WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Аналіз конкурентної ситуації та структура конкурентних сил в галузі - Курсова робота

Аналіз конкурентної ситуації та структура конкурентних сил в галузі - Курсова робота

"Укрспирт" відмовився від свого рішення.
Будь яке підвищення цін зумовлює розвиток тіньового ринку горілчаних виробів і знижує конкурентоспроможність української горілки на світовому ринку ,а в першу чергу ,на ринку Росії - ринку горілчаних напоїв номер один в світі. Також простежувалася тенденція в галузі, що гроші успішних приватних виробників горілки йшли не на розвиток галузі, а на підтримання збиткових заводів. Вони запропонували їх закрити або приватизувати.
Ще одною конкурентною силою в галузі є споживачі. На прикладі нашої галузі, їхній вплив є незначним. Споживачі користуються перевагами тоді, коли споживачі є крупні фірми і купляють значну частку виробів, що випускають в галузі.
Покупці виграють у тому випадку , коли затрати пов'язані з переходом на товари-замінники чи конкуруючі товари є відносно низькими. Це можна взяти до уваги лише в тому випадку, якщо перехід споживачів на товари - замінники буде масовим, що зможе істотно вплинути на випуск продукції. В інших випадках тенденція впливу споживачів на галузь не спостерігається.
Завоювання покупців товарами - субститутами
Українці менше вживають міцного алкоголю - вони переорієнтовуються на пиво. Повідомив Державний департамент продовольства Міністерства аграрної політики України, продаж горілки та лікеро-горілчаних виробів українських підприємств за десять місяців 2000 року скоротився більше ніж на 10% порівняно з аналогічним періодом минулого року, натомість виробництво і споживання пива зросли понад 20%. Згідно з інформацією держдепартаменту, у січні-жовтні цього року виробництво горілки в Україні скоротилося на 10,5% - до 16,331 млн. дал (або декалітрів), тоді як потужності українських підприємств становлять 47,8 млн. дал на рік. Місткість українського ринку алкоголю фахівці оцінюють у 30-35 млн. дал на рік. "Тверезіти" український народ почав ще з 1998 року, коли виробництво алкогольних напоїв скоротилося на 14% порівняно з 1999 роком.
Енергетики, винні та пивні коктейлі мають непогані шанси захопити частку ринку. Філіжанка кави може стати не єдиним засобом підбадьоритися. Виробники слабоалкогольних коктейлів "підтягнули" доволі перспективний напрям - енергетичні напої. "Союз-Віктан" успішно розливає серію SV ice, де, окрім алкогольної основи, міститься суміш кофеїну з таурином (амінокислота, що активізує нервові імпульси, підвищуючи фізичну та розумову активність). До того ж, напiй у своєму складi має чимало вiтамiнiв.
Група енергетиків, як завжди, орієнтована на молодь. Переважно як "підживлення" для комп'ютерних "геймерів" тих, хто цілу ніч проводить у нічних клубах та дискотеках.
Цікава тенденція щодо появи на вітчизняному ринку напоїв на основі виноматеріалів. Ця група представлена коктейлями Drinkiss (ЗАТ "Юнеф-Енергія") та Crazy (ДП Шабського винконцерну).
Щодо пивних коктейлів, російська "Балтика" представляла їх на українському ринку. Коктейлі компанії готують на основі пива з різними фруктовими смаками, вміст алкоголю в яких - 2,8%. Такі суміші є традиційними у низці європейських країн. Особливо популярні вони в Німеччині, де полюбляють змішувати пиво з лимонадом, колою, соками, сиропом.
Зрозуміло, вітчизняним виробникам пива почати випуск пивних коктейлів неважко. Так само як і згорнути це виробництво в разі невигідності. Щоправда, виникають сумніви, що українські броварі масово підуть у цей сегмент уже найближчим часом. Їм би встигнути покрити сезонне зростання попиту на профільний продукт - пиво.
