WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Малий і середгній бізнес: еволюція понять і проблема визначення - Реферат

Малий і середгній бізнес: еволюція понять і проблема визначення - Реферат

діяльності російських і іноземних юридичних і фізичних осіб на підприємствах оборонного комплексу.
Невеликий досвідфункціонування ТПЗ накопичений у Нижегородській області. Однак поширення його і на інші підприємства оборонних галузей промисловості вимагає спеціального аналізу.
Бізнес - влада: механізм взаємодії
Для того щоб між бізнесом і владними структурами установилися партнерські відносини, необхідна чітка схема їхнього співробітництва. На наш погляд, вона повинна базуватися на прийнятті закону "Про регулювання лобістської діяльності у федеральних органах державної влади".
Очевидно, чим органичнее вписується підприємець у нову економічну систему, тим частіше він схильний прибігати до "цивілізованого" лобіюванню через сприятливе для нього зміна нормативних актів органами влади. І, навпаки, чим сутужніше даному керівнику здійснювати свої функції в нових умовах, тим характернее для нього прагнення лобіювати "по-советски" -за допомогою прямого "вибивання" коштів для його підприємства.
Важливим фактором, що впливає на лобістську діяльність, є розмір керованого підприємства. Найбільше активно діють великі підприємства. Для середніх підприємств лобіювання виступає, скоріше, епізодом, а тисячі дрібних підприємств або зовсім не виявляють активності в цій сфері, або діють в основному на місцевому і регіональному рівнях. Правда, необхідно відзначити той факт, що багато малих і середніх підприємств намагаються відстоювати свої інтереси колективним образом - за допомогою політичних дій різних підприємницьких об'єднань.
Дуже специфічно здійснюється в Росії лобіювання в інтересах підприємців, що діють у невиробничій сфері: торгівлі, фінансах, сервісі і т.д. Тут зосереджені зусилля більшості ділових людей "нової хвилі", що цілком закономірно, з огляду на особливо високу оборотність капіталів у даній сфері. У зв'язку з цим експерти застерігають, що в міру лібералізації економіки у вищих державних керівників можуть виникати і чисто суб'єктивні інтереси, що збігаються з інтересами великих торгово-фінансових груп.
Відносини малого бізнесу з владними структурами всіх рівнів сьогодні добре описуються відомої в біології моделлю "хижак - жертва". Якщо опитування двох-трирічної давнини показали визначену збалансованість прав і обов'язків підприємців і держави, то тепер близько 80% підприємців не одержують ніякої допомоги ні від центральних, ні від місцевих органів влади. На питання до підприємців: " чиЗгодні ви з тим, що зараз неможливо вирішити більшість господарських проблем без хабарів чиновникам?" - позитивна відповідь дали 70,8% опитаних.
Розвиток малого підприємництва - важлива політична проблема. Мабуть, ніким у Росії вже не оспаривается істина, що стабільність у суспільстві залежить від того, чи розташовує воно могутнім середнім класом. Однак дотепер ця політика залишається декларативної. Необхідна цілісна системна методологія розвитку малого підприємництва. Справа зовсім не в бюджеті і навіть не в податках. Справа у волі, у правах, у відносинах держави до малого бізнесу.
А. КОЛІСНИКІВ, директор програми "Малий бізнес" АНХ,
Л. КОЛЕСНИКОВА, кандидат технічних наук, зам. директора програми "Малий бізнес" АНХ
МАЛИЙ І СЕРЕДНІЙ БІЗНЕС: ЕВОЛЮЦІЯ ПОНЯТЬ І ПРОБЛЕМА ВИЗНАЧЕННЯ
(Толковыи словлрь ЖНВАГО великорусскАГО МОВИ ВлАДи<"1рА ДАЛЯ. 1882, толп. тре1н, с. 388)
До питання про термінологію
За минулі кілька років у печатці, спеціалізованої, у тому числі наукової, літературі і просто в колах фахівців, ділових людей міцно узвичаїлися такі кліше, як "малий і середній бізнес", "малі і середні підприємства (МСП)", "підприємства малого і середнього бізнесу", "малий бізнес як сектор эконо мики", "підприємці малого бізнесу", "підприємництво і малий бізнес". Не стосуючись поки економічного змісту, що коштує за цими поняттями, зробимо трохи коротких зауважень щодо самої термінології і її адекватності як органіці російської мови - одного із самих багатих надбань російської культури, так і міжнародної ділової термінології в цій області.
Насамперед підкреслимо, що питання термінології не є просто абстрактною науковий чи чисто філологічною проблемою. Ігнорування того глибинного змісту на рівні підсвідомості, що ховається часом за зовні необразливими словесними кліше, на якомусь етапі може принести відповідний, але несподіваний, не завжди бажаний і справедливий результат. З Іншого боку, з огляду на, що при всіх протиріччях розвитку реформ Росія йде по шляху інтеграції у світове економічне співтовариство, варто вчасно звертати увагу на питання ділової термінології. Особливо це важливо при введенні нових термінів, що відображають нові для реформируемой економіки Росії явища.
Можна відзначити, що перераховані вище кліше, а також деякі інші обороти, не настільки широко уживані, як, наприклад, "малі форми господарювання (МФХ)" не тільки не містять у собі яких-небудь значеннєвих протиріч з погляду чистоти російської мови, але і мають зовсім визначені аналоги в діловій англійській мові: "small business", "small businesses", "small and medium enterprises (SMEs)", "small business sector", "small business-owners", "entrepreneurship and small business".
Разом з тим з чиєїсь легкої руки в професійній лексиці фахівців міцно зміцнюються і такі "неологізми", як "малий підприємець" чи "малий сектор економіки", іноді навіть переповзаючи з окремих сторінок дисертацій і наукових статей у нормативно-правові акти і документи державної важливості. Міцно затвердився в офіційних документах оборот "мале підприємництво" також може бути візьмуть під сумнів у відношенні адекватності свого використання, тим більше що він почав застосовуватися тільки в Росії.
Щодо таких словесних комбінацій можна відзначити наступне.
По-перше, підприємництво (кожне) - надзвичайно багатогранна й інтегральна, по суті, сфера людської діяльності, що граничить у своїх різних проявах з мистецтвом, наукою, спортом, грою, часом з мистецтвом військової стратегії і... - цей перелік можна було б продовжити. Причому треба помітити, що існує "велике мистецтво" і просте "мистецтво", але ні "малого мистецтва", інакше це вже не мистецтво, а погана художня самодіяльність. Існує "великий спорт" і просто "спорт", але ні "малого спорту", інакше це вже не спорт, а фізкультура. Є "великі вчені" і просто "учені", але не існує "малих учених", чи це вже не вчені, а юні члени кружка технічної творчості. Відповідно неправомірно, на наш погляд, говорити про "малих підприємців" і/чи "малому підприємництві", оскільки поняття "підприємництво" і "малий бізнес" взаємозалежні, але не еквівалентні. При цьому власник малого чи бізнесу власник (чи співзасновник) малої фірми, керуючий своєю справою, -завжди підприємець, але не всяке підприємництво - малий бізнес.
По-друге, з погляду міжнародної ділової термінології поняття "мале підприємництво" також не має аналогів і є, як

 
 

Цікаве

Загрузка...