WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Лікарські рослини і сировина, що містять терпеноїди - Реферат

Лікарські рослини і сировина, що містять терпеноїди - Реферат

альдегід, анісова кислота. Жирна олія і білкові речовини.
Зберігання. По правилах зберігання ефірноолійної сировини. На складі - у мішках. Термін придатності 3 роки.
Лікарські засоби. Плоди, збори (чаї), анісова олія, нашатирно-анісові краплі, грудний еліксир.
Застосування. Як відхаркувальний засіб при катарах верхніх дихальних шляхів, коклюші.
ТРАВА МАТЕРИНКИ HERBA ORIGANI VULGARIS
Материнка звичайна -Origanum vulgare
Родина Ясноткові (Губоцвіті) - Lamiaceae (Labiatae)
З аптек відпускається трава материнки, настої, збори. Щорічна потреба в сировині десятки тонн. На Україні росте 5 видів материнки.
Рослина. Багаторічна трав'яниста рослина, що має декілька опушених стебел висотою 30-60 см. Листки супротивні, черешкові, видовженояйцевидні, цільнокраї або дрібнозубчаті, темно-зеленого кольору, знизу більш світлі. Дрібні рожево-пурпурні квітки утворюють щитковидний волоть. Плід сухий, складається з 4 горішків. Рослина має приємний, духмяний запах. Цвіте з липня до вересня, плодоносить у вересні -жовтні.
Поширення. Україна, Кавказ, південні райони Сибіру.
Місцепроростання. Росте розріджено в сухих лісах, на узліссях і галявинах, по схилах ярів, на суходільних і заплавних лугах. Культивується.
Заготівля. У період цвітіння секатором або ножем зрізають квітучі пагони, без грубих стебел, на відстані 20-25 см від землі.
Охоронні заходи. Рекомендується чергувати райони заготівель сировини. Частину розвинутих рослин потрібно залишати для висіву.
Сушіння. Проводиться під навісом, у тіні або в сушарках при температурі не вище 35°С. Траву розкладають пухким шаром у 5-7 см. Суху траву обмолочують і на решетах відокремлюють грубі стебла. Вихід сухої сировини 25%.
Зовнішні ознаки сировини. Відповідно до ДСТ сировина повинна бути у вигляді суміші надземних частин рослини (квітки, листки, частини суцвіть). Віночок квітки двугубий, блідо-пурпуровий. Суцвіття щитковидні, зібрані в розлогий волоть. Стебло чотиригранне, листки продовгуватояйцевидні, розташовані супротивно. Запах духмяний. Смак гірко-пряний, легко в'яжучий. Сировина може бути в цілому, різаному і брикетованому вигляді. Погіршує якість сировини домішка частин, що втратили природне забарвлення, підвищена подрібненість, бур'яниста домішка. Тотожність сировини визначається по зовнішніх ознаках і мікроскопічно.
Хімічний склад. Ефірна олія (не менше 0,1%). Компонент її - фенольні сполуки, головним чином тимол. Дубильні речовини, аскорбінова кислота.
Тимол
Зберігання. У сухому, добре провітрюваному приміщенні по правилах зберігання ефірноолійної сировини. Термін придатності 3 роки.
Лікарські засоби. Трава материнки, збори, брикети, настій.
Застосування. Як відхаркувальний і стимулюючий діяльність кишечника засіб.
ТРАВА ТИМ'ЯНУ ЗВИЧАЙНОГО HERBA THYMI VULGARIS
Тим'ян звичайний - Thymus vulgaris
Родина Ясноткові (Губоцвіті) - Lamiaceae (Labiatae)
В аптеках готують відвари і настої, відпускають брикети з трави. На фармацевтичних заводах виготовляють галенові препарати. Застосовується в парфумерній і харчовій промисловості. Щорічна потреба в сировині сотні тонн.
Рослина. Сильногалузистий прямостоячий напівкущ висотою до 50 см з ознаками родини Ясноткових. Стебло чотиригранне, дерев'янисте. Листки дрібні супротивні. Квітки двугубі, дуже дрібні, рожевуваті, розташовані напівмутовками у верхівкових суцвіттях. Плід складається з чотирьох горішків. Уся рослина духмяна. Цвіте в червні-липні, плодоносить у серпні-вересні.
