WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Розвиток малого підприємництва (на прикладі Волинської області) - Курсова робота

Розвиток малого підприємництва (на прикладі Волинської області) - Курсова робота

дрібносерійного, індивідуального випуску товарів, що вимагає сучасний ринок.
Варто також зазначити, що такий розквіт малого підприємництва в економічно розвинених країнах вдалось досягти завдяки існування ефективної державної політики підтримки сприяння розвитку даної сфери. В додатку 3 (рис. 1- рис. 3) відображені структура підтримки малого бізнесу в Європейському економічному співтоваристві, система державних органів підтримки малого бізнесу в США, державні структури малого бізнесу в Японії.
РОЗДІЛ ІІ
АНАЛІЗ ФУНКЦІОНУВАННЯ МАЛИХ ПІДПРИЄМСТВ
ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
2.1. Аналіз кількості малих підприємств у Волинській області
У 1999 році серед підприємств, що мали обсяги виробництва, кожне друге належало до малого бізнесу. Ними вироблено продукції, виконано робіт та послуг на 8,6% від загальнообласного обсягу (140,5 млрд.грн.).
Перед тим, як здійснювати аналіз діяльності МП, варто сказати, що наказом Держкомстату України № 399 від 01.12.98р. для виконання розпорядження Кабінету Міністрів України № 760-р від 21.09.98р. затверджено критерії визначення "статистично малого підприємства". До цієї категорії належать суб'єкти, у яких середньооблікова чисельність працівників, включаючи сумісників та працюючих по договорах цивільно-правового характеру, не перевищує:
50 осіб - у промисловості (крім харчової - до 40 та поліграфічної - до 20) та сільському господарстві;
40 осіб - у будівництві (крім проектних і проектно-вишукувальних організацій - до 20, підприємств, що здійснюють капітальний ремонт споруд виробничого призначення - до 25чол.);
30 осіб - у житловому господарстві (у тому числі готелі - до 10 чол.);
20 осіб - у транспорті, зв'язку, заготівлях, інших сферах матеріального виробництва, науці;
15 осіб - у торгівлі, постачанні і збуті;
10 осіб - у всіх інших галузях економіки [2].
Згідно Указу Президента суб'єктами малого підприємництва є: фізичні особи, зареєстровані у встановленому законом порядку як суб'єкти підприєм-ницької діяльності; юридичні особи - суб'єкти підприємницької діяльності будь-якої організаційно-правової форми та форми власності, в яких середньо-облікова чисельність працюючих за звітний період не перевищує 50 осіб та обсяг річного валового доходу не перевищує 1 млн.грн.
Середньооблікова чисельність працюючих визначається з урахуванням усіх працівників, у тому числі тих, що працюють за договорами та за сумісництвом, а також працівників представництв, філій, відділень та інших відокремлених підрозділів [8].
У 1998 році управлінням статистики Волинської області було зареєстровано 1894 малих підприємств, що становить 54,8% до загальної кількості підприємств. Найбільша кількість малих підприємств працювала в сфері торгівлі та громадського харчування (1021). В галузях фінансів, кредиту, страхування, пенсійного забезпечення, а також в об'єднанні громадян спостерігалась повна відсутність малих фірм.
В 1999 році помітно збільшилась кількість малих підприємств в промисловості (1998 рік - 275, 1999 рік - 393), а також в будівництві (1998 рік - 210, 1999 рік - 244). Значно зменшилась частка малих фірм в галузі невиробничих видів побутового обслуговування населення, кількість яких в 1998 році становила 102, а в 1999 році - 30.
Щодо малих підприємств згідно Указу Президента, то їх на 1999 рік налічувалося 2921, що становило 76% до загальної кількості підприємств. Їх найбільше в торгівлі і громадському харчуванні - 1437. Друге місце посідає промисловість - 393 малих підприємства. Найменшу кількість суб'єктів малого підприємництва зафіксовано в сфері об'єднань громадян - 2, в сфері фінансів і кредиту спостерігалась повна їх відсутність.
В розрахунку на 10000 населення у Луцьку припадає 58 малих підприємств, Ковелі - 26, Володимирі-Волинському - 21, Нововолинську - 19, Луцькому районі - 16, Ківецівському - 15, Старовижівському - 14, Локачинському - 13, в середньому по області - 22.
В деяких МП області здійснювались заходи з нарощування обсягів вироб-ництва, оновлення асортименту продукції, введення нових ліній. Так, у цьому році освоєно виробництво ковбасних виробів ВАТ "Луцький РТП"; комбікормів - спільним українсько-польським підприємством "Агропродукт". Пробну партію приправи "Домашня" виготовила ВКФ "Всеволод" (Луцький район). Підприємець П.А.Захарчук викупив цех плодоконсервного заводу у м. Берестечко (Горохівський район), де здійснює випуск перших партій продукції, вже підписано документи на отримання пільгового кредиту. Мале підприємництво ефективно працює у галузі нафтобізнесу, відкрита нова автозаправка європейського зразка "Марс" (м. Нововолинськ).
Успішно працюють суб'єкти підприємництва у виробництві товарів народного споживання: випускаються нові високоякісні шампуні, креми, гуашні фарби і упаковка до них, столярні вироби, випікається хліб, кондитерські вироби, б'ється соняшникова олія, переробляється зерно, надаються різні види послуг - транспортні, з пошиття одягу, ремонту взуття, побутової техніки, комп'ютерної і телевізійної апаратури. ВАТ "Нотекс", ВАТ "Оснастка", ВАТ "ДОК", ВАТ "Швейна фабрика", ВАТ "Конза", ВАТ "Хлібзавод", ТОВ "Вікі" (м. Нововолинськ) відкрили фірмові магазини, відділи, кіоски з продажу власної продукції.
В додатку 4 (табл. 1, талб. 2) відображена структура МП за обома класифікаційними ознаками в галузевому розрізі.
Важливим підходом до вивчення діяльності малих підприємств є такі показники, як групування малих підприємств за обсягами виробництва продукції (див. додаток 5).
Найбільша кількість підприємств (527) нараховується серед підприємств, обсяги виробництва яких становлять 0,1-150,0 тис.грн. Лише одне мале підприємство має обсяги виробництва понад 10000 тис. грн. Не мають обсягів виробництва 697 малих підприємств. Найбільші обсяги реалізованої продукції (2238775,4 тис.грн.) мають малі підприємства, обсяги виробництва яких зосереджені в межах 0,1-150,0 тис.грн.
Середньооблікова чисельність працівників найбільша на малих підприємствах з обсягами виробництва 0,1-150,0 тис.грн. (12285 чол.). Найменша кількість осіб (33 чол.) працює на підприємствах з обсягами виробництва понад 10000 тис.грн.
Середньомісячна заробітна плата всіх працівників на підприємствах з найбільшими обсягами виробництва становить 752,02 грн., на підприємствах, що не мають обсягів виробництва - 54,80 грн.
Обсяги валових інвестицій у основний капітал відсутні в МП з обсягами виробництва понад 10000 тис.грн. На фірмах з обсягами 3000,1-5000,0 тис.грн. валові інвестиції склали 3045,0 тис.грн. На одне таке підприємство припадає 761,25 тис.грн. інвестицій.
Проаналізувавши кількість малих підприємств, можна зробити висновок, що їх кількість зростає. Це свідчить про доцільність заснування малих фірм, які набирають найбільшого поширення серед підприємств різних форм власності.
2.2. Аналіз діяльності малих

 
 

Цікаве

Загрузка...