громадяни, так і організації, що оплатили постійне місце на ній.
Для організації біржової торгівлі необхідно визначити: перелік бір-жових товарів і процедур реалізації їх; роль котирувальних комісій у встановленні біржової ціни, статус маклерства та маклерів.
Біржова торгівля виступає у трьох основних формах: власне біржова (угоди укладаються через маклера у біржовому залі); аукціонна (здійснюється на конкурентній основі в аукціонному залі); ярмаркова (торгівля за зразками, на основі виставки-про-дажу). Всі ці форми передбачають реалізацію товарів на посередницьких, комісійних засадах через біржові організації. Члени біржі мають право безплатно відвідувати біржу, користуватися її технічним апаратом і здійснювати операції. Відвідувачі біржі бувають постійними (які за це вносять річну платню) і разові (оплачують кожне відвідування) . Глядачі платять за вхід і не мають права брати участь у торгах
Біржі поділяють:
за принципом організації - на публічно- та приватно-правові. Перші функціонують під державним котролем, другі - є акціонерною компанією з публічною відповідальністю;
за сферою діяльності - міжнародні та національні;
залежно ви номенклатури - вузькоспеціалізовані, спеціалізовані, універсальні.
Посередницькі операції на біржі мають право здійснювати тільки члени біржі, брокерські контори, фірми, у тому числі маклери, брокери, які від імені своїх клієнтів і укладають торгові контракти.
Крім брокерів на біржі здійснюють операції джобери (спекулянти), що провадять операції за свій рахунок, а також трейдери (біржові спекулянти), які скуповують контракти за свої кошти і продають дорожче. Спекулянти, які виграють на підвищенні цін, звуться "биками", а на зниженні - "ведмедями".
До основних та допоміжних операцій, що виконуються товарною біржею, належать: купівля-продаж реального товару; спекуляції, хеджування, котирування цін, встановлення стандартів на біржові товари; розробка типових контрактів; фіксування торгових угод, здійснення арбітражних функцій; ведення розрахунків між членами біржі через ліквідаційні каси і розрахункові палати, інформаційна діяльність, надання різних послуг клієнтам.
При укладанні термінового контракту покупець і продавець передають брокеру маржу, тобто деяку грошову суму, яку брокер вносить у розрахункову палату біржі. Всі біржові операції реєструють. Біржовий механізм підтримує економічну боротьбу між бізнесменами за кращі умови господарювання, найвигідніші умови виробництва, реалізацію продукту і отримання максимального доходу.
При проведенні операцій на будь-якій товарній біржі укладається біржовий контоакт, в якому обумовлюють строки поставки товару, його ціну, кількість, якість. Слід зазначити, що наявність товару на біржі на момент укладання угоди не є обов'язковою умовою.
Торговельно-посередницькі угоди за характером взаємовідносин між підприємством і посередником можна розподілити на такі види:
операції з перепродажу - посередник купує товари у виробника, тобто стає їх власником;
комісійні - посередник не купує товар у виробника, а здійснює угоди купівлі-продажу за його рахунок і за винагороду, обумовлену договором комісії (до 10 % від суми угоди);
агентські операції - здійснюються на основі агентської угоди (ук-ладається на певний період і регіон) між підприємством і посередником на здійснення операції купівлі-продажу за рахунок і від імені підприємства;
брокерські операції - посередник здійснює контракт між продавцем і покупцем. Брокер за інформацію сторін отримує винагороду до 2-3 %. Такі операції майже завжди використовуються на біржах та аукціонах, а також при купівлі-продажу одного-двох товарів.
Посередництво - категорія ринку. Це відносини, що виникають між людьми за участю третьої особи при здійсненні комерційної угоди. Як відносини воно об'єктивне. Існувало воно в спотвореній формі і в ко-лишньому Союзі (у вигляді "постачів"). Сьогодні без нього не можуть обійтися підприємницькі структури та державні підприємства, оскільки тільки посередництво може прискорити рух товарів до кінцевого споживача і замінити фондування, лімітування та інші розподільники. Посередник - це повноцінний суб'єкт економічних відносин.
Використана література:
" Башнянин Г.І. Політична економія. - Київ: ІЗМН, 1997. - 302 с.
" Гальчинський А.С., Єщенко П.С., Палкін Ю.І. Основи економічної теорії. - Київ: Вища школа, 1995. - 471 с.
" Дзюбик С., Ривак О. Основи економічної теорії. - Київ: Основи, 1994. - 336 с.
" Основи підприємництва. Посібник / За ред. Коваленка Р.В. - К., 1998.

 
 

Цікаве

Загрузка...