WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рослини лук - Реферат

Рослини лук - Реферат

свійськими тваринами, але є серед них і отруйні. Різнотрав'я надає лукам барвистості, неповторної краси. Рослини, що входять до групи різнотрав'я, різноманітні і належать до кількох ботанічних родин.
З жовтецевих на луках зустрічаються жовтець золотистий (д"лг-35}, жовтець їдкий, жовтець повзучий. На заболочених луках росте жовтець вогнистий. Ось яку розповідь можна запропонувати дітям при розгляді жовтеця:
"Немов золотисті вогники, горять серед лучних трав квіти жовтеців. Назву свою вони одержали тому, що мають яскравий жовтий колір. Стебла у них стрункі, високі, пелюстки квіток такі лискучі, наче в них відбивається літне сонечко. Всім би був хороший жовтець, але він отруйний. Тому свійські тварини його не їдять".
З родини айстрових на луні можна зустріти деревій, королицю. волошки лучні, козельці тощо.
Королицю звичайну називають гак за її ніжну витончену красу. Цвіте вона у травні - серпні. На стрункому зеленому стеблі гордо піднімається білосніжна красуня з ясним жовтим очком. Королиця ніби дивиться на нас і питає: чи гарна я? Здавна подобалася людям ця рослина. Найкрасивіші рослини вони переносили у свої садки, доглядали за ними і поступово виростили великі садові квіти. Королиця -лікарська рослина.
Деревій. Влітку і восени на луках, узліссях цвіте деревій. На високому стеблі розцвітає багато дрібних білих або рожевих квіток, зібраних на верхівці, наче в букетик. Листки деревію подібні до розпушених пір'їнок. Темно-зелені, густі, вони рясно вкривають стебло. Деревій не вражає красою своїх квіток, і все ж бджоли і джмелі його люблять, бо в його квітках є солодкий нектар і пилок. На пасовищах його їдять вівці. Деревієм лікуються і люди, і тварини, його відваром або настоєм знищують шкідливих комах. Дають деревій і дітям, щоб у них був кращий апетит. Ось яка корисна ця скромна рослина.
Увагу дітей на луках можна привернути до стокротки багаторічної, яка найчастіше зустрічається на Поліссі. Цвіте стокротка з квітня і до пізньої осені білими або рожевими квітками. Доцільно порівняти її з стокротками садовими, відмітивши велику схожість. Стокротки не лише прикрашають луки, їх квітки - своєрідні барометри: для захисту пилку від намокання в дощову погоду вони закриваються.
Волошка сумська (шал. З?) - не дуже цінна рослина, але її бузкові квітки прикрашають луки, нектар приваблює комах.
Козельці приваблюють великою золотавою квіткою, яка розкривається вранці, а ввечері закривається. Це цінна кормова рослина, хороший медонос.
З родини геранієвих привертає увагу герань лучна. Ось що можна розповісти про неї:
"У липні - серпні цвіте на луках герань. Квітки її подібні до синьо-фіолетових зірочок, листя пишне, різьблене. Герань росте в тих місцях, де в землі багато вологи. Коли зацвітає герань, луки стають ще гарнішими. Бджоли і джмелі збирають на її квітках нектар".
З маренових досить часто зустрічаються підмаренники.
Підмаренники можна побачити на луках, узліссях влітку і восени. Квітки у них жовтого і білого кольорів. Вони дрібненькі, але їх багато і вони зібрані у густу пухнасту волоть. Листки у підмаренників ніжні, вузенькі, ростуть поверхами у кільцях. Здається, що підмаренник розкрив зелені парасольки. Квітки у них дуже гарно пахнуть медом і приваблюють бджіл і інших комах, які знаходять у них багато нектару. Підмаренники прикрашають луки, наповнюють повітря чудовим ароматом. Зокрема вони мають лікарські властивості.
Серед зонтичних рослин на луках часто зустрічаються кмин, дика морква. Зонтичні цікаві тим, що приваблюють багатьох комах. Доцільно розповісти дітям, що кмин - лікарська рослина. Плоди кмину використовуються у харчовій промисловості.
