WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаЕкономіка підприємства → Податки на споживання - Реферат

Податки на споживання - Реферат

кредиту є товарний чек.
Таким чином, покупці, які є платниками ПДВ не дістануть права на включення сум ПДВ, що входить в вартість товару проданим підприємцем, що не є платником ПДВ до складу поаткового кредиту. Відповідно співпраця з підприємцем, який не є платником ПДВ не вигідна його партнеру.
Згідно закону "Про ПДВ" застосовують дві ставки оподаткування: 20% і нульову ставку.
Нульова ставка застосовується:
1) продаж товарів, що були вивезені (експортовані) платником податку за межі митної території України;
2) продаж робіт (виконання послуг), призначених для використання і споживання замежами митної території України;
3) надання транспортних послуг з перевезенням пасажирів і вантажів за межами митної території України;
4) продаж м'яса, молока в живій вазі.
Нульові ставки ПДВ на продаж електроенергії, вугілля, газу, ліків не були пільгами у звичному значенні. Вони формували ціни на базові продукти і в такий спосіб впливали на всю систему затрат і цін.
Їх скасування стало основою для прискорення інфляції та зниження конкурентноздатності багатьох товарів, не кажучи вже про те, що зростання цін - удар по доходах найбіднішої частини населення і в кінцевому підсумку, по платоспроможному попиту на внутрішньому ринку.
Не дозволяється застосовувати нульову ставку ПДВ до операцій, що пов'язані з вивезенням (експортом) товарів (робіт, послуг) у тих випадках, коли ці операції звільнені від оподаткування на митній території України.
Таким чином, застосовувати нульові ставки оподаткування ПДВ дає змогу включати в суму подуткового кредиту ПДВ на придбаннфя товарів (робіт, послуг), що використовуються для продажу товарів, які оподатковуються за нульовою ставкою.
ПДВ в своїй структурі має як позитивні сторони, так і негативні: (див. Таблицю 2.5, в якій відображені порівняльні ознаки ПДВ).
Порівняльні ознаки ПДВ
таблиця 2.5
"За" "Проти"
- кращим чином збалансовує національну податкову систему; - виявляє регресивний характер, послаблює загальну структуру прогресивного оподаткування;
- нейтральний щодо трудомістких та капіталомістких виробництв; - порушує справедливість, визначеність, звичність для платників існуючої податкової системи;
- найбільш ефективний і прийнятний спосіб збільшення бюджетних фондів; - не надає ніяких переваг національному підприємництву в міжнародній торгівлі та зовнішньо-економічних зв'язках;
- мінімально спотворює ділові рішення, не перешкоджає ефективному використанню ресурсів. - на загальнонаціональному рівні більш прийнятним є податком з роздрібного товарообороту, не ПДВ.
Протягом 1997-2001років щорічні обсяги наданих пільг коливаються в межах 7-8 млрд.грн. В останні роки простежується тенденція до перевищення суми наданих пільг над податковими надходженнями.
В основі фіскальної політики уряду покладено ПДВ (див. дод.1), але незважаючи на те відбувається абсолютне і відносне скорочення податку у загальній структурі ВВП.
Станом на 1.02.02р. мобілізовано до бюджету Коломийською ОДПІ ПДВ на суму 695468 грн., в т.ч. ПДВ з виготовлених товарів в Україні займає 87%, що становить 695437 грн., а ПДВ з ввезених товарів - 31 грн. Але не дивлячись на питому вагу ПДВ спостерігається значна сума боргу в доходній частині бюджету, що становить 956934 грн. (див. дод.4).
Після ПДВ значне місце в сучасних податкових системах займає акцизний збір і по значенню і по об'єму поступлень до бюджету. Акцизним збором оподатковують товари, які відносяться до товарів першої необхідності і рівень рентабельності яких достатньо високий.
Слово акциз походить від латинського слова, що означає "відсікти" і вказує на соціальну суть податку, який відсікає частину споживання.
Акцизний збір - це непрямий податок на високорентабельні і монопольні товари, включається у вигляді надбавки в ціну товару і сплачується в кінцевому рахунку споживачем, а не виробниками даного товару (33.С.35).
Механізм нарахування і сплати акцизного збору дуже подібний на механізм нарахування і сплати ПДВ. Однак акцизний збір набагато менше впливає на загальний рівень цін в країні, оскільки термін підакцизних товарів менший, на відміну від ПДВ, яким оподатковуються практично всі товари, роботи і послуги.
З 1999 року перелік підакцизних товарів скорочено з 36 груп до 15 груп. До підакцизних товарів відносять:
- тютюнові вироби,
- спирт етиловий,
- алкогольні напої,
- деякі транспортні засоби,
- пиво солодове,
- нафтопродукти (легкі, середні і важкі дистилети, спеціальні і моторні бензини),
- ювелірні вироби.
Це скорочення сприятливе:
1) для знищення податкового тиску на виробників та імпортерів;
2) здійснення податкової реформи(24.С.37).
Платниками податку є:
1) суб'єкти підприємницької діяльності - виробники підакцизних товарів на митній території України;
2) фізичні особи - резиденти або нерезиденти, які ввозять підакцизні товари у вигляді супроводжувального або несупроводжувального багажу;
3) фізичні особи, які купують підакцизні товари у податкових агентів.
Податкові агенти - це підприємства з іноземними інвестиціями, які отримали рішення суду про підтвердження звільнення від оподаткування.
До оподаткованих оборотів з акцизного збору відносять:
1) обороти з реалізації підакцизних товарів, шляхом їх продажу, обміну на інші товари;
2) обороти з реалізації товарів для власного споживання;
3) митна вартість продукції, що імпортується на митну територію України, в тому числі на бартерних умовах.
Щодо оподаткування товарів цим податком передбачається наданняпевних пільг:
- Реалізація підакцизних товварів на експорт за валюту;
- Реалізація спеціальних автомобілів для інвалідів.
Акцизний збір обчислюється двома способами:
1) за ставками у відсотках до обороту з продажу - це передбачається для ювілірних виробів;
2) у твердих ставках з одиниці товару - такі ставки можуть встановлюватись як у гривнях так і в ЄВРО.
У випадках встановлення ставок в ЄВРО - акцизний збір обчислюється у валюті України.
Диференціація ставок акцизного збору і їх значний розмір обумовлює значний вплив на структуру ринкових цін і рівень споживання на відміну від ПДВ. Уніфікація ставок ПДВ робить його нейтральним по відношенню до ринкового механізму ціноутворення, оскільки при справленні цього податку його вплив рівномірно розподіляється на всі групи товарів. Введення високих ставок акцизного збору дає можливість обмежувати споживання деяких товарів, тобто при допомозі диференціації ставок податку держава здійснює вплив на структуру споживання.

 
 

Цікаве

Загрузка...