WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Листопад, природа у листопаді, прислів’я, приказки - Реферат

Листопад, природа у листопаді, прислів’я, приказки - Реферат


Реферат на тему:
Листопад, природа у листопаді, прислів'я, приказки
ЛИСТОПАД
У давнину листопад називали "братчини". Це від давнього обряду, що звався "братчина". Його справляли в листопаді. Якщо сусіди хотіли заприятелювати між собою, то купували в пасічників бджолиний рій. З весни до осені гуртом доглядали його. Зібраний мед ділили порівну. На це свято збиралися сім'ями, гуляли, чи, як казали в народі, браталися.
Були ще назви: "листопадень", "падолист", "напівзимик", "грудкотрус".
Якщо польові мурахи повідтягали високі купини, то осінь і весна будуть дощові, з буйним водопіллям.
Рано линяють голуби - на ранні приморозки і холодну зиму.
Якщо восени рано нанесе снігу, то весна буде рання.
Якщо перший сніг випав на мокру землю - залишиться, на суху - скоро зійде.
Пізній листопад - до суворої і затяжної зими.
Доки листя з вишень не облетіло, то хоч скільки не було б снігу, не вляжеться - відлига його з'їсть.
Комарі у листопаді - м'яка зима.
Прислів'я
У листопаді зима з осінню бореться.
Як листопад дерев не обтрусить, довга зима бути мусить.
Листопад вересню онук, жовтню син, зимі рідний брат.
Народний календар
11 листопада - говорили: "На Федора Студита стало холодно й сердито". Цього дня прилітали дошкульні зимові вітри.
Який я місяць?
Все листя обтрусив підряд,
Замів стежини чисто,
Прикрасив кожне місто. (Листопад)
Під землею птиця кубло звила
І яєць нанесла. (Картопля)
Сидить баба серед літа,
В сто сорочок одіта. (Капуста)
З небокраю, з-за діброви
Вийшли кралі чорноброві,
Принесли водиці жбан,
Полили великий лан. (Хмари)
Загадаю загадку,
Загадку за грядку,
Нехай моя загадка
До літа лежить. (Озимина)
Маленьке, сліпеньке, все поле перерив. (Кріт)
Одягаюсь білим цвітом,
Наливаюсь теплим літом:
Осінь холодом повіє -
Я шаріюсь - червонію. (Горобина, калина, шипшина)
Королева квіток
Хризантема. Така ніжна й неповторна квітка. Вона до того ж ще й витривала, бо не скоряється своєю ніжною красою перед холодами. Привертає увагу її гіркуватий аромат. А білі шапочки хризантем милують людське око, нагадуючи пластівці першого білого снігу.
Пізня осінь (листопад) - це місяць холодних вітрів, похмурої погоди. Значно знижується температура, замерзає земля, з'являється лід на водоймищах.
Зміна умов середовища - зниження або підвищення температури, скорочення або збільшення світлового дня тощо зумовлює сезонні явища в житті рослин. Ці поступові зміни цікаво спостерігати з дітьми.
Зниження температури повітря позначається на житті рослин. Одним з найцікавіших осінніх явиш, є листопад. Листя нерідко починає жовкнути задовго до настання осінніх днів. Окремі жовті листочки з'являються ще в середині літа у кленів ясенелистих, беріз, але листопад буває значно пізніше. Що ж спричиняє його? Насамперед те, що косе сонячне проміння менше нагріває повітря і поверхню грунту, а отже, воду, яка є в грунті. Вода, температура якої стає нижчою, ніж влітку, не може надійти через коріння до всієї рослини. Тоді дерево або кущ, захищаючись від надмірного випаровування через листя, починає поступово скидати його з себе. В основі черешка листка, саме там, де він прикріплюється до гілки, утворюється ламка коркова тканина. Тому навіть від найменшого подиху вітру або кількох крапель дощу листочки зриваються і, повільно кружляючи з повітрі, падають вниз. Лише в окремих видів дерев і кущів (порівняно недавно завезених з теплих країн) листя опадає ще зеленим.
Хвойні рослини легко Переносять тимчасову нестачу води, яка надходить до коріння з ґрунту. їхня хвоя випаровує набагато менше води, ніж листя листяних дерев. Лише модрина щодо цього близька до листяних порід. Вона випаровує вологи в десять разів більше, ніж сосна, і в п'ять разів більше, ніж ялина.
Характерна ознака листопаду - розцвічування листя. Зміна забарвлення - це результат руйнування хлорофілу. Рослини зелені від великої кількості хлорофілових зерен, розташованих у клітинах листя і стебел. Хлорофілові зерна недовговічні. Вбираючи сонячну енергію, потрібну для процесу фотосинтезу, хлорофіл руйнується і знову утворюється в рослині, причому це може відбуватися тільки на світлі. Однак, хлорофіл - не єдиний пігмент у рослині. Крім нього в рослині містяться пігменти ксантофіл і каротин. Перший чисто жовтого кольору, другий - має жовтогарячий відтінок. Жовті пігменти завжди є в зелених рослинах, але влітку вони зовсім не помітні, бо замасковані інтенсивним зеленим за-барвленням хлорофілу. Восени в міру згасання діяльності листка (у зв'язку з утворенням в його черешку коркового шару) в ньому уповільнюється, а потім і зовсім припиняється утворення хлорофілу, а руйнування його триває. Через це листок втрачає своє зелене забарвлення і жовті пігменти, яких не видно до цього, стають усе помітнішими.
Восени забарвлення листя особливо привабливе червоними тонами. Однак ці тони характерні не для всіх дерев. У багрянець вбираються крони кленів і осик, північного червоного дуба, бруслини, скумпії. Листя липи, берези не має червоних відтінків, воно забарвлюється лише в жовті і золотисті кольори.
Що зумовлює червоне забарвлення осіннього листя? Насамперед особливий пігмент - антоціан, який утворюється в листках, де багато цукру. Він міститься у клітинному соку.
Утворення антоціану в тканинах рослин залежить від зовнішніх умов. Коли температура знижується, вміст антоціану в клітинному соку підвищується так само, як і під час яскравого освітлення.
Листопад - дуже важливе

 
 

Цікаве

Загрузка...