WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Аналіз конкурентної ситуації та структура конкурентних сил в галузі - Курсова робота

Аналіз конкурентної ситуації та структура конкурентних сил в галузі - Курсова робота

ній домінують одна чи більше фірм, то лідер чи лідери можуть диктувати правила гри.
Повільне зростання в галузі. Повільне зростання в галузі перетворює конкуренцію в гру за здобуття частки ринку для тих фірм, що прагнуть розширення. Конкуренція за частку ринку є значно мінливішою, ніж у ситуації, за якої швидке зростання в галузі гарантує поліпшення результату роботи фірмам завдяки лише їхньому перебуванню в галузі, а також там, де всі їхні фінансові та управлінські ресурси можуть використовуватися разом із розширенням галузі.
Великі фіксовані витрати або витрати на зберігання. Великі фіксовані витрати створюють значний тиск на всі фірми, що часто призводить до стрімкого падіння ціни за наявності надлишкової потужності. Ситуація, пов'язана з високими фіксованими витратами, виникає тоді, коли зберігати готовий продукт дуже складно або дорого. У цьому випадку фірми також можуть відчувати спокусу замаскувати ціни, щоб забезпечити збут. Подібний тиск утримує на низь-кому рівні прибутки в таких галузях, як вилов омарів, виробництво певних видів небезпечних хімікатів та деякі інші види послуг.
Недостатня диференціація або перехідні витрати. Там, де товар чи послуга розглядаються лише як товар або майже як товар, вибір покупця значною мірою залежить від ціни та сервісу, а це змушує підвищувати ціни і конкурувати у сфері послуг. Такі форми конкуренції особливо нестійкі. З другого боку, товарна диференціація створює ізоляційний бар'єр від конкурентної боротьби, оскільки покупці мають уподобання та схильність до конкретних продавців.
Продуктивність, що зростає великими стрибками. Там, де економія за рахунок масштабів диктує умову, що продуктивність повинна зростати великими стрибками, прирощення продуктивності можуть з часом зруйнувати галузеву рівновагу пропозиції та попиту, особливо там, де існує ризик появи цілого комплексу прирощень продуктивності. У галузі можуть періодично виникати надлишкова продуктивність і падіння цін, як це відбувається у виробництві міндобрив на основі хлору та амонію. Умови, що призводять до хронічної перепродуктивності.
Відмінності між конкурентами. Конкуренти відрізняються за своїми стратегіями, походженням, особистостями та взаємозв'язком з батьківськими компаніями. Вони мають різні цілі та різні стратегії щодо того, як конкурувати, і можуть зіткнутися на ринку. Вони можуть переживати важкі часи, буквально читаючи наміри один одного і погоджуючись на певний набір "правил гри" у галузі. Вибір стратегії, який годиться для одного конкурента, може зашкодити іншим.
Високі стратегічні ставки. Суперництво в галузі набуває ще більшої мінливості, якщо декілька фірм з метою досягнення успіху ставлять на карту дуже багато. Наприклад, диверсифікована фірма може надавати великого значення досягненню успіху в конкретній галузі для того, щоб продовжувати свою загальну корпоративну стратегію.
Високі вихідні бар'єри. Вхідні бар'єри - це економічні, стратегічні та емоційні чинники, що змушують фірми конкурувати, хоча вони можуть одержувати незначну або навіть від'ємну віддачу від інвестицій. Коли вихідні бар'єри високі, надлишкові потужності не залишають галузі, а компанії, що програють у конкурентній боротьбі, не здають позицій. Швидше вони чинять страшенний опір і через свою слабкість змушені йти на крайні заходи. Прибутковість цілої галузі внаслідок цього може довго залишатися низькою [23, 20].
Визначення конкурентних позицій основних фірм галузі (карта стратегічних груп)
Досвід показує, що підприємства, які працюють в одній галузі, не завжди є дійсно конкурентами. У практиці аналізу конкуренції в галузі як інструмент використовується карта стратегічних груп. Вона дозволяє спів ставити конкурентні позиції фірм, які працюють у певній галузі. Стратегічна група конкурентів - це певна кількість підприємств, які займають близькі позиції на ринку та конкурують між собою на основі одних і тих самих конкурентних переваг, користуючись однаковими методами.
Підприємства опиняються в одній стратегічній групі, якщо вони:
" протягом визначеного терміну використовують подібні конкурентні стратегії (наприклад, однакову за інтенсивністю рекламну кампанію або канали збуту);
" мають подібні характеристики (розміри, рівень вертикального інтегрування, продуктовий асортимент);
" володіють подібними стратегічними активами (конкурентними перевагами);
" працюють в одному інтервалі параметрів "ціна-якість";
" мають однакові стратегічні орієнтири;
" цілеспрямовані на одних замовників.
Серед інших параметрів, що використовуються при формуванні стратегічних груп, можна виокремити наступні:
" географічне поле діяльності;
" кількість ринкових сегментів, що обслуговуються;
" різноманіття торгових марок;
" витрати на інновації;
" рівень використання виробничих потужностей;
" цінову політику;
" структуру власності.
Приклад карти стратегічних груп для світового ринку наведено на Схема 4.
Спеціалізація постачальників Виробники та постачальники Потенційні постачальники виробів, які нині обслуговують інші ринки Постачальники, що пропонують весь перелік продукції
Схема 4. Карта стратегічних груп конкурентів у реалізації трикотажних виробів
1. Нові малі підприємства, СП;
2. Великі трикотажні фабрики, що були створені ще за часів СРСР;
3. Імпортери "секонд-хенду" та одягу, що пройшов уцінку;
4. Нові Турецькі виробники;
5. Імпортери престижних марок ( типу "Арго-трейдинг" );
6. Імпортери "ширпотребу" виробництва Китаю, Туреччини тощо;
7. Приватні підприємці;
8. Великі швейні фабрики;
9. Великі оптові торгові підприємства;
10. Дрібні приватні торговці; [17, 50].
Тиск товарів-субститутів
Усі фірми на ринку конкурують у широкому розумінні з тими галузями, що виробляють товари-замінники. Останні обмежують потенційну віддачу галузі, накладаючи верхню цінову межу на ціни які фірми на ринку можуть призначати для одержання прибутку. Чим привабливішою виглядає перспектива цінової конкуренції, запропонована замінниками, тим суворіше обмежуються прибутки в галузі.
Ідентифікація товарів-замінників передбачає пошук інших товарів, що можуть виконувати таку ж функцію, як і товар, що є в галузі. Іноді справа вимагає маскування такого, яке, здавалося б, проходить далеко за межами галузі. Наприклад, брокери, що оперують цінними паперами, зустрічаються з такими проблемами, як замінники у вигляді нерухомості, страхових послуг, ринку грошових фондів та інших можливостей для інвестування капіталу, що поси-люються незадовільною діяльністю ринку акцій.
Становище товарів-замінників "vis-?-vis" (один навпроти одного) може бути причиною колективних дій у галузі. Наприклад, хоча рекламна діяльність однієї фірми може бути недостатньою, щоб підтримувати конкуренцію із замінником, інтенсивне та послідовне рекламування з боку всіх учасників ринку може значно поліпшити колективне становище галузі. Подібні аргумент застосовуються до колективної реакції у таких сферах, як удосконалення якості товару, маркетингові зусилля, забезпечення кращого доступу до товару тощо. Товари-замінники, що заслуговують найбільшої уваги: (1) ті, що є чутливими

 
 

Цікаве

Загрузка...