WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Інтенсифікація прийомів з післязбиральної обробки і первинної переробки - Реферат

Інтенсифікація прийомів з післязбиральної обробки і первинної переробки - Реферат

так і волокна (табл.2).
2. Залежність якісних показників соломи, волокна й насіння від строків збирання льону-довгунця сорту Український 3 (середнє за 1999-2001 рр.)
Фаза стиглості Номер соломи Ураженість насіння хворобами Вихід волокна з соломи, % Номер довгого волокна Розрахункова добротність пряжі, км
довгого короткого
Рання жовта 3,0 4,2 16,7 23,3 10,6 15,8
Жовта 3,0 7,3 16,8 23,2 10,7 15,5
Повна 2,5 11,1 16,4 22,9 10,5 15,2
Перестій 7 діб 2,0 11,6 16,3 22,2 10,1 14,7
Результати дослідів з порівняння способів збирання врожаю показали, що роздільний спосіб має перевагу як за показниками якості продукції, особливо насіння, так і за ресурсозбереженням. Вже через одну-дві доби перебування неочесаних стебел у вистелених льонобралкою ТЛН-1,5А стрічках у полі вологість коробочок знижується удвічі-втричі, а в суху й спекотну погоду за 3-4 доби вони набувають кондиційного для обмолоту показника. Нині Інститутом луб'яних культур УААН створено й випробувано підбирач-молотарку, яка за один прохід машини підбирає стрічку стебел у полі, обмолочує й обертає її для рівномірнішого вилежування й одержання високоякісної трести.
Роздільний спосіб збирання льону доцільніше використовувати на насінницьких посівах. Ним варто розпочинати збирання урожаю, коли коробочки ще надто вологі, а потім продовжувати комбайновим способом. Розрахунки й практика застосування роздільного способу збирання показують, що цим способом доцільно і можна зібрати до 30% посіяного льону, а решту збирати комбайновим способом.
Щодо технології виготовлення трести в полі у стрічках комбайнового збирання вона має найвищу якість, а затрати на її виготовлення мінімальні, якщо стрічку стебел обернути один раз у середині процесу вилежки, а другий - перед підніманням і замотуванням у рулони. Рекомендації щодо обертання стрічки через 5-6 діб після збирання льону для вирівнювання кольору стебел і швидшого їх висихання неприйнятні через те, що відбувається сплутування стрічок за вітряної погоди, а сама операція не призводить до помітного підвищення якості трести. Те ж саме стосується і додаткового обертання стрічки в середині процесу вилежування (табл.3).
3. Залежність виходу і якості льоноволокна від кратності обертання і ворушіння стрічки під час вилежування стебел (середнє за 1990-1992 рр.)
Варіант досліду Вихід волокна, % Якість волокна, номер
довгого короткого довгого короткого
Без обертання і ворушіння стрічки (контроль) 12,5 13,2 11,9 3,5
Обертання один раз 14,7 11,8 13,1 3,8
Обертання два рази 15,2 11,4 13,6 3,8
Обертання три рази 13,9 12,5 13,0 3,6
Ворушіння один раз 13,1 12,7 12,3 3,5
Ворушіння два рази 12,2 13,2 11,8 3,5
За даними таблиці, процес ворушіння стебел поступається процесу обертання. Це пояснюється тим, що при ворушінні головним чином вони розпушуються, але повного їх обертання не відбувається.
На основі досліджень, спрямованих на вдосконалення і оптимізацію процесів підвищення якості короткого волокна як сировини для одержання котоніну, запропоновано споруджувати на льонозаводах роздільні системи пневмотранспортування відходів від різних точок м'яльно-тіпального агрегату, що диференціює їх за вмістом костриці. Застосування такої технології дозволяє без додаткових енергетичних витрат знизити вміст костриці у волокні на 5-10 %.
Доведено, що найвищі показники фізико-механічних властивостей короткого волокна забезпечує обробка відходів на КПАЛ у діапазоні обертання тіпальних барабанів 800-900 об/хв., кількість коливань голок у трясильній машині - 240, швидкість подачі шару відходів тіпання - 33 м/хв.