Офіційну кількість гравців цього ринку визначити дуже складно, адже "слабоалкоголку" випускають у системі "Укрспирту", "Укрпива", "Укрпродспілки" і навіть "Укрвинпрому". Плутанина виникає переважно через "Укрпродспілку", що має сотні консервних заводів і заводиків, які не важко переобладнати під випуск слабоалкогольних напоїв. Однак більшість операторів нараховують 20 підприємств, що працюють із цим сегментом, серед яких лідерами, як уже сказано, залишаються "Оболонь", "Союз-Віктан" і "Росинка".
Власне, лідерство "Оболоні" підтверджується і кількістю підробок її популярних продуктів ("Джин-тонік", "Бренді-кола", "Ром-кола"). Протягом 9 років було сформовано оптимальний "портфель" коктейлів, і на сьогодні, окрім уже згаданих "старожилів", у асортименті "Оболоні" - "Бренді-Лимон", "Оболонь-Черрі", "Техас-Лимон" і "Шарм". Остання розробка, що вийшла на ринок наприкінці минулого року - коктейль на основі томатного соку "Нестримна Мері". Крім того, підприємство налагодило випуск "Ром-коли" у бляшаній банці 0,5 л.
"Союз-Віктан", який 1998 року "випадково" вийшов на ринок слабоалкогольних напоїв, сьогодні встиг "підсадити" чимало споживачів на свій "шалений сік" ("Лонгер"), закривши тим самим до 20% ринку. Цікаво, що "Лонгерами" кримчани прорвали позицію класичних "викруток" (суміш горілки та соку), які до того готували тільки в барах та домашніх кухнях. Крім того, кримчанам довелося стати першопрохідцями й в іншому перспективному сегменті - енергетиках. Випущено першу партію газованих напоїв SV ice, які містили енергетичні компоненти (чотири види: лимон, апельсин, грейпфрут, м'ята).
Схема 5. Обсяги споживання алкогольних напоїв
Хоча обсяги випуску слабоалкогольних напоїв торік суттєво зросли однак до сьогодні більшість аналітиків ринку не можуть відповісти напитання, чи було 2004 року зафіксовано зростання споживання. Головною причиною явної стагнації споживання слабоалкоголки є не так холодне літо минулого року, як завищені очікування гравців щодо потенційної місткості ринку. Вже зараз деякі учасники ринку погоджуються, що високі темпи зростання попиту на слабоалкоголку вже в минулому, а ринок фактично вичерпав себе. Успішніші виробники пояснюють уповільнення продажу слабоалкогольних напоїв малими, порівняно з іншими видами алкогольної продукції, витратами на виведення нових торгових марок, недоліками маркетингових стратегій і меншими, порівняно з пивом, можливостями рекламувати напої градусом до 8,5%.
Деякі експерти ринку ставлять під сумнів озвучене зростання продажу слабоалкоголки і в попередні роки, оскільки 2004 рік показав, що компанії виробляли слабоалкогольні коктейлі лише на папері, а частину спирту перетворювали на нелегальну горілку.
Утім, виробництво слабо градусних напоїв все ще залишається вельми рентабельним напрямом. Спокушає виробників і той факт, що продукція, яка містить до 8,5% алкоголю, не є підакцизною.
Саме тому, вважають експерти, рівень конкуренції на ринку наразі залишається доволі високим, про що свідчать і витрати деяких гравців на просування нових торгових марок, які подеколи сягають кількох десятків мільйонів гривень. Водночас зміна лідерів підкреслює слабкі позиції останніх.
Наприклад, в останні роки стрімко втрачає ринок лідер виробництва слабоалкогольної продукції ЗАТ "Оболонь". Якщо ще кілька років тому "Оболонь", за даними операторів ринку, виробляла практично половину вітчизняної слабоалкоголки, то за підсумками минулого року частка компанії становила трохи більш ніж 30%.
З другого на третє місце за підсумками минулого року було витіснено "Союз-Віктан" (ТМ "Лонгер"). Хоча влітку минулого року компанія випустила нову ТМ Shamany, яка, на думку

 
 

Цікаве

Загрузка...