WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Вступ до фаху: економіст - Реферат

Вступ до фаху: економіст - Реферат

на основі використання різноманітних ресурсів здійснюється виробництво, обмін, розподіл та споживання продуктів людської діяльності, формується і розвивається система продуктивних сил та економічних відносин.
В наш час в економіці існує багато недостатків, в тому числі низький рівень розвитку економіки підприємства України.
Недостатньо розвиваються малі підприємства, не кажучи за великі, які взагалі майже всі знаходяться або збанкрутілі, або в неробочому стані.
На мою думку, для того, щобекономічний стан України покращився необхідно винайти новий тип економіки.
Але відомо, що для цього необхідно час, найкращих спеціалістів, а значить найкращих вищих навчальних закладів в яких би виховали, найкращих спеціалістів.
Але за кордоном. Американська економіка забезпечує такий рівень життя, що він викликає заздрість у більшої частини іншого світу. Загальний економічний обсяг виробництва товарів і послуг за кожен рік відомий під назвою валовий національний продукт (ВНП). У 1983 р. ВНП становив 3310 млрд. дол. або понад 14 000 дол. на душу населення.
Однак ця надзвичайно продуктивна економічна машина не завжди функціонує однаково. Це відображається у циклі ділової активності, в якому періоди піднесення економічної активності часто супроводжуються швидким зростанням цін, чергуються з періодами рецесії (спаду), коли скорочується випуск продукції і зростає безробіття. Якщо підприємства хочуть нормально функціонувати в останні роки XX ст., вони повинні бути готовими зіткнутися з багатьма економічними проблемами. Нижче ми обговоримо чотири проблеми: інфляцію, безробіття, продуктивність і іноземну конкуренцію.
1. Інфляція
Інфляція означає тривале зростання середніх цін на всі товари і послуги. Хоч слово інфляція нині знайоме кожному, для американців воно було чимось далеким, про що писали газети в розділах зарубіжних новин. Інфляція 20-х років у Німеччині допомогла Гітлеру прийти до влади. Відносно недавно інфляція підірвала економіку Бразилії, Аргентини, Ізраїлю, Італії та багатьох інших країн. Сполучені Штати не стикалися з такою проблемою майже протягом століття: з кінця громадянської війни у США до середини 60-х років ціни збільшувалися в середньому на 2% за рік.
1960 1965 1970 1975 1980 1990
Рис. 2.1. Інфляція в США
Інфляція шкідлива для підприємництва і з іншої причини: коли ціни підвищуються, в цьому звинувачують саме підприємство. Економісти по-різному пояснюють причини інфляції 70-х років, однак прагнення окремих фірм підвищувати ціни, не враховується в жодному переліку причин інфляції. Багато економістів вважає, що інфляція повинна була мати ярлик "Зроблено у Вашингтоні", причини ми пояснимо під час обговорення монетарної політики у розд. 19. Інші економісти головну вину за інфляцію покладають на підвищення ціни на імпортування нафти. Коротше кажучи, коли підвищувалися ціни на нафту, то фірми США не могли контролювати цього процесу.
Підприємства мало могли зробити для запобігання поверненню інфляції наприкінці 80-х років, коли до цього призвели політика уряду і події у світі. Хоч підприємства не можуть самі запобігти інфляції, за 70-ті роки вони набули деякого досвіду, який дав їм змогу полегшити життя за умов інфляції. Наприклад, нині довгострокові контракти при підписанні часто мають пункти, які дають фірмі змогу підвищувати ціни на вироблювані товари і надані послуги, якщо через інфляцію зростають видатки. Такий захід деякою мірою дає змогу захистити прибуток. Бухгалтери також розробили способи коригування фінансових звітів, вносячи поправку на вплив інфляції на ціни резервного устаткування та обладнання довготривалого користування. Наявність хорошої фінансової інформації робить довгострокове планування за умов інфляції легшим. Однак ніщо не може зробити інфляцію повністю безболісною.
2.Безробіття
Безробіття - дуже складна проблема, яка стояла перед підприємством у 80-х роках. Безробітними вважаються люди, які шукають роботу, проте не можуть її знайти. За офіційним звітом Міністерства праці, відсоток (частка) безробітних визначає відсоток (частку) працездатного населення (робочої сили), яке не може знайти роботу.
По-перше, частка безробітних дуже залежить від змін циклу ділової активності. Коли під час рецесії зменшується випуск продукції, підприємства змушені скорочувати чисельність робітників і відсоток безробітних набуває тенденції до зростання. Таке безробіття одержало назву циклічного безробіття.
По-друге, частка безробітних ніколи не падає до нуля. Завжди o існують великі групи людей, які не працюють протягом короткого періоду часу: або при переході з однієї роботи на іншу, або під час пошуку роботи, подібної до тієї, якою раніше займався. Безробіття, яке триває шість або менше тижнів, звичайно охоплює близько половини всіх безробітних. Цей вид безробіття називається фрикційним. Воно є нормальним явищем за такої економічної системи, коли люди мають право вільно міняти роботу за своїм бажанням.
По-третє, існує вид безробіття, яке зумовлюється невідповідністю кваліфікації робітників типу наявних видів робіт. Цей вид безробіття називається структурним.
Рис. 2.2. Рівень безробіття в Сполучених Штатах Америки
Структурне безробіття - це проблема для підприємництва, її важко виміряти, однак, схоже, що принаймні деяке збільшення середньої частки безробіття протягом 70-х і на початку 80-х років зумовлене зростанням структурного безробіття. Підприємництво втрачає вже близько 30-50 млрд. дол. за рік для перекваліфікації робітників. Значна частина цих грошей витрачається на підготовку людей, які вперше приступають до роботи. Однак кількість 16-20-річних робітників у наступному десятиріччі знизиться. Наймачам доведеться докласти немало зусиль для заповнення вільних робочих місць і змінювати свої навчальні програми. Скорочення робітників у таких галузях промисловості, як металургійна, призводить до збільшення групи структурно безробітних за рахунок цих робітників. Такі люди часто бажають пройти перекваліфікацію і продуктивно працюють в інших сферах виробництва (див. таблицю 2.2). Ці люди є ресурсом робочої сили, яким не слід нехтувати.
3. Продуктивність
Продуктивність означає кількість продукції, що випускається з розрахунку на одного робітника. Вища продуктивність знижує витрати, даючи можливість знижувати ціни для споживачів.
ЛІТЕРАТУРА
1. С.Ф. Покропивний. "Економіка підприємства" Київ 2000 р.
2. За редакцією А.В. Шегди. Навч. посібник. "Економіка підприємства" Київ. 2003 р.
3. За редакцією О.Лищишина "Економіка" Львів 1996 р.
4. Джеймс А.Ф. Стонер Едвін Г. Долан "Вступ у бізнес" Київ 2000 р.

 
 

Цікаве

Загрузка...