Поширення. Батьківщина тим'яну - Іспанія і південь Франції. На Україні культивується тільки на у Криму, на сухих відкритих місцях. Погано переносить морози. Плантації використовуються 4-5 років.
Заготівля. Перший укіс проводять у фазі масового цвітіння, а потім у міру відростання пагонів. Траву викошують вище від здеревілих стебел, очищають від пожовтілих і побурілих листків. Для одержання ефірної олії траву переробляють у свіжому вигляді.
Охоронні заходи. При заготівлі варто оберігати рослину від ушкодження кореневої системи.
Сушіння. Проводиться в тіні, на повітрі. Потім сировину обмолочують і просівають через дротове сито, відкидаючи стеблеві частини.
Зовнішні ознаки сировини. По ФС лікарська сировина являє собою суміш суцільних і ломаних листків, квіток. Листки короткочерешкові, продовгуватооберненояйцевидні або продовгуватоланцетовидні, довжиною 5-10 мм, по обидва боки покриті крапковими залозками, зверху голі, знизу короткоопушені, краї листків суцільні, загорнені усередину. Інший вид сировини - уся надземна частина рослини, що використовується у свіжому вигляді дляодержання ефірної олії. Сировина тим'яна ароматна. Тотожність сировини визначається по зовнішніх ознаках і мікроскопічно.
Хімічний склад. Ефірна олія (0,8-1,2%), флавоноїди, органічні кислоти. Компонентами ефірної олії є тимол (40%), ліналоол, борнеол.
Зберігання. По правилах зберігання ефірноолійної сировини, у добре закупореній тарі. Термін придатності 1 рік.
Лікарські засоби. Трава тим'яну, відвар, брикети, пертусин, ефірна олія, тимол, рідкий екстракт.
Застосування. Як відхаркувальний засіб при бронхіті і коклюші, зовнішньо - як ароматний засіб для ванн, антисептичний і дезинфікуючий засіб (тимол).
ТРАВА ЧЕБРЕЦЮ HERBA SERPYLLI
Тим'ян повзучий, чебрець - Thymus serpyllum
Родина Ясноткові (Губоцвіті) -Lamiaceae (Labiatae)
В аптеках готують відвари і відпускають брикети з трави. На фармацевтичних заводах роблять галенові препарати. Сировина експортується, а також використовується в харчовій і парфумерній промисловостях. Щорічна потреба в сировині сотні тонн.
Рослина. Багаторічний сланкий по землі сильногалузистий напівкущ висотою до 15 см, що утворює густі дернівники. Фіолетово-червоні квітки зібрані голівками на кінцях гілочок. Листки чебрецю відрізняються від тим'яна звичайного: вони теж дрібні, але плоскі і краї не загнуті. При основі листка помітні довгі волоски. Плід складається з 4 горішків. Усі форми поліморфного виду - чебрецю - відрізняються незначно і допущені до заготівлі. Рослина ароматна. Цвіте в червні - липні, плодоносить у серпні - вересні.
Поширення. Лісова і лісостепова зони України, Західний Сибір і Забайкалля.
Місцепроростання. Росте на відкритих, гористих місцях, на піщаних грунтах.
Заготівля, охоронні заходи і сушіння. Як у тим'яна звичайного.
Зовнішні ознаки сировини. За ДСТ обмолочена трава, як у тим'яна. Листки еліптичні, ланцетні, із незагорнутими усередину краями, голі або слабоопушені, довжиною до 15 мм, більші, ніж у тим'яна, із численними крапками (залозками), що різко виступають жилками на нижньому боці листка і рідкими щетинистими волосками. Квітки дрібні, синьо-фіолетові, двогубі. Запах духмяний, смак гіркувато-пряний, злегка пекучий. Втрата в масі після висушування допускається не більше 13%, екстрактивних речовин не менше 18%.
Хімічний склад. Ефірна олія (до 1%). Основний компонент її, як і тим'яна звичайного, - тимол.
Зберігання. У добре закупореній тарі по правилах зберігання ефірноолійної сировини. Термін придатності 2 роки.
Лікарські засоби, застосування. Як і в тим'яна звичайного.
?

 
 

Цікаве

Загрузка...