WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Заповідники України (ігрова прес-конференція для учнів 8 класу) - Реферат

Заповідники України (ігрова прес-конференція для учнів 8 класу) - Реферат


Заповідники України (ігрова прес-конференція для учнів 8 класу)
Мета: розширення та поглиблення знань, отриманих учнями на уроках; виховання патріотичних почуттів, відповідальності за природні багатства України.
Учасники: ведучий, Ліс, Степ, історик, 2 представники Міжнародної асоціації заповідників, 2 співробітники заповідника.
Ведучий. Добрий день, дорогі друзі! Ви знаєте, що зараз у нашій школі проходить традиційний Тиждень Землі. Це ще один привід згадати про відповідальність кожного з нас за збереження природи нашої дивовижної планети.
(Читає вірш М. Дудіна)
Берегите Землю! Берегите
Жаворонка в голубом зените,
Бабочку на стеблях повилики,
На тропинке солнечные блики,
На камнях играющего краба,
Над пустыней тень от баобаба,
Ястреба, парящего над полем,
Ясный месяц над речным покоем,
Ласточку, мелькающую в жите,
Берегите Землю, берегите...
З'являються діти в стилізованих костюмах Лісу й Степу.
Ліс. Я дуже потрібен людям. Я даю кисень, очищаю атмосферу від шкідливих речовин. Я даю деревину, гриби, ягоди. Я даю притулок своїм численним мешканцям - ведмедям, кабанам, лосям, зайцям, білкам. Але останніми роками мені стало скрутно. Люди вирубують мої дерева, роз-палюють вогнища, прокладають шляхи, нещадно відстрілюють лісових тварин. Поблизу міст мене сильно витоптують міські жителі, навесні рвуть мої первоцвіти. А ще мені докучають лісові комахи-шкідники. Я хворію, а люди лікують мене різними хімічними засобами, але від таких ліків мені стає ще гірше. Адже коли мене обприскують ними, то гинуть не лише шкідники, але й мої захисники - мурашки, птахи. А якби мене не захаращували, не руйнували мурашників, правильно вирубували дерева, зберігали насінні дерева, я б сам відновлювався та захищався від шкідників.
Степ. Мене ви рідко може бачити, хоча раніше я займав значну частину України. Багато письменників і поетів оспівували мою красу. Але зараз мене майже розорали. В результаті втрачено близько 25 % гумусу в моїх плодючих чорноземах, великі площі земель страждають від вітрової та водної ерозії, засолення. Майже зникли численні види степових рослин і тварин. Не витримаю я такого життя, загину! Допоможіть мені, люди!
Ведучий. Важко залишитися байдужим до таких слів. Необхідний цілий комплекс заходів щодо збереження природних комплексів нашої країни. І одним зі способів бережливого ставлення до природи є створення територій, що охороняються, в першу чергу заповідників. Про них і піде сьогодні мова на нашій прес-конференції. Перше слово надається відомому історику.
Історик. Слова "заповідник" і "заповідування" відомі давно. їх можна знайти у зводі законів князя київського Ярослава Мудрого. У словнику Володимира Даля записано: "Заповедать лес, запретить в нем рубку; это делается торжественно: священник с образами или даже с хоругвями, об-ходит его при народе и старшинах, поют "Слава в вышних" и запрещают въезд на известное число лет". Уже в давнину люди почали думати про те, що необхідно захищати природу від самих себе. Саме завдяки мудрості наших предків деякі землі збереглися в майже незайманому вигляді. Тут і почали створювати заповідники й заказники.
Чому людина в давнину зберігала природу? Саме цього вимагали релігійні звичаї. Адже в багатьох народів є шановані святі землі. Наприклад, монахи православних монастирів ретельно слідкували за власними лісами. І деякі сучасні заповідники виникли на місці колишніх монастирів і урочищ. Заповідник Ліс на річці Ворсклі утворений у колишніх володіннях Тихвінського монастиря. Гагачі гнізда на островах Білого моря перебували під наглядом Трифоно-Печенізького монастиря, а зараз це частина Кандалакського заповідника.
З давніх-давен охоронялись великі землі для полювання царів і вель-мож. Одне з найдавніших і знаменитих угідь - Біловезька Пуща. Офіційно Пуща стала заповідником за польського короля Сигізмунда І в 1541 р. Численні охоронці стерегли ці землі, а браконьєрів карали на смерть.
Ведучий. Спасибі за ваше цікаве повідомлення. Слово надається пред-ставникам Міжнародної асоціації заповідників, які розкажуть про найперші заповідники та їх значення.
1-й представник. Завдяки нашим предкам до середини XIX ст. вдалося зберегти багато куточків незайманої природи. Саме тоді люди усвідомили, що окремі види тварин і рослин, неповторні ділянки природи можуть безповоротно зникнути. І лише людина може вирішити цю проблему.
У1832 р. у США було створено перший у світі заповідник Гарячі Ключі, а в 1872 р. з'явився відомий на весь світ Йєлоустоунський національний парк в штатах Вайомінг, Монтана, Айдахо. Багато заповідників виникло з ініціативи любителів природи та вчених. Наприклад, так з'явився заповідник для охорони гніздувань морських птахів на невеликому острові Вайка в Естонії. Ініціатором його створення був шкільний інспектор А. Хребтов.
Наприкінці минулого XIX ст. відомий любитель природи Ф. Фальц-Фейн оголосив заповідним невелику ділянку степу - Чаплі, який зараз відомий нам як Асканія Нова. До його складу входить близько 10 тис. га ніколи не ораної землі. В цьому заповіднику займаються не лише охороною, але й акліматизацією різних тварин.
