WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Розміщення сільського господарства. Економіка виробництва льону-довгунця - Контрольна робота

Розміщення сільського господарства. Економіка виробництва льону-довгунця - Контрольна робота

одержують цінну сировину для легкої, харчової та інших галузей промисловості, які виробляють предмети народного споживання. Льон-довгунець вирощується як прядивна і олійна культура, він дає льоносоломку і насіння.
Основними продуктами переробки льоносоломки є треста і волокно. Воно є цінною сировиною для текстильної промисловості: з нього виробляють тканини побутового призначення, а також технічні і тарні. Відходи первинної переробки льону - костриця може бутисировиною для виробництва паперу.
Лляна олія використовується як продукт харчування, а також для виробництва фарб, лаків, мила та інших продуктів. Побічна продукція олійних заводів - макуха використовується як цінний концентрований корм для худоби.
Виробництво льону-довгунця розміщується переважно в Чернігівській, Житомирській, Волинській, Львівській та Івано-Франківській областях.
Виробництво продукції льонарства зосереджено переважно в господарствах, де розміщено близько 80% посівних площ льону-довгунця. Тому природноекономічні умови колгоспів і забезпеченість їх виробничими ресурсами зумовлюють рівень продуктивності і економічної ефективності льонарства в Україні.
Льонарство залишається однією з найбільш трудомістких галузей. Затрати праці на 1га льону-довгунця в господарствах країни становлять 248 люд.-год. Тільки на збирання льону і виготовлення трести припадає близько 60% усіх затрат праці на його виробництва. Зниження трудомісткості виробництва продукції льонарства можна досягти на основі підвищення його продуктивності і рівня механізації виробничих процесів, а також за рахунок впровадження індустріальних технологій вирощування льону-довгунця і виготовлення трести.
Економічна ефективність виробництва льону-довгунця значною мірою залежить від рівня собівартості продукції і цін її реалізації. Господарства України здійснюють первинну переробку льоносоломки і майже всю продукцію реалізують у вигляді трести. Ціни реалізації продукції льонарства залежать від її якості. Виробництво льону-довгунця - високоефективна галузь сільського господарства, яка сприяє зміцненню економіки підприємств.
Шляхи підвищення ефективності виробництва.
Збільшення виробництва продукції льонарства і підвищення його економічної ефективності досягають на основі інтенсифікації галузі. Розвиток матеріально-технічної бази виробництва льону-довгунця дає змогу значно підвищити його врожайність, поліпшити якість продукції і зменшити її трудомісткість.
Підвищенню продуктивності і ефективності льонарства сприяє впровадження високоврожайних сортів льону, стійких до вилягання, обсипання насіння і ураження грибковими хворобами, з кращою якістю волокна, придатних до механізованого збирання врожаю.
Важливе значення для підвищення врожайності льону-довгунця має внесення органічних і мінеральних добрив. При внесенні 249 кг діючої речовини на 1га посіву із співвідношенням N60P90K99 вихід льоноволокна становить 8,0 ц/га. Приріст урожаю від внесення мінеральних добрив досягає 2,2 ц волокна на гектар посіву льону-довгунця. В умовах високого рівня агротехніки вирощування льону-довгунця ефективність льонарства залежить, зокрема, від застосування гербіцидів у період догляду за посівами.
Основою підвищення ефективності льонарства є впровадження комплексної механізації вирощування льону-довгунця, збирання врожаю, промислових способів виготовлення і переробки трести. Так при збиранні льону-довгунця комбайном із в'язальним апаратом і реалізації продукції соломкою затрати праці на 1 га посіву зменшуються в 2,5 рази.
Збирання льону-довгунця комбайном з розстелянням соломки на полі і реалізація продукції трестою дають змогу зменшити затрати праці на 1 га посіву до 170 люд.-год, або більш як на 40%. При цьому способі на виготовленні льонотрести в господарствах використовується ручна праця.
На переробку льонотрести на волокно і його реалізацію в господарствах припадає 70-80% загальних затрат праці в льонарстві. Виготовляють льоноволокно в сільськогосподарських підприємствах за допомогою малопродуктивних машин із залученням чисельного обслуговуючого персоналу. Тому переробку льонотрести на волокно економічно вигідно здійснювати на льонозаводах, що застосовують сучасну технологію і високопродуктивну систему машин.
Впровадження комплексної механізації дає змогу також виконувати всі роботи в кращі агротехнічні строки, що збільшує вихід продукції і підвищує її якість. Так, при збиранні льону в оптимальні строки і розстелянні його в серпні потрібно менше часу на виготовлення трести, ніж при розстелянні у вересні, а вихід довгого волокна з 1 т льоносоломки збільшується на 20-40 кг.
Для підвищення економічної ефективності льонарства важливе значення має впровадження прогресивної технології на основі використання сучасної системи машин. Високою ефективністю відзначається рулонна технологія збирання льону. Порівняно із звичайною технологією затрати праці зменшуються в 4-5 разів, що значно знижує трудомісткість продукції і сприяє підвищенню її рентабельності.
Зростання економічної ефективності льонарства можливе на основі подальшого розвитку спеціалізації і концентрації виробництва, що створює відповідні умови для раціонального використання техніки і широкого впровадження в галузі досягнень науково-технічного прогресу та передового досвіду. Льонарство високоефективне в тих господарствах, де посіви льону-довгунця займають 10-12% ріллі. Порівняно з господарствами, де частка цих посівів менша, вихід волокна з 1 га посіву вищий тут більш ніж удвічі, а трудомісткість виробництва трести менша на 38,4%.
Одним із факторів підвищення ефективності льонарства є розвиток агропромислової інтеграції, що передбачає більш тісні зв'язки та кооперацію спеціалізованих господарств і льонозаводів, а також організацію агропромислових підприємств і об'єднань. При цьому найбільшого ефекту досягають в агропромислових об'єднаннях, що здійснюють виробництво льону-довгунця і його переробку на волокно на основі прогресивних технологій, а також займаються вирощуванням насіння районованих сортів льону.
Велику роль у підвищенні ефективності вирощування льону-довгунця має відіграти впровадження прогресивних форм організації і оплати праці в льонарстві. При умові оренди і орендного підряду у сільськогосподарських і переробних підприємствах важливо створити рівні економічні умови для ефективного господарювання, надати право підрядним і орендним колективам самостійно розпоряджатись виробленою продукцією і госпрозрахунковим доходом.
ВИКОРИСТАНА ЛІТЕРАТУРА:
1) Економіка сільського господарства: Підручник. -К.: Вища шк., 1994. - 415с.;
2) Розміщення продуктивних сил: Підручник/За ред. В.В.Ковалевського, О.Л.Михайлюк, В.Ф.Семенова. - 5-те вид., стер. - К.: Т-во "Знання", КОО, 2003. -351с. - (Вища освіта ХХІ століття).

 
 

Цікаве

Загрузка...