WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Рослини лук - Реферат

Рослини лук - Реферат


РЕФЕРАТ
Рослини лук
Краса, барвистість лук, різноманітні враження, що одержує дитина, можливість повправлятися у порівнянні - все це створює умови для розумового та естетичного розвитку дитини. Введення дітей у доступні розумінню зв'язки між рослинами і тваринами, людиною і природою є важливою умовою екологічного виховання. Добре знаючи рослинність лук, розуміючи природні зв'язки, вихователь зможе цікаво проводити роботу з дошкільниками. Багато лучних рослин зустрічаються на газонах дитячих садків, а також у найближчому оточенні.
Всі луки поділяють на заплавні, материкові і гірські.
Заплавні луки розташовуються по долинах річок і щороку заливаються весняними водами. Ґрунт на заплавних луках досить вологий протягом усього літа, бо ґрунтові води залягають тут неглибоко. Ґрунти поживні, в основному наносні. Вони складаються з мулу та інших матеріалів, принесених весняними водами або змитих дощами з навколишніх більш високих місць. Велика кількість вологи, кисню і поживних речовин у ґрунті створює такі сприятливі умови, що на луках розвиваються хороші, густі трави, безліч різноманітних яскравих квітів.
Материкові луки розташовуються поза річковими заплавами, їх ще називають суходольними.
Гірські луки розташовуються в горах вище від межі лісової рослинності. Склад рослинності гірських лук специфічний.
У чому ж полягають особливості лучної рослинності? На луках відсутні дерева. Трав'янисті рослини утворюють дернину, яка складається з щільно зімкнутих надземних стебел, листків і підземних органів - кореневищ і коренів. Майже всі лучні рослини належать до багаторічних. У багатьох-з них гинуть на зиму надземні стебла з їхніми листками, а також майже все коріння. Живими лишаються тільки невеликі нижні частики стебел з бруньками відновлення, з яких на початку нового ліга розвиваються нові стебла і листки.
Однорічних рослин на луках дуже мало, бо травостій дуже тісний і в ґрунті від сплетіння кореніз утворюється щільний дерен. Паростки однорічних рослин, не маючи змоги вкорінитися через нього, гинуть протягом літа.
Багаторічні трави на луках розмножуються, насамперед, вегетативно, вони здатні протягом ряду років зберігати врожайність і давати зелену масу протягом усього вегетаційного періоду.
Трав'янисті рослини, що ростуть на луках, належать до різних родин. Крім того, їх поділяють на такі господарські групи: злаки, бобові, різнотрав'я, осоки.
Найбільш поширені злаки - це тимофіївка, лисохвіст, тонконіг, грястиця, костриця лучна. Ці злаки належать до нещільнокущових - вони дають найкращі укоси. Для ознайомлення дітей із злаками найцікавішими є тонконіг, тимофіївка, лисохвіст. Ось які приблизні розповіді про них може використати вихователь під час спостереження:
"Тонконіг лучний. На початку літа зацвітає багато трав, і серед них тонконіг. Вітер гойдає пухнасту волоть тонконога на тоненькому зеленому стеблі. Ця трава росте на вологих місцях. її соковитим листям і стеблами живляться свійські тварини. Восени стебла тонконога засихають, а в землі залишається кореневище, яке наступної весни дасть життя новій рослині, і знову будуть прикрашати луки ніжні волоті тонконога.
Тимофіївка лучна. Гарно розкидає свої стрункі султанчики. Росте вона на луках, де багато сонця і вологи. Цю траву люблять свійські тварини - корови, кози. А якщо її скосити і висушити, можна одержати хороше духмяне сіно. Його запасають на зиму коровам, вівцям, козам.