Запровадження згаданих розробок у виробництво дозволить перетворити льонарський комплекс у нових соціально-економічних умовах розвитку суспільства у високоефективну і конкурентоспроможну галузь.
Висновки
Сучасні селекційні сорти льону-довгунця Український 3, Синільга і, особливо, перспективний сорт Вручий забезпечують одержання з кожного гектара 1-1,2 т/га волокна і, завдяки високому вмісту волокна в стеблах, максимальної продуктивності льонопереробних агрегатів. Їх довге волокно придатне для виробництва пряжі з добротністю 15 км, а тому з нього можна виробляти високоякісні тканини.
З метою сушіння вороху без затрат невідновлюваної енергії обґрунтовано і створено дослідну модель геліоколектора, а також виготовлено фільтр для зневоложення повітря з використанням гелікагеля, як адсорбента вологи. Геліоколектор здатний підігрівати повітря за сонячної погоди до потрібної для сушіння вороху температури (40-45°С). Отже, сушіння за допомогою геліоколектора можна здійснювати у сонячну погоду, а в дощову зневоложувати фільтром, заповненим гелікагелем.
Сушіння вороху на сірій асфальтованій площадці з накриванням плівкою в непогоду і на ніч забезпечує схожість насіння на 94-97%. Цей спосіб простий, малоенергоємний, а за якістю насіння не поступається сушінню вороху в типових сушарках з використанням для підігрівання повітря дизпалива.
Численними дослідами на різних селекційних сортах доведено, що найкращим строком збирання льону за врожайністю волокна і насіння є жовта стиглість. На рослинах у цей час половина коробочок - жовті з жовтим сирим насінням, решта - жовто-зелені й бурі. У перших насіння блідо-зелене з жовтим носиком, а в бурих - сухе світло-коричневе.
До основного комбайнового способу збирання льону має бути запроваджено й роздільний. Ним варто розпочинати збирання льону, коли коробочки ще надто вологі, а потім продовжувати комбайновим.
При виготовлення трести в полі у стрічках комбайнового збирання льону, вона має найвищу якість, а затрати на її приготування мінімальні, якщо стрічку стебел обернути один раз у середині процесу вилежки, а другий перед підніманням і замотуванням у рулони. Ворушіння стебел поступається перед процесом обертання.
Застосування на льонозаводах роздільної системи пневмотранспортування відходів від різних точок м'яльно-тіпального агрегату дозволяє без додаткових енергетичних витрат знизити вміст костриці у волокні на 10-12 %.
Найвищі фізико-механічні властивості короткого волокна забезпечує обробка відходів на куделеприготувальному агрегат у в діапазоні обертання тіпальних барабанів 800-900 об/хв., кількість коливань голок у трясильній машині - 240, швидкість подачі шару відходів тіпання - 33 м/хв.
Список літератури:
1. Карпец И.П., Лихман В.С. Способ определения сроков уборки льна-долгунца. Авт. свид-во № 1218996. Бюлетень "Открытия и изобретения". - 1986. - №4. - С. 1-2.
2. Карпец И.П., Кобяков С.М., Нинько П.И., Головенко В.И. Управление процессом вылежки тресты на льнище //Льняное дело. - 1994. - №1. - C. 39-40.
3. Карпець І.П. Розвиток і результати досліджень з проблеми льонарства в Україні // Міжвідомчий тематичний науковий збірник. - 1999. - Вип. №73. - С. 158-163.
4. Карпець І.П., Скорченко А.Ф., Чурсіна Л.А. та ін. Виробництво льоноволокна та його використання. - К.: Нора-Прінт, 2002. - 128 с.
5. Карпець І.П., Скорченко А.Ф., Головенко В.І., Лісовий О.Б. Формування врожаю та якості волокна засобами селекції, насінництва, агротехніки вирощування льону-довгунця та післязбиральної обробки продукції // Проблемы легкой и текстильной промышленности Украины. - 2001. - № 5 - С. 36-37.

 
 

Цікаве

Загрузка...