WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Удосконалення способів тимчасового збереження і підсаджування бджолиних маток - Реферат

Удосконалення способів тимчасового збереження і підсаджування бджолиних маток - Реферат

для кліточок Тітова у вигляді металевої сітки, що мала комірки 2х2 мм і обмежила доступ бджіл до маток. Такий футляр дозволив без перешкод утримувати в зоні розміщення маток оптимальні параметри мікроклімату. Поряд з цим, матка, яку підсаджують, переймає запах сім'ї, а це знижує агресивність бджіл.
Для тимчасового збереження маток нами поліпшено конструкцію рамки-інкубатора. Вона відрізняється відзагальноприйнятих тим, що її утримувачі кліточок додатково оснащені захисними жолобами, виготовленими з металевої сітки. При встановленні кліточок Тітова в такий захисний жолоб забезпечується додаткова ізоляція бджіл від маток.
Для поліпшення умов збереження маток при їх підсаджуванні до сімей, відводків тощо нами розроблено захисний футляр для кліточок, призначення якого таке саме, що і жолоба у рамці-інкубаторі. Однак його використовують тимчасово або постійно при збереженні чи підсаджуванні однієї матки. Для цього її поміщають в кліточку на одну або дві доби та додатково ізолюють у захисному футлярі, який розміщують між стільниками з розплодом. За цей час матка переймає запах сім'ї, а бджоли у свою чергу адаптуються до неї. Потім футляр забирають і кліточка залишається в гнізді ще на деякий час, за який відбуваються кормові контакти між маткою та бджолами і завершується період звикання. Ці ж захисні футляри можуть бути застосовані для тимчасового збереження невеликої кількості маток у бджолиній сім'ї.
Перевірку способу тимчасового збереження та підсаджування маток у бджолині сім'ї проводили на пасіці дослідного господарства агрофірми ім. М. Грушевського Заліщицького району Тернопільської області. Для цього неплідних бджолиних маток після триденної витримки в сім'ях-інкубаторах передавали для підсаджування в сім'ї. При збереженні маток використовували два варіанти їх утримання: контроль - із застосуванням звичайної рамки-інкубатора і дослід - апробація конструкції рамки, яку запропоновано. Для підсаджування маток в дослідах було використано 60 футлярів. Результати апробації нової конструкції рамки-утримувача кліточок Тітова (інкубатор) наведено в табл. 3.
У дослідженнях використали три групи бджолиних сімей: контрольна - маток утримували між кормовою та розподільною зоною гнізда, дослідні - маток утримували у рамках-інкубаторах із захисним жолобом: у першій групі - без супутніх бджіл, у другій - із супутніми бджолами.
Виведених маток розподілили на три групи. Для тимчасового збереження їх помістили в гнізда сімей-інкубаторів контрольної та дослідних груп. Таким чином у всіх сім'ях на ізоляції знаходилась однакова кількість маток. На основі проведених спостережень встановлено, що в контрольній групі було травмовано 31,5 %, а загинуло 26,5 % маток. Зауважимо, що подібні показники ми отримали в попередньому досліді. Серед маток першої дослідної групи, за період перебування їх в сім'ях-інкубаторах, травмованих особин не виявили. Однак при тимчасовому зберіганні одна матка загинула (втопилась у кормі). У другій дослідній групі протягом досліджень не було зареєстровано випадків як загибелі, так і травмування бджолиних маток.
Отже, для підвищення надійності збереження маток в сім'ях-інкубаторах доцільно використовувати рамки-інкубатори, які оснащені захисними жолобами. Для тривалого збереження маток доцільно утримувати в кліточках разом із супутніми бджолами, оптимальна кількість яких повинна становити від 5 до 10 шт.
3. Ефективність збереження маток за різних способів їх утримання, n=3
Показ
ник Група маток
контрольна перша дослідна друга дослідна
підс
тав
лено
маток,
шт. зали
ши
лось,
шт. заги
нуло,
шт. трав
мо
вано,
шт. підс
тав
лено
маток,
шт. зали
ши
лось,
шт. заги
нуло,
шт. трав
мова
но,
шт. під
став
лено
маток,
шт. зали
ши
лось,
шт. заги
нуло,
шт. трав
мо
вано,
шт.
M±m 20±
0 14,7±
0,67 5,3±
0,67 6,3±
0,88 20±
0 19,7±
0,33 0,3±
0,33 0±0 20±
0 20±
0 0±0 0±0
Lim 20 14-16 4-6 5-8 20 19-20 0-1 0 20 20 0 0
? 0 1,155 1,155 1,528 0 0,577 0,577 - 0 0 - -
Cv,% 0 7,873 21,65 24,12 0 2,936 173,2 - 0 0 - -
P 0 4,545 12,5 13,93 0 1,695 100 - 0 0 - -
Щоб перевірити ефективність підсаджування маток із використанням захисного футляра, отримали племінний матеріал (30 шт. у кожній групі), який підсадили до основних сімей. Заміну маток проводили до початку головного медозбору, при цьому використовували неплідних самок. Така робота передбачала забезпечення планової заміни бджолиних маток на пасіці, де проводили дослідження. На основі проведених досліджень було встановлено, що в контрольній групі прийом бджолиних маток складав 63,3 %, а в дослідних сім'ях, тобто там, де застосовували при підсаджуванні ізоляційний футляр - 90 %. Таким чином, різниця між піддослідними групами за результатами підсаджування маток становила 42,1 % на користь дослідної групи.
Висновки
Відношення робочих бджіл до маток, яких тимчасово утримують, у першу чергу залежить від стану сімей. У повноцінних сім'ях бджоли протягом усього періоду збереження агресивно відносяться до чужих маток. За цих умов вони часто травмуються, що робить їх непридатними до подальшого використання. Застосування захисних футлярів дає можливість уникнути пошкодження екзоскелета або зажалення маток бджолами та зберігати їх у сім'ї-інкубаторі протягом тривалого часу. Цей спосіб може бути використаний у розплідницьких господарствах, які спеціалізуються на виведенні племінного матеріалу, а також на товарних пасіках, де є необхідність тимчасового збереження бджолиних маток або їх підсаджування до відводків і сімей.
Список літератури:
1. Кривцов Н.И., Лебедев В.И., Туников Г.М. Пчеловодство. - М.: Колос, 1999. - С.12-327.
2. Малков В.В. Подсадка и смена пчелиных маток. - Рыбное: Академия пчеловодства, 2000. - 51с.
3. Матководство / Ф. Руттнер, Г. Рембольд, К. Вайсс, Г. Ханзер, Г. Руттнер, У. Фиг / Под ред. В. Харнажа. - Бухарест: Апимондия, 1981. - 352c.
4. Морзе Р.А. Вывод пчелиных маток. - М.: Колос, 1983. - 80с.
5. Островерхов В.М. Подсадка матки к охлажденным пчелам // Пчеловодство. - 1999. - № 3. - С. 39-40.
6. Риб Р.Д. Основное правило успешной подсадки маток // Пчеловодство. - 2000. - №4. - С.23-25.
7. Тамбовцев К.А., Ишмуратов Г.Ю., Маннапов А.Г., Толстиков Г.А. Влияние препарата "Апирой" на прием пчелиных маток // Апитерапия сегодня - с биологической аптекой в ХХІ век. - Уфа: Башкирский государственный аграрный университет, 2000. - С.417-419.
8. Федоров А.Н., Ершова Н.Г. Вывод и использование маток // Пчеловодство. - 1986. - №4. - С.9.

 
 

Цікаве

Загрузка...