WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Аналіз конкурентної ситуації та структура конкурентних сил в галузі - Курсова робота

Аналіз конкурентної ситуації та структура конкурентних сил в галузі - Курсова робота

нішу.
Основними заходами ведення конкурентної боротьби є краща якість, оновлення асортименту продукції, рекламні заходи, різноманітні акції, засоби стимулювання збуту, ефективна сітка оптових та роздрібних продавців.
Конкуренція в галузі інтенсивна і посилюється під впливом: збільшення кількості фірм-конкурентів(в тому числі фірм тіньового ринку і фальсифікаторів продукції), помірного зростання попиту на продукцію, відсутності затрат при переході на продукцію іншої торгової марки, незадоволеності фірм своєю часткою ринку та прагненням її збільшити, оскільки це пропорційне зростанню прибутків.
Загалом попит в галузі стабільний, зростає помірно, але помітні значні сезонні коливання в споживанні горілки. Пік споживання припадає на зимовий період, у зв'язку зі святами, традиціями українського народу, пов'язаних з цим та морозною погодою.
Оскільки споживач завжди може знайти на алкогольному ринку аналогічний продукт за приблизно такою ж ціною та якістю, то затрати при переході на іншу торгову марку практично відсутні.
Ринок галузі є достатньо привабливим з точки зору прибутковості, містким, тому кожна з фірм-конкурентів прагне збільшити свою частку ринку та завойовувати іноземні ринки, що дозволяє ступінь завантаження їхніх виробничих потужностей. Активна позиція кожного виробника призводить до посилення конкуренції в галузі.
Характерною рисою ринку горілки в Україні є велика кількість тіньових виробників та фальсифікаторів. Щорічно в державі споживається понад 32 млн. дек. алкогольних виробів, з них приблизно 18 млн. дек. - легальних. Левова частка алкоголю, зокрема й фальсифікованої продукції, викидається на ринок з нелегального виробництва. Понад 50% алкогольних напоїв у закладах торгівлі не відповідають нормативам Держстандарту. Обсяг продажу нелегальної горілки у 2003 році сягнув 25 млн. дек., а збитки держбюджету оцінюються майже в 1,5 млрд. грн. Десятки українських підприємств, за статистичними даними, виготовляють легально не більш як 100 тис. пляшок у рік. Але перевірки показують, що непоодинокими є випадки відвантаження неврахованої продукції за готівку.
Поява нових конкурентів в галузі залежить від 2 факторів :
" бар'єрів на шляху проникнення на ринок ;
" очікувана реакція фірм, які вже діють на ринку, на прихід (появу) нової фірми.
На прикладі нашої галузі можна розглянути такі бар'єри проникнення на ринок.
" Економія зумовлена ростом масштабів виробництва. Суть полягає у тому, що працюючи фірми ,такі як " Союз-Віктан", "Nemirrof" , досягають ефекту масштабу, тобто при збільшенні обсягу виробництва затрати виробництва знижуються. А для фірм-новачків це є бар'єром, бо на всі можуть виробляти багато продукції.
" Необхідний розмір капіталовкладень. Капіталовкладення необхідні для купівлі і будівництва нового підприємства чи заводу, для купівлі устаткування , для фінансування реклами і просування власного товару.
" Нерівність у витратах, що не залежить від розмірів підприємства. На прикладі нашої галузі, можна простежити рівність у витратах, оскільки постачальник є один і витрати на сировину майже однакові.
" Доступ до каналів збуту. Канали збуту у всіх виробників горілчаних виробів є однаковими, тільки потрібно вкласти у рекламу і стимулювати попит.
" Тарифи і нетарифні обмеження. Їх встановлюють для важкості входу в галузь іноземних компаній. Так наприклад, російська торгова марка "Гжелка" по виробництву алкогольних напоїв планує вийти на український ринок, але поки що її зупиняють тарифні обмеження. Аналогічна ситуація з російською торговою маркою "Тінькофф" по виробництву пива, яка хоче відкрити в Україні кілька своїх пивоварень.
" Дії контролюючих органів. Цей бар'єр є найбільш впливовим, урядові органи можуть дозволити, обмежити чи заборонити доступ на ринок. Піврічне нормативне затишшя в алкогольній галузі перервалося прийняттям депутатами в першому читанні законопроекту "Про основні принципи державної політики запобігання алкоголізму в Україні". Незважаючи на благородну мету боротьби з проблемою суспільства (за останні 10 років рівень смертності українців унаслідок алкоголізму зріс у 2,5 разу), документ є надзвичайно суперечливим і був неоднозначно сприйнятий самими парламентаріями. Утім першими відчують антиалкогольну кампанію підприємці, яким належить стати головними борцями з алкоголізмом. В Україні ж обурення ринкових операторів антиалкогольний законопроект поки що не викликав. Не дали оцінку документа навіть пивовари, хоча, ймовірно, у разі набрання чинності закон найбільше торкнеться саме їхньої позиції, кардинально змінивши стереотип вуличного споживання пінного напою.
" Заборонено продавати напої з градусом, зокрема слабоалкогольні, в павільйонах, наметах і приміщеннях без касових апаратів.
" Заборонено торгувати алкоголем на ринках і прилеглих до них територіях, вокзалах, в аеропортах і поблизу станцій метро.
" Торгівлю напоями з вмістом алкоголю 8,5% дозволено в магазинах загальною площею не менш як 50 кв. м, до того ж лише з 11.00 до 22.00.
" Продавці зобов'язані вимагати в покупців алкоголю паспорт.
" Збільшено штрафи за порушення правил обороту і продажу міцних напоїв.
" У рекламі алкогольної продукції буде заборонено показ процесу розпивання, участь відомих особистостей і моделей віком до 30 років.
" Не можна рекламувати спиртних напоїв на вітринах, білбордах, обкладинках друкарських видань.
" Заборонено вживати алкогольні напої у громадському транспорті, вдержавних та установах культури, таксофонах, ліфтах тощо.
Також обов'язковими є тепер сертифікати відповідності на імпортні міцні спиртні напої (лікеро-горілчані вироби) видаватимуть підприємцям лише на підставі атестації їх виробництва органами Держстандарту України із залученням представників Держспецмонополії. Копії таких сертифікатів чинні лише за умови, якщо для їх оформлення використано бланки, захищені від підробки. Постанова набирає чинності в день її опублікування.
Зараз Держстандарт готує лабораторії для атестації виробництва алкогольних напоїв. Залишаються дійсними вже видані атестації виробництва і сертифікати відповідності на лікеро-горілчані вироби. Раніше для отримання сертифікатів відповідності атестація виробництва лікеро-горілчаних виробів була необов'язковою.
Важливою конкурентною силою, що впливає на галузь є постачальники.
На українському ринку спиртних напоїв, найголовнішим і найбільшим постачальником спирту є "Укрспирт". Користуючись своїм монопольним становищем на ринку , ця компанія хотіла різко ( на 20-50% ) підняти ціни на основну сировину, що зумовило б зростання витрат виробників горілки на 20 млн. дол. в рік. Виробники цю ношу переклали б на спини покупців і горілка через місяць -півтора зросла б на 0,5-1,1 гривні. Підвищення ціни пояснювалося тим ,що до складу концерну входять 80 спиртзаводів і близько половини з них є збитковими і продають сировину за ціною нижчою , ніж її собівартість, тому і вирішили підняти ціну щоб реконструювати і підтримати збиткові заводи. Проте зіштовхнулися з опором з боку виробників горілки, а остаточну крапку поставив Антимонопольний комітет України ,тому листом від 5 жовтня

 
 

Цікаве

Загрузка...