Часто на луках зустрічаються представники гвоздичних: коронарія зозуляча (зозулин цвіт), віскарія (смілка клейка). Ось якою може бути розповідь про коронарію зозулячу.
"Росте зозулин цвіт на вологих місцях. Дуже гарні його вишукані рожеві пелюстки у поєднанні з видовженими вузенькими листками, що нагадують зелені стрічки. Рожеві зірочки зозулиного цвіту видно здалеку. Вони високо піднімаються над іншими травами на стрункому стеблі. Зозулин цвіт не лише прикрашає нашу природу, милує нашу душу, а й має лікарські властивості".
Віскарія (смілка клейка) приваблива темно-малиновими квітками. Верхні міжвузля в неї клейкі, звідси вона й одержала назву. Смілка - цінна декоративна, медоносна рослина.
Досить часто на луках зустрічаються представники родини гречкових - щавель кислий, щавель кінський, гірчак зміїний. Дітей обов'язково зацікавить щавель кислий - їстівна, лікарська рослина, медонос. Кінський щавель привертає увагу високим колосоподібним суцвіттям. Ця багаторічна рослина росте на луках як бур'ян. Насіння щавлю кінського охоче поїдають деякі зерноїдні птахи. Засушене суцвіття використовується для сухих букетів.
Гірчак зміїний, або ракові шийки - гарна рослина з рожевими квітками, зібраними у густий циліндричний колос. Назву зміїний одержав тому, що кореневище змієподібно скручене. Це цінна лікарська рослина, медонос.
З губоцвітих на луках зустрічається шавлія лучна.
Це досить висока рослина з довгастими зморшкуватими листками і темно-синіми квітками. Цікаво звернути увагу дітей на своєрідні квітки шавлії, які подібні до ротика, що складається з двох губ. Шавлії, що вирощуються на клумбах у дитячих-садках, є південноамериканськими родичами наших шавлій: Шавлії - медоноси, лікарські рослини.
З родини розових на луках привертає увагу приворотень стрункий (див. табл. Ill, 6). Назву рослина дістала за властивість виділяти краплини води, які часто збираються біля основи черешка і які у давнину наділяли чарівною силою. Російська назва пов'язана з будовою листків, що нагадують старовинні манжети. Густоопушені, красиво вирізьблені листки приворотня особливо гарні, коли на них утворюється роса. Про цю рослину доцільно розповісти дітям, що нею охоче ласують тварини, а люди використовують її як лікарську рослину.
З родини черсакових на луках зустрічаються свербіжниця польова (мал. 39) і скабіоза блідо-жовта. Це досить високі рослини з гарними приплюснутими голівками синювато-лілових або жовтувато-білих квіток. Милуючись з дітьми їхньою красою, слід розповідти, що це медоносні рослини.
На вологих луках зустрічається представник родини валеріанових- валеріана лікарська (мал, 40). Це багаторічна рослина з високим прямостоячим стеблом. Квітки її дрібні," дуже пахучі, зібрані у щитковидні суцвіття. Валеріана - лікарська рослина, у якої особливо ціниться кореневище і коріння.
На вогких луках біля зоди увагу дітей можна привернути до плакуна верболистого. Рослина виділяється яскравим цвітінням пурпуровихабо рожевих квіток на високому прямому стеблі. Квітує в червні - вересні. Це - медоносна, декоративна рослина.
Осоки зустрічаються найчастіше на заплавних луках. їхні пагони поїдають тварини. Потім трава нагромаджує кремнезем, від якого вони стають ріжучими. Про це необхідно попередити дітей.
Луки не існують вічно. В природі відбувається перетворення лук на ліси. Якщо своєчасно не проводяться агротехнічні заходи - підживлення, поліпшення флористичного складу, луки поступово перетворюються у болото, заростають кущами. Отже, природні луки потребують догляду, раціонального використання.

 
 

Цікаве

Загрузка...