Лисохвіст лучний. недаремно так назвали, його пухнасті м'які султани справді нагадують хвіст лисиці. Росте лисохвіст на луках, у вологій землі. Пишно розростаються його стебла і листки. Зі скошеної і висушеної трави одержують хороше духмяне сіно. Лисохвіст люблять свійські тварини: корови, кози, вівці".
Якщо під час прогулянки трапиться грястиця збірна та костриця лучна, потрібно їх описати дітям, навести цікаві порівняння, розповісти про значення (кормові рослини, прикрашають луки).
Цікаво привернути увагу до трясучки середньої її суцвіття складається з широких пониклих колосків, які під час подиху вітру починають колихатися. Звідси і назва-трясучка. Суцвіття трясучки дуже гарно виглядає в сухих букетах.
З щільнодернистих злаків, що зустрічаються на луках, привертає увагу щучник. Його дрібненькі колоски зібрані у пірамідальну волоть. Гілки волоті тоненькі, а колоски блискучі, зелені, з коричневато-фіолетовим відтінком. Волоть щучника гарна в сухому букеті. Щільнодернисті злаки, до яких належить щучник, не дають хороших укосів.
До таких же злаків відносять і мітлицю.
Бобові ростуть на луках у меншій кількості, ніж злаки, але вони дуже ціняться через велику поживність для худоби, а також тому, що збагачують ґрунт азотом. Найчастіше зустрічаються бобові на підвищених і сухих луках. Коріння у них стержньове, сягає у ґрунт на 1,5-2,5 м завглибшки, тому вони не конкурують зі злаками, в яких коріння мичкувате І розташовується переважно неглибоко в ґрунті. Найбільш поширені бобові - конюшина луч-на, конюшина повзуча, люцерна, мишачий горошок, лядвенець рогатий, чина лучна. Ось які приблизно розповіді можна використати під час розгляду цих рослин:
"Конюшина лучна. Коли зацвітає конюшина, луки стають подібними до барвистого килима. Скрізь, куди не кинеш оком, виглядають рожеві кульки. Квітки у конюшини дрібненькі, але їх багато, і вони зібрані у пишні голівки. Листки трійчасті: в одному листку з'єднані три овальні листочки. Росте конюшина на землях, де багато сонця і вологи. На одному місці вона може рости п'ятнадцять років. Конюшина дуже корисна рослина. її їдять коні, корови, кози, кролі. На квітках конюшини джмелі збирають солодкий сік - нектар. Людям конюшина приносить користь як лікарська рослина.
Горошок мишачий. Серед квітів, що ростуть на луках, скромною красою виділяється горошок мишачий. Стебло у нього довге, витке. Між стеблами красуються фіолетові китиці квітів, що нагадують намистинки, нанизані на нитку. У сполученні з витонченими загостреними листочками і ніжними вусиками густе . сплетіння цієї рослини дуже гарне. Якщо зігнути стебло віночком, вийде чудовий декоративний візерунок. Коли закінчується цвітіння мишачого горошку, з'являються плоди, в яких містяться маленькі горошинки. Ними люблять ласувати миші, тому й назвали цю рослину так. їдять його і свійські тварини - корови, кози, вівці. З квіток мишачого горошку бджоли і джмелі збирають солодкий сік - нектар.
Люцерна серповидна серед трав не виділяється красою, її сині або жовті квітки дрібні і непоказні, листки трійчасті. Цвіте люцерна в червні - серпні. З квіток люцерни бджоли і джмелі збирають солодкий сік - нектар. У люцерні міститься багато корисних поживних речовин. Вона є хорошим кормом для свійських тварин".
Увагу дітей може привернути чина лучна. Доцільно розповісти дітям, що це цінна кормова рослина. Крім того, це медонос і лікарська рослина, яку застосовують при гострих запаленнях дихальних шляхів.
Досить частона луках можна зустріти лядвенець рогатий . Цікаво показати дітям яскраво-жовті квіти, плоди ляд-венця. Прямі або трохи вигнуті плоди лядвенця нагадують роги. Лядвенець - цінна кормова, медоносна і лікарська рослина.
Велика кількість лучних рослин належить до різнотрав'я. Багато цих рослин поїдаються

 
 

Цікаве

Загрузка...