WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Малий і середгній бізнес: еволюція понять і проблема визначення - Реферат

Малий і середгній бізнес: еволюція понять і проблема визначення - Реферат

неорганізованість. Позначаються, звичайно, і обставини, незалежні від волі порушників. Наскільки розповсюдженими ці явища здаються самим підприємцям?
Зіштовхуватися з порушенням ділових зобов'язань, на жаль, приходиться абсолютній більшості представників малого бізнесу (більш V,p), більш половини (52,0%) з який вважають це нерідким явищем, а, на думку 41,2% керівників, такі порушення відбуваються часто (див. табл. 1). Цікаво, що представленіоцінки з точністю до 1-2% збігаються з результатами, отриманими в нашому опитуванні керівників недержавних господарських структур у 1993 р. Ситуація, зважаючи на все, істотно не міняється в кращу сторону, а в гіршу їй мінятися особливо нікуди^.
' Запропонований питальний блок занадто компактний, щоб претендувати на повну характеристику процесів, що відбуваються. Прояснення картини має потребу в більш розгорнутому і детальному інструментарії, що включає прямі і непрямі питання, індикативні і контрольні параметри, реальні і модельні ситуації. Однак і в запропонованому мінімальному варіанті можна одержати фрагменти концентрованого знання про стан справ у цікавлячій нас області.
" У дослідженні 1993 р. була також зафіксована розбіжність оцінок, викликане "асиметрією приписування" ненормативних учинків. Більшість підприємців скаржаться на необов'язковість ділових партнерів. Коли ж задається питання, як часто підприємці самі порушують (зрозуміло, під тиском об'єктивних обставин) дані ними зобов'язання, картина виходить чи ледве не зворотна - число порушників виявляється мінімальним (Радаев В. Про деякі риси нормативного поводження нових російських підприємців. - Світова економіка і міжнародні відносини, 1994, № 4. с. 35-36).
74
Малий бізнес і проблеми ділової етики
Таблиця
Частота зіткнень керівників малих підприємств із ненормативними господарськими діями (у %)
Часто Нерідко Відсутні
Порушення ділових зобов'язань (N = 818) 41,2 52,0 6,8
Силові вимагання і погрози (N = 760) 26,2 57,1 16,7
Вимагання чиновників (N = 832) 40,7 49,9 9,4
Представники інших сполучених з малим бізнесом структур оцінюють ситуацію трохи більш критично. Так, майже половина керівників середніх і великих підприємств (48,7%) вважають порушення ділових зобов'язань частим явищем. А з погляду працівників органів державного керування і громадських організацій (так чи інакше зв'язаних з малим бізнесом), ситуація виглядає ще гірше.
Виявлено трохи слабких, але значимих зв'язків з оцінками економічної ситуації і персональних даних підприємців (тут і далі згадуються тільки статистично значимі зв'язки, по Пирсону, р < 0,01). Вага фінансового положення власного підприємства і чекання швидких банкрутств у сфері малого бізнесу прямо погоджуються керівниками малих підприємств із частим недотриманням ділових договорів, що суцільно і поруч різко підриває фінансові позиції підприємств.
Виявляється зв'язок з досвідом малого підприємництва (чим триваліше цей досвід, тим він сумніше). У галузевому розрізі більш часто на зриви договорів указують керівники, зайняті фінансовою діяльністю і консалтингом. В основних сферах діяльності (промисловість і сільське господарство, будівництво і транспорт, торгівля) оцінки більш помірні, але для більшості опитаних фактів порушення зобов'язань аж ніяк не рідкі.
Чим вище освітньо-кваліфікаційний рівень керівників малих підприємств (наявність інститутського диплома, ученого ступеня), тим частіше з'являються негативні оцінки. Більш утворені керівники хворобливіше сприймають порушення господарських норм. Члени підприємницьких об'єднань і асоціацій зіштовхуються з порушеннями зобов'язань ледве рідше. І цю, нехай дуже слабку залежність хочеться прийняти як підбадьорюючу тенденцію. Бути може, у перспективі саме інституціональні методи допоможуть виховати більш відповідальне відношення до ділових зобов'язань.
Отже, недотримання ділових зобов'язань вважається звичайною справою. Але чи розцінюється воно як норма? Бути може, керівники болісно реагують на порушення і намагаються змінити ситуацію? Чи проблема нерозв'язна і сприймається господарниками як неминуче зло, "витрати професії"? Було поставлене питання: " чиМожливе сьогодні успішна господарська діяльність без порушення ділових зобов'язань у будь-яких случити-
В. Радаев
ях?^ Відповідь такий. Тільки 11,0% керівників вважають, що не можна уникнути таких зривів. Без малого ^/ц упевнені, що це можливо (52,1%) чи принаймні "можливо з працею" (36,9%) (див. табл. 2). Причому оцінки підприємців збігаються з думками керівників більш великих господарських структур і більш оптимістичні, ніж оцінки представників управлінських органів і суспільних об'єднань (біля половини останніх схильні вважати, що це можливо з працею).
Таблиця 2
Оцінка можливостей успішної господарської діяльності в нинішніх російських умовах при принциповому недопущенні ненормативних дій (в/а)
Можливість при будь-яких умовах: Неможливо Можливо з працею Можливо
Не порушувати ділових зобов'язань (N = 856) 11,0 36,9 52,1
Не застосовувати силових методів і погроз (N- 817) Не давати хабарів (N=845) 9,4 41,3 38,3 42,1 52,3 16,6
Багато хто, таким чином, виявляються в ситуації нормативного роздвоєння і змушені надходити не так, як можна було б у принципі діяти навіть у нинішніх, далеко не ідеальних умовах. Що означає цю розбіжність реального і можливого? Чи просто оптимізм у відношенні майбутнього, вираження надії на кращу долю? Чи в більшому ступені неприйняття сьогодення - відмовлення приймати порушення як норму, розлад між етичними представленнями і практичними діями. Судячи з усієї маси відповідей, мова йде, скоріше, про ступінь оптимістичності загального настроя у відношенні перспективи. Ті, хто вважає за можливе уникнути зривів ділових зобов'язань, прогнозують зростання виробництва, чисельності зайнятих і навіть масштабів інвестицій у секторі малого підприємництва. Вони також у цілому краще оцінюють фінансове положення своїх підприємств і рідше побоюються банкрутств. "Нормативний" оптимізм виявляється зв'язаний з економічним оптимізмом, що почасти породжується більш стійким фінансовим положенням підприємства. Оптимистичнее також із приводу можливості уникати порушень висловлюються молоді керівники, "старі" рідше розраховують на серйозні зміни.
У цілому необов'язковість у виконанні договорів є однієї з найбільш гострих проблем у сьогоднішніх ділових відносинах. При цьому прийнято апелювати до зовнішніх об'єктивних обставин (якісь завжди знайдуться), коли людина сам порушує
* Указівка на дію "у будь-яких випадках" переводить питання в ценностно-нормативную площину, знімаючи полегшуючу посилання на "об'єктивні обставини".
______________________________________Малий бізнес і проблеми ділової етики
узяті зобов'язання. Іншим же в подібних випадках часто приписуються негативні ділові чи моральні якості

 
 

Цікаве

Загрузка...