WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Вміст макро та мікроелементів у сортименту капусти савойської - Реферат

Вміст макро та мікроелементів у сортименту капусти савойської - Реферат


Реферат на тему:
Вміст макро та мікроелементів у сортименту капусти савойської
Актуальною проблемою сьогодення є збільшення виробництва та розширення сортименту овочевих культур за рахунок малопоширених видів капусти, поліпшення їх якості та впровадження у виробництво. Особливу увагу овочівників привертає маловідома капуста савойська. Вона потрапила в Росію із Західної Європи в ХVII ст., де її вирощували на той період у великій кількості [4,10]. В Україні цей вид капусти нині мало поширений [1].
Капуста савойська відіграє важливу роль у харчуванні людини. Крім добрих смакових якостей, вона має велике дієтичне і цілюще значення [3,6,7].
Установлено, що ця рослина володіє судинорозширюючими властивостями, сприяє поліпшенню кровообігу, ефективна при лікуванні виразки шлунку. Рекомендується вводити її в раціон дітей і людей літнього віку, а також хворих атеросклерозом, серцево-судинними захворюваннями та печінки [9].
Як відомо, біологічна цінність харчових продуктів визначається якістю і кількістю поживних речовин, зокрема мінеральних. Останні поряд з вітамінами входять до складу ферментів, які мають важливе значення в процесі життєдіяльності організмів [8]. Вони беруть участь в окислювально-відновних реакціях у рослин, впливають на синтез вуглеводів, білків, органічних і нуклеїнових кислот, вітамінів [9].
Нині в рослинах знайдено майже всі елементи періодичної системи
Д.І. Менделєєва. Мінеральні речовини - це обов'язкові компоненти їжі людини і складова частина всіх тканин живого організму. Їжа людини має містити у вигляді мінеральних солей до 20 хімічних елементів. Оскільки солі постійно виводяться з організму, їх запас потрібно поповнювати [9].
Капуста савойська виділяється високим вмістом мінеральних речовин [9], а саме: калію, кальцію, натрію, заліза [3,6].
Залежно від кількості мінеральних солей в організмі їх прийнято ділити на макро- і мікроелементи. Макроелементи (кальцій, калій, натрій, магній, фосфор та ін.) підтримують незмінний склад крові та артеріальний тиск. До мікроелементів, які містяться в організмі в тисячних частках відсотка, належать мідь, цинк, кобальт, марганець, йод та ін. [2]. Залізо займає проміжне місце. Нестача або надлишок мікроелементів у їжі призводять до порушення функцій різних систем організму [9].
Методика досліджень. Ураховуючи незначне розповсюдження капусти савойської в Україні (через недостатню інформованість населення), і важливе значення її в харчуванні людини, в Національному аграрному університеті проводили всебічне вивчення її сортименту. Досліди закладали в Київському науково-дослідному центрі Інституту овочівництва і баштанництва УААН відповідно до методичних вказівок "Методика дослідної справи в овочівництві і баштанництві" [5] на чорноземі опідзоленому легкопилуватосуглинковому, де вміст гумусу дорівнював 2,23%, рН 6,7-7. Сівбу проводили в другій декаді квітня. Розсаду висаджували у відкритий грунт на початку червня. Схема садіння - 70х50 см. Площа облікової ділянки в дослідах - 20 м2. Ділянка трирядкова. Повторення варіантів триразове. Об'єктом досліджень був сортимент капусти савойської зарубіжної селекції: D'asti S Glоvanni з Італії, Чіфтейн савой, Абервілерс, Аубервіль, Сага F1 RS, Лангендейкер дауер з Нідерландів, Вертус з Німеччини. За контроль брали російський сорт Вертю 1340, занесений до Державного реєстру сортів рослин, придатних для поширення в Україні (2004 р.).
Метою наших досліджень було визначення вмісту макроелементів (калію, натрію, кальцію, магнію, заліза) і мікроелементів (марганцю, нікелю, міді, цинку, свинцю) у капусті савойській з метою виділення кращих сортів і гібридів. Біохімічні аналізи здіснювали в лабораторії радіоекологічного моніторингу інституту агроекології та біотехнології атомноабсорбційним методом [ 2 ].
Результати досліджень. На підставі вивчення біохімічного складу різних за походженням та скоростиглістю сортів і гібридів встановлені значні сортові відмінності між зразками капусти савойської за вмістом і розподілом макро- та мікроелементів, зумовлені адаптацією рослин у процесі росту і розвитку до умов зовнішнього середовища ( табл. 1 ).
1. Вміст макроелементів у зразках капусти савойської
Сорт,гібрид Походження Вміст макроелементів, мг/кг сирої маси
К Na Ca Mg Fe
Вертю 1340 - контроль Росія 2997 76,3 638 174 5,3
D'asti S Glоvanni Італія 3257 70,9 814 224 8,9
Чіфтейн савой Нідерланди 2472 40,0 540 165 5,1
Абервілерс Нідерланди 2197 47,5 412 126 4,1
Аубервіль Нідерланди 3666 71,1 819 198 7,6
Вертус Німеччина 3104 135,8 739 211 8,6
Сага F1 RS Нідерланди 2535 32,2 388 143 5,7
Лангендейкер дауер Нідерланди 3263 94,5 741 193 5,6
Найвищий вміст калію мали сорти капусти савойської Аубервіль та Лангендейкер дауер - з Нідерландів, D'asti S Glоvanni - з Італії та Вертус - із Німеччини - відповідно 3666, 3263, 3257 і 3104 мг/кг сирої маси. У сорту Вертю 1340 (контроль) він становив 2997 мг/кг, у Абервілерс із Нідерландів - 2197 мг/кг. Проміжне місце за накопиченням цих елементів займали сорт Чіфтейн савой - 2472 мг/кг і гібрид Сага F1 RS з Нідерландів - 2535 мг/кг.
За найбільшим вмістом натрію виділився сорт Вертус - 135,8 мг/кг, у Лангендейкер дауер - 94,5 мг/кг. Найменшу кількість натрію зафіксовано у сортів Чіфтейн савой - 40,0 мг/кг, Абервілерс - 47,5 мг/кг і

 
 

Цікаве

Загрузка...