2-й представник. Слід відзначити, що значення заповідників дуже ве-лике. Наприклад, багато видів тварин і рослин збереглися завдяки запо-відникам. Це і зубр, і бухарський олень, і фламінго, і лотос, і фісташка, і самшит.
З іншого боку, заповідники створюються в різних природних зонах, щоб вивчити якомога більше різноманітних екологічних систем і одночасно зберегти все багатство видів як безцінних носіїв генофонду нашої планети. На контрольних ділянках простежуються закономірності розвитку найскладніших екологічних систем.
Великою є й морально-етична цінність заповідників. Люди повинні розуміти, що вони не можуть винищувати інші творіння природи. Також важко переоцінити вплив заповідників на оточуючі території. Наприклад, заповідні ліси - це "фабрики" кисню, який потрібен усьому живому на Землі. Ліси також зволожують клімат прилеглих територій. А заповідники, створені поблизу витоків річок, дозволяють врятувати їх від загибелі.
Також заповідники відіграють важливу естетичну роль. Завдяки їм люди прилучаються до величної краси природи, відпочиваючи від міської суєти, милуються тим, чого не знайдеш більше ніде на планеті.
Ведучий. Дякуємо за пізнавальну розповідь. А як працюють сучасні заповідники? Про це нам розкажуть співробітники одного з них.
1-й співробітник. Уявіть собі науково-дослідний інститут. Ми йдемо ко-ридором, і нашу увага привертає табличка на дверях: "Увага! Йде дослід!". Там, за дверима, в лабораторії вирішується якась складна наукова проблема. Заповідник - теж лабораторія, тільки в живій природі. Дослідження там проводяться на різних об'єктах протягом багатьох років. Ці землі навічно вилучаються з господарського користування. Встановлюється чіткий кордон заповідної території, на якій проводиться лише наукова природоохороннадіяльність. Тут заборонено будь-яке будівництво, геологорозвідувальні роботи, вирубування лісів, риболовля, збирання грибів і ягід, випасання худоби, туризм. Навіть екскурсії мають суворі обмеження.
Головна задача кожного заповідника - зберегти в природному стані всі його багатства. Для цього, перш за все, складається докладний список усіх видів тварин і рослин, усіх природних об'єктів на території заповідника.
2-й співробітник. У всіх заповідниках ведеться "Літопис природи", до якого співробітники записують всі спостереження за природними об'єктами. Такі спостереження проводяться щоденно, в усі сезони, а наприкінці року складається великий звіт за "Літописом природи". Усі наукові роботи виконуються за спеціальними програмами. Іноді над однією темою працює кілька заповідників.
Слід відзначити, що зберегти природу без міжнародного співробітниц-тва неможливо. Кілька років тому було розроблено програму ЮНЕСКО "Людина й біосфера", за якою кожна країна зобов'язана виділити частину своєї території для багаторічних екологічних досліджень. Також слід зауважити, що дуже часто трапляється так, що ліси й озера, ріки й гори розділені державними кордонами. І тоді особливо потрібні спільні зусилля для охорони цих територій. Так, зараз Карпатський заповідник в Україні являє єдине ціле з національними парками Словаччини та Польщі, в 1999 р. було створено спільну з Румунією заповідну територію Дельта Дунаю. Планується створення Керченсько-Таманського заповідника Кимерида спільно з Росією, українсько-польський біосферний резерват Західне Полісся.
Ведучий. Чи знаєте ви про те, що території, які охороняються, мають дуже різні розміри? Найчастіше площа заповідника становить 30-70 тис. га. Найбільшою такою територією є Гренландський національний парк (понад 7 млн га) та Національний притулок на Алясці. Гігантським мате-риком-заповідником є Антарктида.
Але трапляються й заповідники-"карлики". Наприклад, Мис Мартьян, організований у Криму. Його площа трохи більша за 240 га, але тут збереглися ялівцеві ліси, які на території СНД ніде більше не зустрічаються.
Узагалі ж на території України знаходиться 12 природних заповідників, три біосферні, п'ять національних парків, багато заказників, пам'яток природи, ботанічних садів, парків. Вони займають майже 3 % території країни. Але вчені вважають, що ця цифра має бути вдвічі-втричі більшою.
Зараз за допомогою відеофільму ми побуваємо в одному із заповідників України та почуємо розповідь дітей, які відвідали під час канікул заповідник Асканія Нова.
Перегляд фільму про Асканію-Нову
Ведучий. Наша зустріч наближається до кінця. Звичайно, ми розуміємо, що роль учених зіграли наші однокласники. З їх допомогою ми дізналися про заповідні території світу й нашої країни. Але кожен з вас, навіть не ставши вченим, не працюючи в заповіднику, може зробити свій внесок у збереження природи Землі.
(Читає вірш В. Шефнера)
Ты, человек, любя природу,
Хоть иногда ее жалей:
В увеселительных походах
Не растопчи ее полей.
В вокзальной сутолоке века
Ты оценить ее спеши:
Она - твой давний добрый лекарь,
Она - союзница души.
Не жги ее напропалую
И не исчерпывай до дна.
И помни истину простую -
Нас много, а она одна.

 
 

Цікаве

Загрузка...