WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Багатокомпонентні препарати для підвищення посівної якості насіння деревних порід - Реферат

Багатокомпонентні препарати для підвищення посівної якості насіння деревних порід - Реферат

нього макро- і мікроелементи, засоби захисту рослин, РРР, а також сприяють пролонгуванню їх дії.
Всі досліджені плівкоутворювачі, за винятком ПВА, в концентраціях, що використовуються на практиці для передпосівного обробітку насіння зернових, значно зменшували енергію проростання і схожість насіння і пригнічували процеси росту коренів деревних рослин. Обробка ж насіння 2,5%-ною емульсією ПВА майже не впливала на ці показники, а при підвищенні температури до 26°С енергія проростання навіть збільшувалась від 35 до 67,5 %, а схожість від 62,5 до 87,5 %.
Вивчення впливу мікроелементів на посівну якість насіння і формування коренів при його пророщуванні проводили у дослідах з сосною звичайною. Виявилося, що суміші різних мікроелементів практично не сприяли підвищенню схожості і енергії проростання насіння, проте при підвищенні температури ґрунту, що нерідко відбувається в лісорозсадниках у період появи масових сходів сосни, застосування мікроелементів значно прискорило процеси коренеутворення у сіянців. При цьому найбільш ефективними концентраціями виявились суміші кобальту, марганцю, міді, заліза, бору і молібдену та кобальту, марганцю, міді, заліза та бору в дозі 12,5 мг/ л, а для сумішей кобальту, марганцю, міді, заліза, бору і цинку та марганцю, міді,заліза і бору - 6,25 та 50 мг/ л.
Встановлено також, що найбільшою ефективністю за впливом на посівну якість насіння сосни звичайної характеризується регулятори росту триман-1 при нормі витрат 10 г/т насіння. Ця концентрація забезпечує практично 100%-ну схожість насіння в діапазоні досліджуваних температур, підвищує енергію проростання при 21°С на 8,9 %, а при 26°С - на 135,7 %.
РРР ДГ-735 також виявив за багатьма показниками найбільший ефект при використанні в дозі 10 г/т. При температурі 16 і 21°С він сприяв підвищенню схожості насіння відповідно на 9,09 і 17,65 %, а при 26°С - на 200 %. У той же час, нові препарати - Д-8А і ДГ-032 в різних концентраціях мало впливали на посівну якість насіння сосни.
Результати роботи дозволяють стверджувати, що препарати триман-1 і ДГ-735 в дозі 10 г/т мають перевагу перед традиційними НОК та ІОК як за їх впливом на енергію проростання (до 40 %) і схожість (до 20 %) насіння, так і на коренеутворення (до 75 %).
Для визначення оптимальної норми витрат РРР на передпосівний обробіток насіння листяних порід (дуба, берези, липи) у лабораторних умовах вивчали вплив триману-1 різної концентрації на схожість насіння і ріст коренів. Насіння проводили замочували протягом 24 годин у водних розчинах триману-1 і пророщували при 21°С.
Передпосівне замочування жолудів дуба черешкового у водному розчині триману-1 концентрацією 100 і 500 мг/л, не впливало на схожість, але значно прискорювало формування корінців, довжина яких через три доби пророщування перевищувала контроль відповідно майже на 113 і 118 %, а через 14 діб - на 33 і 37 %.. Після 14 діб пророщування жолудів позитивну дію виявили і нижчі концентрації триману-1 (табл. 1)
За результатами проведених досліджень розроблена рецептура багатокомпонентних композицій препаратів для сосни і проведено визначення їх ефективності. Найефективнішими за окремими показниками виявились комплексні препарати такого складу (норма на 1 т насіння): протруювач бенлат (0,5 кг), триман-1 (20 г) і суміш мікроелементів (3,75 г); бенлат (0,5 кг), триман-1 (10 г) і суміш мікроелементів (3,75 г); протруювач вітавакс (0,5 кг), триман-1 (10 г) і плівкоутворювач ДГ-68 (4 кг).
Спеціальні лабораторні досліди було проведено з протруювачем насіння фундазолом. Встановлено, що цей препарат у дозі 5 г/кг насіння як індивідуально, так і в комплексі з триманом-1 а також у варіанті з додаванням мікроелементів у всіх варіантах підсилював ріст корінців проростків сосни (табл. 2). Деяке зниження енергії проростання та схожості насіння спостерігалося лише при температурі 16°С. При підвищенні температури до 21°С негативна дія цього протруювача послаблювалася, а при температурі 26°С енергія проростання і схожості насіння збільшувалась у варіантах з триманом-1.
Висновки
Виявлено перспективні для деревних порід хімічні препарати та визначено основні прийнятні для практики параметри їх застосування. Встановлено позитивну дію ряду високоефективних комплексних препаратів, що складаються із засбів захисту рослин, плівкоутворювача, РРР та мікроелементів, для обробки перед посівом насіння основних деревних лісових порід і відпрацьовано оптимальні технологічні регламенти їх застосування.
Одержані дані були використані у польових дослідах з інтенсифікації росту і розвитку сіянців деревних порід та одержання високоякісного садивного матеріалу в різних природно-кліматичних зонах України.
Список літератури:
1. Доповнення до переліку пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні. Офіц. видання. К.: Юніверс маркетинг, 2004. - 175 с.
2. Дульнев П.Г., Немченко В.В, и др. N-Оксид 2-метилпиридинмарга-нец(II)хлорид, проявляющий свойства регулятора роста растений. Патент РФ № 2027719. 1995 г.
3. Дульнєв П.Г., Ченська Н.М., Ніколаєнко В.Г., Вілєсов Г.І. Засіб, що підвищує вихід та якість саджанців// Патент України № 27532. 2000 р.
4. Вілєсов Г.І., Двидова О.Є. та ін. Вуглеамонійні солі, комплексні добрива на їх основі та регулятор росту і розвитку рослин триман-1 для сільськогосподарського виробництва та лісорозведення. Рекомендації до використання НАН України. - К.: ВПП "Компас", 2002. - 80 с.
5. Семена сельскохозяйственных культур. Методы определения всхожести. ГОСТ 12038-84.
6. Лісове насінництво. Методичні рекомендації до лабораторних робіт. Український деожавний аграрний університет. - Київ, 1994, 41 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...