WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Результати санітарної селекції клонів сортів винограду - Реферат

Результати санітарної селекції клонів сортів винограду - Реферат

мармуровості, вірус А винограду).
Отже, кожний етап тестування з технологічної та методичної точки зору характеризується певним комплексом методів, доцільність використання яких визначалася їх чутливістю та специфічністю. При аналізі співвідношення методів, що використовувалися для тестування на віруси протягом 1985-2006 рр., визначено, що найбільший відсоток припадає на імуноферментний аналіз (близько 85 %), значно менший - молекулярно-біологічні методи та біологічна індексація (відповідно 9 і 6 %). Співвідношення між використанням ІФА та молекулярно-біологічних методів загалом відповідає цьому показнику робіт європейських лабораторій, що контролюють санітарний стан садивного матеріалу винограду (згідно даних Міжнародної Ради з вивчення вірусів та вірусних хвороб винограду (ICVG)). Цей факт пояснюється високим рівнем стандартизованості параметрів ІФА та простотою і швидкістю його виконання. Стандартизувати молекулярно-біологічні методи, які відрізняються великою кількістю модифікацій, наразі ще важко.
Фрагмент аналізу результатів тестування клонів за допомогою різних методів, наданий в таблиці 2, демонструє доповнення результатів індексації щепленням і ІФА пізнішими даними аналізу длРНК і молекулярної гібридизації.
Табл. 2. Порівняльний аналіз результатів тестування кущів клонів винограду за допомогою біологічної індексації, імуноферментного аналізу і молекулярно-біологічних методів.
Сорт, клон, кількість тестованих кущів Індексація щепленням, 1980-1985 рр. Імуноферментний аналіз, 1990 -2000 рр. Аналіз длРНК, 2001-2005 рр. Молекулярн. гібридизація, 1995-1997
Сухолиманський білий, 1632, три кущі Позитивна на мармуровість і некроз жилок Позитивна на мамуровість Позитивний, один високомоле-кулярний фрагмент +
Каберне Совіньйон, 1441,два кущі Позитивна на мозаїку жилок Негативна на п'ять вірусів Позитивний, три високомолекулярні фрагменти +
Каберне Совіньйон, 441, три кущі Позитивна на некроз жилок Підозра на ураження скручуванням листя (1-й і 3-й серотипи) Негативний _
Мускат гамбурзький, 2034, два кущі Позитивна на коротковузля і некроз жилок Негативна на п'ять вирусів, в тому числі коротковузля Негативий Не проводилась
Мускат таїровський, 1835,два кущі Позитивна на мармуровість і мозаїку жилок Негативна на п'ять вірусів Позитивний, три високомолекулярніфрагменти Не проводилась
Берландієрі х Ріпарія СО4, 1791,три кущі Позитивна на мармуровість і некроз жилок Негативна на п'ять вірусів Негативний -
Примітка.
Позначка "+", або позитивний результат тестування, означає наявність ураження вірусами, позначка "-", або негативний результат тестування, означає відсутність ураження вірусами.
З табл. 2 видно, що тільки у випадку тестування кущів клону 1632 сорта Сухолиманський білий отримані результати, які підтверджують ураження його вірусом мармуровості за допомогою усіх використаних методів. Проте санітарний статус цього клону визначається як задовільний, оскільки присутність напівлатентних хвороб на клоновому матеріалі згідно з чинним законодавством Європейської Спілки не перешкоджає його промисловому розмноженню та використанню.
Тестування кущів клону 1441 сорту Каберне Совіньйон та клону 1835 сорту Мускат таїровський показало наявність мозаїки жилок за результатами індексації щепленням. Певною мірою наявність такого ураження підтверджується результатом аналізу електрофоретичних профілів длРНК та позитивним результатом гібридизації з універсальним длРНК зондом.
Є випадки, коли один з методів тестування дає результат, який свідчить про ураження тим чи іншим вірусним чи вірусоподібним захворюванням, через отримання помилковопозитивного результату в ІФА або правильної інтерпретації візуальних симптомів під час індексації щепленням. При цьому проведення подальших тестів дає можливість підтвердити добрий санітарний стан клону.
Так, кущі клону 441 сорту Каберне Совіньйон при тестуванні методом ІФА дали позитивний результат на ураження першим та третім серотипами вірусу скручування листя. Проте результати індексації щеплення на ураження скручуванням листя та молекулярно-біологічні тести були негативними. Індексація щепленням кущів клону 1791 сорту Берландієрі х Ріпарія СО4 показала наявність ураження мармуровістю, в той час як імуноферментний аналіз і молекулярно-біологічні методи цього не підтвердили. Кущі клону 2034 сорту Мускат гамбурзький були позитивно тестовані індексацією на коротковузля, проте іншими методами тестування вірус коротковузля не було виявлено. Отже, аналіз із застосуванням різних груп методів, від біологічної індексації до молекулярно-біологічних, дозволяє отримати високий ступінь точності оцінки санітарного стану клонового садивного матеріалу винограду.
Результати візуальної санітарної селекції та тестування клонів винограду на приховане ураження вірусною інфекцією з 1995 до 2006 рр. показані в табл. 3. Візуально на клонах не було виявлено найбільш шкідливих вірусних хвороб - коротковузля, скручування листя та борознистості деревини винограду.
Табл. 3. Візуальна санітарна селекція і лабораторне тестування клонів сортів винограду на клонодослідних ділянках (1995-2006 рр.)
Група за сортом Кількість Візуальна санітарнаселекція(кількість обстежених клонів/ кількість клонів, на яких виявлено симптоми вірусних хвороб) Лабораторне тестування на приховане ураження вірусною інфекцією(кількість обстежених клонів/ кількість клонів, на яких виявлено вірусну інфекцію)
Сортів Клонів
Клони підщепних сортів 9 40 40/1 40/3
Клони технічних сортів 18 47 47/1 47/2
Клони столових сортів 15 24 24/3 24/0
При візуальній санітарній селекції клонів підщепних сортів не спостерігали проявів найбільш шкідливої хвороби - коротковузля та його штамів. Симптоми напівлатентної хвороби, мозаїки жилок, були виявлені на двох кущах клону 3093 сорту Ріпарія Глуар.
Тестування на відсутність прихованого ураження вірусними хворобами показало присутність вірусу коротковузля на окремих кущах клонів Ріпарія х Рупестріс 101-14 (832, 672). Виходячи з того, що в період 1985-1995 рр. на цих клонах коротковузля лабораторною діагностикою не виявлялося, а зараження щепленням унеможливлювалося, можна припустити ймовірність зараження через грунт. Доказом на користь цього припущення є також відсутність ураження коротковузлям на базовому маточнику цих клонів, закладених матеріалом з клонодослідної ділянки в 1988-1989 рр. у дослідному господарстві "Таїровський".
Візуальною санітарною селекцією не виявлено симптомів коротковузля та скручування листя на клонах технічних сортів винограду.
При тестуванні клонів технічних сортів у 1995-1997 рр. та повторному тестуванні 2005-2006 рр. виявлено наявність скручування листя на одному кущі клону 14174 сорту Ріслінг рейнський (перший серотип) та одному кущі клону 425 сорту Фетяска (третій серотип). Проте факт виявлення вірусу на окремих кущах клону, який має бути ідентичним за санітарнимстаном, дозволяє припустити зараження або внаслідок щеплення, або за допомогою переносників. Отже,

 
 

Цікаве

Загрузка...