WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаБіологія, Зоологія, Аграрна наука → Розвиток національної сільськогосподарської бібліографії як інформаційного ресурсу та джерельної бази історії аграрної науки: історія та проблеми сьог - Реферат

Розвиток національної сільськогосподарської бібліографії як інформаційного ресурсу та джерельної бази історії аграрної науки: історія та проблеми сьог - Реферат


Реферат на тему:
Розвиток національної сільськогосподарської бібліографії як інформаційного ресурсу та джерельної бази історії аграрної науки: історія та проблеми сьогодення
Проблема формування науково обґрунтованої національної галузевої системи бібліографічних посібників на сьогодні являється дуже актуальною. Існуюча в колишньому Радянському Союзі система сільськогосподарської бібліографічної інформації зруйнована, а за 15 років, що минули, в Україні в повному обсязі власної цілісної системи ще не створено. За цей час утворилися значні прогалини в реєстраційній державній бібліографії сільськогосподарської літератури і на сьогоднішній день положення ще не стабілізувалося.
Роль національної бібліографії в забезпеченні загальної доступності публікацій надзвичайно важлива і з особливою гостротою постає в сучасних умовах. Українська сільськогосподарська бібліографія має стати частиною національної інформаційної системи країни.
Технологічний розрив між багатими і бідними країнами виражається також і в тому, що багаті країни все більш ефективно фіксують інформацію і здійснюють перехід вже від друкованих форм до автоматизованих.
Ми маємо сьогодні результати діяльності окремих бібліотечно-бібліографічних центрів України зі створення українського бібліографічного репертуару, але, на жаль, програми створення національної бібліографії України ми не маємо.
Прикро, що саме тепер, коли відкрилися реальні можливості розвитку української науки і культури, питання створення національної бібліографії та й загалом системи бібліографічних джерел, необхідних для поглибленого всебічного дослідження різноманітних наукових проблем, і досі залишається не вирішеним у науково-методичному і практичному плані. Необхідно створити відповідну матеріально-технічну базу для підготовки таких видань із залученням видавництв України до цього процесу.
Час вже перейти від дискусій до конкретної всебічно продуманої поетапної роботи на основі існуючих міжнародних вимог та детально розроблених методичних інструкцій. Робота важка, трудомістка, розрахована на тривалий час, але вкрай необхідна.
Аналіз досліджень, у яких започатковано роз'язання даної проблеми. Багаторазова історія спроб скласти повний реєстр книжкових багатств України на протязі ХХ століття так і не була реалізована. Цю роботу не вдалося втілити в життя ні Науковому товариству ім.Т.Г. Шевченка у Львові, яке ще у 1909 році утворило в своєму складі Бібліографічну комісію для розробки повної бібліографії українського друку; ні в 20-30-і роки, коли за цю справу взялася визначна плеяда фахівців, таких, як О. Пастернак, М. Ясинський, М. Сагарда, Ю. Меженко, С. Маслов, Ф. Максименко та ін. Саме цим ученим належать значні теоретичні та методичні напрацювання, викладені в цілій низці наукових праць. Але до практичної реалізації справа, на жаль, не дійшла.
Наступна спроба відновлення роботи над Українським бібліографічним репертуаром була зроблена у другій половині 40-х років і пов'язана з ім'ям тодішнього директора ЦНБ АН України Ю. Меженка. Плодом зусиль ентузіазтів-бібліографів того часу є робоча картотека Української книги 1798 - 1914 рр., що, незважаючи на всі перипетії долі, збереглася як у Києві, так і в Львові.
Можна перераховувати й інші важливі документи, рішення, починання, які так і залишилися нездійсненими. Україна залишається чи не єдиною з держав, що не мають свого національного зводу друкованої продукції. І сьогодні це питання постає знову, але ще з більшою гостротою, невідкладністю і низкою нових проблем.
Національна бібліотека ім. В.І. Вернадського НАН України у 1989 році виступила з пропозицією про відновлення роботи над репертуаром національного друку України. Ця тема увійшла складовою частиною державної комплексної програми "Документальна пам'ять України", затвердженої Комітетом з науково-технічного прогресу при Кабінеті Міністрів України. Основною метою даного проекту є побудова на основі єдиних теоретико-методологічних та організаційних принципів цілісної системи посібників ретроспективної національної бібліографії, що забезпечувала б потреби суспільства в бібліографічній інформації про весь документальний масив, створений у процесі історичного розвитку української нації, всіх галузей науки, культури, мистецтва тощо.
Український бібліографічний репертуар (УБР) розглядається як національна ретроспективна бібліографія, що включає в себе зібрані й систематизовані рукописи та друковані твори, дотримуючись таких рівнів:
а) твори друку українською мовою, незалежно від місця видань;
б) твори друку всіма мовами, видані на території сучасної України;
в) твори друку про Україну і український народ, видані в усьому світі всіма мовами;
г) твори друку, авторами яких є українці, українські установи, заклади, організації та об'єднання, видані в усьому світі всіма мовами.
УБР на даному етапі зосереджує свою увагу на обліку національної друкованої продукції з початку книгодрукування до 1923 р. (з 1924 р. Книжкова палата України стала видавати "Літописи" друку).
За 15 років, що минули з часу, коли розпочалася робота над УБР, бібліотеки України уже мають певні напрацювання. Так, наукові бібліотеки державної системи переглянули свої фонди на предмет виявлення української книги і в картковому вигляді надіслали ці відомості до Національної парламентської бібліотеки України (НПБУ), яка підготувала та видала "Друкований зведений каталог україномовної книги державних бібліотек та музеїв України. 1798 - 1923. Ч.1.1808 - 1900."(К., 1999), "Україномовна книга у фондах НПБУ. 1808 - 1923", (К., 1996), "Російськомовна книга у фондах НПБУ. 1816 - 1923."(К., 1999). Національна бібліотека України ім. В.І.Вернадського видала декілька випусків "Україномовна книга. (1798 - 1916)". Працюють над створенням УБР Львівська наукова бібліотека ім. В. Стефаника, обласні наукові універсальні бібліотеки. Видано друкований каталог "Українська книга в фондах Одеської державної наукової бібліотеки ім. М.Горького. 1574-1923" (Вип. 1-4,5. 1991. 1995) та ін. Але наукова українська сільськогосподарська книга представлена в цих виданнях не повно.
Величезний сукупний масив сільськогосподарської книги, що зберігається у фондах бібліотек науково-дослідних установ Української академії аграрних наук, бібліотек вузів аграрного профілю, багато з яких уже відзначили свої 70-річні та 100-річні ювілеї, повинен стати базою для створення українського бібліографічного репертуару галузевої книги. Обстеження, виявлення і опрацювання книги безпосередньо з книгосховищ бібліотек і підготовка на цій основі друкованих каталогів буде вагомим

 
 

Цікаве

Загрузка...